Úvod > Aktuality > Zima ve stylu retro: lyžníci, rohačky a dobová zimní móda

Zima ve stylu retro: lyžníci, rohačky a dobová zimní móda

Vydáno 19. ledna 2018 Zimní sporty
První lyže do Čech přicestovaly z Norska, kde si je v roce 1887 objednal Josef Rössler-Ořovský. Praha se tak stala kolébkou českého lyžování: nadšený sportovec a průkopník řady sportovních odvětví na nich vyrážel na první pokusné jízdy po Stromovce a společně s bratrem podnikli premiérový sjezd Václavského náměstí.
O téhle akci víme leccos: například že k přelomové události v dějinách českého lyžování došlo v noci z 5. na 6. ledna 1887 a že Josefovi při jízdě od rozestavěné budovy Národního muzea dolů k Můstku dělal společnost jeho bratr. Víme i to, že Rösslera-Ořovského lyžování nadchlo a založil první lyžařský spolek ve střední Evropě. Další informace ale chybí, a tak pokud například chcete vědět, co si asi bratři Ořovští na svůj skvělý prvosjezd Václavského náměstí oblékli, musíte zamířit do Nového Města na Moravě.
 

Móda na lyžích

Letošní zimní výstava v novoměstském Horáckém muzeu je věnovaná lyžařské módě a výbavě od přelomu 19. a 20. století až do devadesátých let. Dámské, pánské i dětské lyžařské módy doplňuje dobové vybavení pro sjezd i běžkování od dřevěných jasanek až po závodní lyže – a věřte, že nad spoustou exponátů budete žasnout, jak se v tom nebo na tom vůbec dalo jezdit. Stěny zdobí fotografie a plakáty, nechybí ani krátké dokumentární filmy s lyžařskou tematikou. Většinu vystavených předmětů muzeu půjčili nebo darovali lidé z okolí, ale mezi dárci se objevila například i Kateřina Neumannová: na výstavě si prohlédnete její kombinézu ze seriálu Tour de Ski.

Výstavou si Nové Město navíc připomíná dvě významná výročí: loni uplynulo 120 let od doby, kdy truhlářský mistr Adolf Slonek zhotovil v nedalekém Rokytně první lyže a letos se začátkem ledna konal 80. ročník Zlaté lyže, jednoho z nejslavnějších lyžařských závodů na Vysočině. Ozvěnou závodu  je první lyžařský maraton Ve stopě Zlaté lyžesobotu 20.1. ve Vysočina Aréně. Novoměstskou výstavu navíc můžete využít jako zdroj inspirace, pokud se rádi účastníte závodů na rohačkách a historických lyžích nebo dalších retro podniků, kde stylové dobové oblečení bývá téměř povinné.
 

Dress code v retro stylu

Na historických lyžích a v dobových kostýmech se odehrává například Mistrovství Pecky v běhu na historických lyžích; letos se koná 27. ledna. Na lyžích vyrobených před rokem 1970 závodníci zdolávají zhruba 1 km dlouhou trať, přihlásit se můžete ještě hodinu před startem.

Při kultovních historických závodech rohaček v Malé Úpěneděli 28. ledna sic dobové kostýmy nejsou podmínkou, ale budou se vám hodit při speciálních disciplínách, zejména v soutěži o nejvymazlenější rohačkářský pár. Akce se koná ve Ski areálu U kostela a kdo nemá rohačky vlastní, ten si je může půjčit na místě. Soutěž o nejlepší historický kostým provází také další akci nazvanou Krakonošovi lyžníci v Malé Úpě, ta však přijde na řadu až v polovině března. O nejlepší retro kostým se soutěží také při Lukovském zimním víceboji; zábava pro čtyřčlenné týmy (dva dospělí a dvě děti do 14 let) se koná na hradě Lukovsobotu 3. února.

Šik stylové outfity se budou hodit také v sobotu 17. února, kdy si dokonce můžete vybrat ze tří akcí: buď Lyžníky 2018 ve Ski areálu Kedr ve Smržovce, anebo Historickou lyži, recesistický závod, který bývá každoročně součástí masopustu v Novém Boru. Na obou místech se soutěží v několika disciplínách, například v ladném běhu a promenádě v dobovém oblečení. Ve stejné době se koná také Pašeráckej vejkendRokytnici nad Jizerou.
 

Víte, že…?

  • Výstava v Horáckém muzeu bude otevřená až do konce února, některé vystavené exponáty uvidíte také později v obnovené stálé expozici sportu a lyžování.
  • Další kolébkou lyžování je Jilemnice a tamní Krkonošské muzeum s expozicí Bílou stopou, věnovanou začátkům českého lyžování. V Krkonoších se první lyže objevily především zásluhou hraběte Jana Harracha, správa jilemnického panství nechala vyrobit lyže pro své zaměstnance v zimě roku 1892 a 1893.
  • Velké zásluhy na tom, že se lyžování prosadilo jako sport, kombinovaný s turistikou a zábavou, měl dolnošpěpanický řídící učitel Jan Buchar, velký propagátor lyžování – že by předobraz pana učitele z filmu Krakonoš a lyžníci?
Strašidelné muzeum v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě

Strašidelné muzeum v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě

Pro malé i velké snílky připravilo Horácké muzeum strašidelné podzemí. Ve sklepení budovy potkáte skřítky, hejkala i bludičky. Přistihnete čerty, jak hrají kuželky, uvidíte ohnivý sud a další překvapení.

Vysočina Arena – místo konání světových závodů v běhu na lyžích a biatlonu

Vysočina Arena – místo konání světových závodů v běhu na lyžích a biatlonu

Areál Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě je známý nejen na poli běžeckého lyžování, ale také biatlonu a MTB. V areálu u hotelu Ski se každoročně konají nejvýznamnější světové závody v běhu na lyžích a biatlonu.

Historie lyžování v Novém Městě na Moravě

Historie lyžování v Novém Městě na Moravě

Nové Město na Moravě, to není jen běžecké lyžování a tradiční zimní závody. Centrum města bylo prohlášeno za městskou památkovou zónu a nabízí několik zajímavých památek a domů k nahlédnutí.

Zámek Nové Město na Moravě - sídlo Horácké galerie

Zámek Nové Město na Moravě - sídlo Horácké galerie

Renesanční zámek vznikl ve 2. polovině 16. století. Později jej stavebně poznamenaly nové trendy - baroko v 18. století a novorenesance v 19. století. Dnes v budově sídlí Horácká galerie.