Úvod > Aktuality > Znáte Nové Hrady, Boží dům, Versailles a Schönbrunn v jednom?
Památky

Znáte Nové Hrady, Boží dům, Versailles a Schönbrunn v jednom?

  • Vydáno30. srpna 2018
Jednou z obcí, která si letos připomíná půlkulaté výročí, jsou Nové Hrady. První zmínky pocházejí z roku 1293, kdy se osadě říkalo půvabným jménem Boží dům. Stejně se občas říkalo i zdejšímu gotickému hradu, ovšem pro rokokové reprezentativní sídlo to už neplatí. Vítejte v Nových Hradech!
Kdo se vypraví do Nových Hradů, ten chce vidět hlavně překrásnou rokokovou rezidenci ve stylu francouzských venkovských letních sídel. Pohodlné, zdobné a architektonicky čisté sídlo si nechal v letech 1773–1777 postavit Jan Antonín Harbuval hrabě Chamarè, všestranný, technicky nadaný a moderně smýšlející šlechtic ze staré francouzské rodiny.
 

Krása Nových Hradů

Snad žádný zámek u nás nemá tolik přízvisek jako Nové Hrady; říká se mu například Malý Schönbrunn či České Versailles. Mimochodem, jde skutečně o dokonalou ukázku čistého rokoka a jednu z mála staveb tohoto stylu, kterou u nás můžete vidět. Sestává ze dvou protilehlých, zrcadlově obrácených křídel, ze vstupního vestibulu vedou dvě schodiště do hlavního sálu. Prohlídka nabízí výjimečnou přehlídku nábytku v proměnách staletí ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, nahlédnete i do soukromých prostor majitelů a do slavnostního sálu. Výklad o historii sídla doplňují informace o obnově celého areálu; ta probíhá od roku 1997, kdy zchátralý zámek zakoupila rodina Kučerova z Prahy. Přijeďte, otevřeno je tu denně až do konce září!
 

Muzeum, galerie a netvor z bludiště

Jenže zámkem návštěva Nových Hradů rozhodně nekončí: v budově někdejší barokní sýpky se můžete podívat do Muzea cyklistiky se spoustou historických velocipédů, předválečných i poválečných motokol, mopedů i motocyklů a dokonce i moderních elektrokol. Pro dámy i pány, kteří mají rádi romantický módní styl, je skvělým cílem Galerie anglických klobouků, některé si dokonce můžete osobně vyzkoušet!

Galerie sídlí v budově oranžerie, odkud to máte jen pár kroků do labyrintu. Cesty v tom novohradském měří asi 600 metrů a prozradíme vám, v jeho středu se ukrývá socha jednoho z nejkrutějších netvorů 20. století. Kromě toho se můžete projít řadou rozmanitých zahrad v nejrůznějších stylech, které jsou vesměs ideou i dílem současných majitelů.
 

Krok za krokem zahradami

Na předním nádvoří vás přivítá francouzská zahrada, na zadním nádvoří mezi zeleninovou zahradou a brankou do anglického parku se leskne hladina leknínového jezírka doplněného pergolou, bílou zahradou odtud projdete k vodní kaskádě a do italské zahrady plné levandulí a pinií. Mezi zámkem a sýpkou se projdete po parkánové terasové zahraděklasicistním altánem a kopií barokní sochy Matyáše Bernarda Brauna, v jejím středu pak objevíte zelené divadlo, jediné svého druhu v Česku, kde se konají příležitostné koncerty, svatební obřady i každoroční představení barokních oper v rámci Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl.

Největší plocha patří anglickému parku, jímž prochází nově opravená pískovcová křížová cesta z roku 1765. Podle očekávání vede tam, kde náš příběh začal: na starý hradní či zámecký kopec k zřícenině Nového Hradu či, chcete-li, Božího domu. Dochovalo se z něj pramálo, v 18. století většina zdí posloužila jako zdroj stavebního materiálu pro reprezentativní rokokové sídlo na úpatí kopce pod hradem.
 

Kam se ještě můžete podívat?

  • V zámeckém areálu je k dispozici také kavárna a restaurace, kde se čepuje vynikající nepasterizované pivo z regionálního svitavského pivovaru Na Kopečku.
  • Úžasnou podívanou pro děti i dospělé nabízí zámecká farma: volně se pasoucí jeleny a daňky můžete zahlédnout z dřevěné vyhlídky na pastvině nad muzeem cyklistiky. Stáda jsou částečně ochočená a zvyklá na přítomnost návštěvníků.
  • K zámkům vždy neodmyslitelně patřili koně, a ani Nové Hrady nejsou výjimkou. Koně z novohradských zámeckých stájí se využívají pro sportovní i rekreační ježdění, vyjížďky je nutné objednat předem.
  • Jižně od Nových Hradů objevíte kouzelné Toulovcovy Maštale, rozlehlé skalní město protkané hustou sítě turistických tras a cyklostezek. Jmenují se po Vavřinci Toulovcovi, který žil ve 14. století a pověsti o něm vypráví, že byl v mládí loupeživým rytířem, ve skalách měl svůj úkryt a pořádal odtud loupeživé výboje. Později ale bylo už všechno jinak: ve stáří se o něm hovoří jako o váženém měšťanovi z Litomyšle, který proslul svou dobročinností.
  • Při plánování výletu na portálu Kudy z nudy si dejte pozor, abyste si nespletli rokokové Nové Hradyjihočeským hradem Nové Hrady. Pokud se vám to náhodou povede, máme pro vás malou útěchu: rozhodně nejste první a určitě nejste ani poslední.
Obora s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady

Obora s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady

Východně od zámku Nové Hrady nedaleko Skutče se rozkládá rozlehlá oplocená daňčí obora, kde je chováno kolem 150 kusů daňčí zvěře různého stáří.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Labyrint z jehličnanů na zámku v Nových Hradech

Labyrint z jehličnanů na zámku v Nových Hradech

Oblíbenou kratochvílí šlechty bývaly labyrinty. Tuto lákavou středověkou atrakci nabízí široké veřejnosti zámek Nové Hrady ve východních Čechách, který řadu let chátral. Jeho majitelé vybudovali nový labyrint a ten je i na dnešní dobu tak složitý, že se v něm menší děti ztrácejí.

