Úvod > Aktuality > Kam se vydat v zimě na výlet? Tipy na hrady, zámky, kláštery i jeskyně
Památky

Kam se vydat v zimě na výlet? Tipy na hrady, zámky, kláštery i jeskyně

Dávno již neplatí, že po památkách lze cestovat jen v průběhu letní turistické sezóny a jeskyně se na zimu uzavírají. Mnohé hrady a zámky nejen ve správě Národního památkového ústavu mají otevřeno i v zimních měsících. Velkou výhodou zimních návštěv je komornější atmosféra prohlídek i větší časový prostor si ji pořádně užít. Návštěva podzemí je příjemná i tím, že se z mrazivého počasí dostanete do míst se stálou teplotou v plusových hodnotách.

To nej ze zimních hradů a zámků

zámek HlubokáK návštěvě láká zámek Hluboká, který nabízí soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů zdejšího panství. Pokoje jsou v zimě temperovány a otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin, kdy vychází poslední prohlídka. V zimě vítá návštěvníky také zámek Sychrov v Českém ráji. V jeho pokojích si můžete prohlédnout sbírky jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů, Rohanů. Čeká na vás také Královské apartmá, jídelna, kulečníkový sál, knihovna nebo krásná zámecká kaple. Otevřeno je denně od 10 do 14 hodin.

Nekonečnou sezónu prožívají dva oblíbené hrady nedaleko Prahy: Karlštejn a Křivoklát. Hrad Karlštejn má otevřeno v lednu a únoru v pátek a o víkendu 10 až 15 hodin. Blízký hrad Křivoklát otevírá letos až od února (v lednu je tedy zavřeno). Okruh Gotické paláce bude otevřen od 3. do 25. února vždy o víkendech od 12:00 do 14:00 hodin.

Zámek Zbiroh, který zároveň poskytuje ubytovací služby, Křivoklátje otevřen všem zájemcům celoročně a nabízí dva prohlídkové okruhy. Zámek lze navštívit denně od 10 do 18 hodin. Ani v zimě zámek Slatiňany nespí, od října do března jsou přístupné hostinské pokoje v přízemí zámku a zázemí v podobě historické kuchyně. Trasa vám od čtvrtka do soboty  představí život Františka Josefa z Auerspergu a jeho sourozenců v bouřlivém období konce monarchie a vzniku republiky. Dveře jsou pro vás otevřeny od 9:45 do 15:00 hodin. V sobotu 3. února se otevře také zámek Lednice! Ti, kteří rádi obdivují zámecké interiéry mohou přijít od února do března vždy víkendech do 10 do 16 hodin na zámek a projít si první prohlídkovou trasu.


Ohřejte se v jeskyních

JeskyněNávštěva jeskyní v zimním období má tu výhodu, že se na ní určitě ohřejete – podzemní prostory mají totiž stálou teplotu okolo 8°C. Přes zimu zůstávají otevřeny například oblíbené Punkevní jeskyně. Nahlédnete do rozlehlých dómů s bohatou krápníkovou výzdobou, na dno propasti Macocha a svezete se na lodičkách – prohlídková trasa je stejná jako v hlavní sezoně. Otevřeny jsou denně kromě pondělí od 8:40 do 14:00 hodin. O návštěvu jeskyní je i v zimě velký zájem a proto doporučujeme zajistit si rezervaci předem.

JeskyněRezervace je nutná v případě návštěvy Sloupsko-Šošůvských jeskyní, kde se do zajímavého výkladu průvodce zaposloucháte při světle baterek. Vstupy v 10:00, 12:00, 13:00 si můžete rezervovat od úterý do neděle až do konce února 2022. Posledním otevřeným "zástupcem" Moravského krasu je Jeskyně Výpustek. Otevřeno je denně, od úterý do neděle vždy v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin. Dozvíte se zde zajímavosti z dob, kdy jeskyně sloužila armádě i z období, kdy byla domovem jeskynních medvědů a lvů.

bozkovské jeskyněSenzační novinkou letošní zimy je otevření Jeskyně Na Špičáku,k terá je přístupná bez objednání každý čtvrtek od 11. ledna do 28. března 2024, a to vždy v 10, 12 a 14 hodin. Od ledna do konce března je přístupná i Jeskyně na Pomezí v Rychlebských horách. Prohlídky se konají vždy ve středu v 10, 12 a 14 hodin. Jeskyně se vyznačují úzkými, místy vysokými chodbami, které se v místech křížení rozšiřují v menší dómy. Pro tyto jeskyně jsou typické nátekové útvary vytvářející kaskády a mohutné členité krápníky. Prohlídku si vždy domluvte předem na telefonním čísle: 584 421 284. Ve všedních dnech včetně pondělí mají od ledna až do konce března otevřeno Javoříčské jeskyně nedaleko Olomouce, a to od pondělí do pátku v 10 a 13 hodin. Do Bozkovských dolomitových jeskyní, které naleznete u Semil v Českém ráji, můžete přijít přes zimu od úterý do neděle od 9 do 15 hodin.
 

Výpravy do duchovního světa

Broumovský klášterZábavné prohlídky středověké písárny Broumovského kláštera pro malé i velké. Poutní místo Svatá Hora v Příbrami je jedno z nejstarších mariánských poutních míst v Čechách. Prohlídky s průvodcem nabízí i v zimním období. Kromě klasické prohlídky Svaté Hory s průvodcem, která trvá asi 50 minut, můžete navštívit zcela nově zpracované muzeum umístěné částečně v bývalé jezuitské kryptě.

Břevnovský klášter v Praze nabízí prohlídky s průvodcem každou sobotu a neděli. Pro návštěvníky je zpřístupněna bazilika sv. Markéty, krypta z 11. století a prelatura s Tereziánským sálem. Prohlídková trasa trvá přibližně 90 minut. V hlavním městě lze také navštívit Strahovský klášter s historickou knihovnou, a to denně od 9:00 do 17:00 hodin.

Další aktuality

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky