Zveme vás na výlet do Sobotky

Vydáno: 8.7.2012 10:00
Kategorie: Zážitky
Hodnocení: Počet hvězdiček je: 0/5. Hodnoceno: 0x.Počet hvězdiček je: 0/5. Hodnoceno: 0x.Počet hvězdiček je: 0/5. Hodnoceno: 0x.Počet hvězdiček je: 0/5. Hodnoceno: 0x.Počet hvězdiček je: 0/5. Hodnoceno: 0x.
Oblast: Český ráj
Město: Sobotka
Sobotka, letovisko na okraji Českého ráje na Jičínsku je půvabné městečko s cennými roubenými chalupami. Nablízku mu stojí jako stráž raně barokní zámek Humprecht a gotický hrad Kost, v sousedství je i proslulá malebná obec Vesec s původní lidovou architekturou. Počátky města Sobotky jsou datovány už do poloviny 12. století. Nejvýznamnější památkou je goticko-renesanční kostel sv. Maří Magdalény postavený v letech 1590-1596 patrně Petrem Vlachem. Chloubou poklidného soboteckého náměstí je radniční budova, původně renesanční dům, kolem něj jsou další historické budovy, které posloužily i jako filmová kulisa. Městečko zdobí více než 50 roubených i patrových přízemních domů městského typu z 18. a 19. století. Mezi ně patří i rodný dům básníka Fráni Šrámka na náměstí. Skvělou ukázkou roubené architektury je i Šolcův statek z roku 1811 s Galerií Karla Samšiňáka a nově i s lapidáriem. Městečko má své koupaliště přímo pod Humprechtem. Poetická Sobotka leží 12,5 km od Jičína a je výchozím bodem pro řadu zajímavých výletů s atraktivními turistickými cíly. Dostupná je vlakem i autobusem. Nápověda pro soutěž s Českým rozhlasem: Městečko pod Humprechtem se stalo i filmovou kulisou. Za všechny snímky uveďme alespoň dva stěžejní: Pohlaď kočce uši z roku 1985 a Vlčí jáma z roku 1957.

Zaujala Vás aktualita Zveme vás na výlet do Sobotky?
Podívejte se, co všechno nabízí >
Hrad Kost v Českém ráji
Region: Český ráj
Oblast: Český ráj
Město: Libošovice
Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.
Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou
Region: Český ráj
Oblast: Český ráj
Město: Sobotka
Z dáli viditelný a svým tvarem zajímavý zámek Humprecht stojí na kopci Palánku u Sobotky. Největší zajímavostí zámku je zcela určitě 16 metrů vysoký sál s jedinečnou akustikou a 6-8vteřinovou několikanásobnou ozvěnou.
Muzeum Fráni Šrámka v Sobotce
Region: Český ráj
Oblast: Český ráj
Město: Sobotka
Ve Šrámkově domě v Sobotce vznikla multimediální a moderní výstava o životě a díle spisovatele, básníka a dramatika Fráni Šrámka. Na výstavě vás čeká komiks, video, audio, 3D exponáty, fotografie, básně, a tvůrčí úkoly – zkrátka literatura trochu jinak a zábavně!

Nejnovější aktuality Královéhradecko

Zavítejte na audienci ke královně Elišce Rejčce

Zavítejte na audienci ke královně Elišce Rejčce

Vydáno před 19 hodinami | Královéhradecko | Kultura

Nevšední setkání s Eliškou Rejčkou mohou v Hradci Králové zažít ti, kteří poslední květnovou neděli navštíví jeho historické centrum. Při příležitosti 710. výročí korunovace Elišky Rejčky českou královnou se v tento d... celá aktualita

Zámek v Novém Městě nad Metují opět otevírá své půdní prostory

Zámek v Novém Městě nad Metují opět otevírá své půdní prostory

Vydáno 17. května 2013 | Královéhradecko | Památky

Přijďte také letos objevit za doprovodu průvodce tajemství ukryté v prostorách půdy na zámku Nové Město nad Metují. Jedná se o jeden z mála prohlídkových okruhů těmito běžně nedostupnými prostory na hradech a zámcích ... celá aktualita

Dnes se otevírá cyklostezka z Hradce Králové na Kuks

Dnes se otevírá cyklostezka z Hradce Králové na Kuks

Vydáno 15. května 2013 | Královéhradecko | Letní sporty

Dnes 15. května byla slavnostně otevřena cyklostezka Hradec Králové - Josefov – Kuks. Cyklostezka propojuje krajské město s nejzajímavějšími regionálními památkami – s Hospitalem Kuks, kaplí ve Smiřicích a pevností Jo... celá aktualita

Všechny aktuality v regionu Královéhradecko >

Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz

< >