Úvod > Aktuality > Zima v Jizerkách a na Ještědu: Jizerská 50, Cimrman a akce z lyží do bazénu

Zima v Jizerkách a na Ještědu: Jizerská 50, Cimrman a akce z lyží do bazénu

Vydáno 28. ledna 2018 Zimní sporty
Skiaréna Jizerky se třemi lyžařskými areály, propojenými jedním skipasem a skibusem, bezmála 200 kilometrů stop pro běžkaře a také několik vážných i nevážných akcí, to všechno nabízejí v zimě Jizerské hory. Prim samozřejmě hraje Jizerská 50, ale užijete si atraktivní závody na saních anebo na prastarých lyžích.
Míříte do Jizerských hor s vybavením na sjezdovky? Z Prahy a Středních Čech můžete být do 90 minut na lyžích jak na sjezdovkách na Ještědu, tak v areálu Obří sud anebo ve Skiaréně Jizerky. Tři lyžařská střediska, Ski areál Bedřichov, Ski areál Severák a Ski areál Tanvaldský Špičák, propojuje společný skipas.
 

Pekelné sjezdovky, ledový bar a největší Čech

Využít samozřejmě můžete skibusy, které až do konce března 2018 pendlují mezi jednotlivými lyžařskými středisky; kromě toho vás dopraví i k Jizerské magistrále. Vyjíždějí z Liberce, Jablonce nad Nisou, Tanvaldu a Frýdlantu, zastavují v Bedřichově, Josefově Dole, na Smědavě či v Janově. A nezapomeňte, že se slevovou kartou Jizerka Card budete skibusy cestovat zadarmo!

Možná ale máte raději jiná, méně rušná místa, například Josefův Důl a Ski areál Lucifer, který pohádkově pekelnými názvy sjezdovek, rodinnou atmosférou i nenáročnými tratěmi přitahuje pozornost rodin s dětmi. Anebo jste si oblíbili lyžařské středisko v Černé Říčce, části Desné v srdci Jizerských hor pod přehradou Souš? Mezi oblíbené klidnější lokality patří také areál Kořenov – Rejdice a Skiareál u Čápa v Příchovicích, kde každou zimu vyrůstá originální ledový bar. Je v provozu ve dne i večer a od lyžování si odpočinete jak při zdejších diskotékách, tak v originálním Muzeu Járy Cimrmana.
 

Fenomén Jizerské 50

Nejslavnější tuzemský závod na běžkách Jizerská 50 hladce doklouzal do 51. ročníku; letos se poběží  od 16. do 18. února. Ne, není to překlep, kromě hlavního závodu v neděli 18. 2. se totiž pojede řada dalších: už v pátek 16. 2. to bude Bedřichovská 30, dětské závody Mini Jizerská, sprint a jako vzpomínka na dobu, kdy se začala psát historie Jizerské 50, i netradiční závod v historických kostýmech. V sobotu pak odstartuje Jizerská 25, Jizerská 10 s Českou televizí a Jizerská firemní pro stmelení pracovních kolektivů, a teprve neděle bude patřit slavnému klání.

Máte-li při pohledu do rozesmátých tváří jejích účastníků pocit, že Jizerská 50 je jen obyčejná procházka na běžkách, vyvedeme vás z omylu. Například ten, kdo projede celou trať, zdolá celkové převýšení 937 metrů – pro vaši představu je to víc než převýšení z Ostravice na Lysou horu nebo z Pece pod Sněžkou na vrcholek Sněžky. Nejdelší stoupání na trase Jizerské 50 měří 3,31 km a zdoláte při něm 187 výškových metrů. Náročnější, než jste si mysleli? Jistě, ale zblízka poznáte řadu ikonických míst Jizerských hor, od Kristiánova s Památníkem sklářství přes Knajpu a Jizerku až po vyhlídku Krásnou Máří a Čihadla. Spoustu z nich najdete i na zkrácené trati Jizerské 50, kterou zvládnou i rekreační běžkaři – ale pro výlet si vyberte jiný termín než závodní víkend!
 

Co stojí za to vědět před cestou?                                    