Další aktuality

V Rudolfově poháru v Kladrubech se utká přes sto spřežení

Od 17. do 21. dubna 2024, se v Kladrubech nad Labem uskuteční 19. ročník Rudolfova poháru – mezinárodních závodů spřežení. Sportovní klání bude probíhat od středy do neděle a sjede se sem 117 zástupců z deseti zemí světa.
Pardubický kraj | Letní sporty

Výlet do Pardubic: na Pardubický zámek od jara do zimy

Zámek Pardubice je sázka na jistotu. Ať už se do Pardubic chystáte na výlet anebo je východočeská metropole pro vás třeba jen zastávkou na daleké cestě, představuje zdejší zámek jeden z bodů, který by rozhodně bylo škoda minout. Památka, ve které sídlí Východočeské muzeum, je otevřna po celý rok denně, kromě pondělí. Připraveny jsou zde pro vás prohlídky i výstavy.
Pardubický kraj | Kultura

Užijte si volný čas v Léčebných lázních Bohdaneč a jejich okolí

Vybíráte si, kam se vydat na léčebný pobyt, wellness víkend anebo se chystáte do Lázní Bohnadeč na komplexní lázeňskou péči? Ať tak, či tak, v Léčebných lázních Bohdaneč se vám bude líbit. Nejen, že o vás bude skvěle postaráno a užijete si unikátní slatinné procedúry, ale můžete se těšit také na krásné okolí, které láká k výletům do přírody. Milovníci zvířat zde mohou pozorovat populáční bohdanečské čápy, kteří mají své hnízdo přímo v srdci lázeňského areálu.
Pardubický kraj | Lázně a wellness

Dolní Morava láká na připravený Trail Park, trasy jsou vhodné pro začátečníky i zkušené bikery

Na Dolní Moravě najdete profesionálně připravený Trail Park. Na 30 kilometrů tras je určených pro malé i velké bikery. A pokud chcete na svých jízdních schopnostech ještě zapracovat, můžete využít některý z kurzů Bajkové školy. Mrkněte se s Kudy z nudy, co nového pro vás v letošní sezoně přichystali.
Pardubický kraj | Letní sporty

Čertoviny: tipy na výlety, kde se natáčela filmová pohádka

Filmová pohádka z roku 2017 režírovaná Zdeňkem Troškou je inspirovaná pošumavskými báchorkami a tvorbou Jana Drdy, Josefa Lady a dalších spisovatelů. Víte, kde se natáčela? Především v Hlinsku si užijete po celý rok čertů ažaž. Pekelný zábavní park Čertovina se stal kulisou pro pohádku Čertoviny.
Pardubický kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Pardubic

Pardubice jsou příjemné zelené město plné parků, provoněné sladkou vůní perníku i pivovarského chmele. Mají co nabídnout milovníkům historie, kultury, sportu i přírody. Dominantou je pardubický zámek, jedna z nejvýznamnějších renesančních památek v České republice. Významnými památkami v blízkém okolí jsou i hrad Kunětická hora a renesanční zámek v Litomyšli, který je památkou UNESCO. Zážitkem pro milovníky koní bude návštěva dostihového závodiště v Pardubicích, i hřebčínů v Kladrubech nad Labem a ve Slatiňanech. Bohdanečský rybník u Lázní Bohdaneč je vzácnou ornitologickou lokalitou a blízká CHKO Železné hory nabízí kromě přírodních krás romantický skanzen Veselý Kopec, zříceniny hradů Oheb a Lichnice i technickou památku, Berlovu vápenku v Třemošnici.
Pardubický kraj | Zážitky

Betlém na Vysočině zve k velikonočním prohlídkám

Od 19. března do 13. dubna 2024 si zájemci mohou přijít prohlédnout památkovou rezervaci Betlém na Vysočině. Výstava Velikonoce na Betlémě připomíná ve zdejších roubenkách tradiční obyčeje a zvyky vztahující se k předvelikonočnímu období i samotným Velikonocům.
Pardubický kraj | Památky

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem zahajuje hlavní návštěvnickou sezónu

Víte, že můžete zavítat do národního hřebčína i o velikonočních svátcích? Nebaví vás už barvit plata vajíček nebo plést pomlázku? Udělejte si výlet do hřebčína v Kladrubech nad Labem nebo do hřebčína ve Slatiňanech! Od 28. března do 1. dubna 2024 se na vás těší starokladrubáci v národním hřebčíně. V Kladrubech vás čeká komentovaná prohlídka stájí a kočárovny s expozicí starokladrubského koně a zámku. Nenechte si ujít také prohlídku lesovny a výstup na rozhlednu, ze které se vám nabídne ojedinělý pohled na hřebčín a jeho okolí. Ve Slatiňanech si užijete komentovanou prohlídku stájí, jejíž součástí je mimo jiné prohlídka kočárovny, historické sedlovny rodu Auerspergů a výcvikového střediska.
Pardubický kraj | Zážitky