  • Měli byste vědět, že Jizerská 50 je již od roku 1971 Memoriálem horolezecké expedice Peru 1970. Setkání historických lyžníků v pátek 16.2. je vzpomínkou na tuto expedici, jejíchž 15 členů zahynulo při ničivém zemětřesení pod vrcholem Huascaranu. Členové expedice se jen pár měsíců před osudnou tragédií zúčastnili Jizerské 50.
  • Výstavní projekt Skol!!! oslavil padesátiny Jizerské 50. Díla inspirovaná slavným kláním nyní vystavuje Oblastní galerieLiberci, prohlédnout si je můžete až do konce dubna.
  • Nabízíme vám další akce na sněhu v Jizerských horách: o víkendu 3. a 4.2. se v Zásadě konají závody psích spřežení, historické kostýmy se vám budou hodit i v sobotu 17.2. na akci Lyžníci ve Smržovce. Samotná Smržovka je známá zejména díky umělé i přírodní sáňkařské dráze. Přijďte se podívat na některý ze závodů!
  • Rájem pro běžecké lyžování je Jizerská lyžařská magistrála s více než 180 kilometry upravovaných tratí. Lyžařské stopy spojují nejen známá střediska jako je Bedřichov nebo Jizerka, ale dostanete se na ně i z dalších nástupních míst: Oldřichova v Hájích, z Nového Města pod Smrkem, Desné i z Kořenova. Na řadě míst se dá přejet i na trasy v Krkonoších nebo na upravené tratě v Polsku.
  • Máme pro vás i další lákadla: víte například, že v areálu Obří sud mají bobovou dráhu? Anebo že skiareál Ještěd ve spolupráci s Aquaparkem BabylonLiberci nabízí bonusový balíček Z lyží do aquaparku? Jde o celodenní skipas, kombinovaný s celodenním vstupným do aquaparku s platností na jediný den.
Běžecké tratě okolo Štěpánky

Běžecké tratě okolo Štěpánky

V Kořenově a okolí se nachází zhruba 60 km upravovaných lyžařských běžeckých tras, které navazují na další stopy - jedním směrem na Smědavu a Bedřichov, druhým směrem na Krkonoše. Součástí tohoto systému jsou též tři vyznačené trasy kolem vrcholku Hvězda s rozhlednou Štěpánka.

Běžecký areál Břízky v Jablonci nad Nisou

Běžecký areál Břízky v Jablonci nad Nisou

Běžecký areál Břízky se nachází v zalesněné příměstské části města Jablonce. Svým umístěním i výškovou polohou umožňuje využití pro běžecké lyžování i v období, kdy již v nižších partiích není sníh. Současně je vstupem na turistické a sportovně-rekreační trasy Jizerských hor.

Frýdlantské cimbuří - skalní vyhlídka nedaleko Hejnic

Frýdlantské cimbuří - skalní vyhlídka nedaleko Hejnic

Frýdlantské cimbuří je výrazný skalní útvar v hřebeni Poledních kamenů Jizerských hor. Cimbuří má dva vrcholy od sebe oddělené hlubokou propastí. Na západnějším vrcholu je upravená vyhlídka, na kterou je možné vylézt po žebříku se zábradlím.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Ještěd - jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Ještěd - jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědského hřbetu (1012 m) kde stojí slavný horský hotel s vysílačem Ještěd. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Věž byla oceněna mezinárodní architektonickou cenou a nabízí jedinečný pohled na Liberec a do okolí.

Jizerská magistrála - ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála - ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Chráněná krajinná oblast nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky.

Krušné hory na běžkách - z Komáří hůrky na Cínovec

Krušné hory na běžkách - z Komáří hůrky na Cínovec

Projeďte se projet po nejoblíbenější běžkařské trase v Krušných horách. K přednostem krušnohorské magistrály patří strojově udržované cesty a malebná krajina okolo. Jedná se o nenáročnou trasu s malým převýšením.

Krásná Máří - jedna z nejznámějších jizerskohorských vyhlídek

Krásná Máří - jedna z nejznámějších jizerskohorských vyhlídek

Krásná Maří je jednou z nejznámějších jizerskohorských vyhlídek. Nachází se nedaleko Tetřevích bud, na samém okraji severních svahů Jizerských hor, na dohled od jizerské magistrály.

Lanovka na Ještěd

Lanovka na Ještěd

Lanová dráha z Liberce na Ještěd je jedinou lanovkou Český drah. Z Horního Hanychova vás vyveze až k hotelu Ještěd, známé dominantě širokého i vzdáleného okolí. Za dobré viditelnosti se z vrcholu otevírá krásný pohled na Krkonoše, Jizerské a Lužické hory, Český ráj a České středohoří.

Lyžařský areál U Čápa Příchovice

Lyžařský areál U Čápa Příchovice

Příchovice patří mezi menší, ale útulné středisko pro turisty na pomezí mezi Jizerskými horami a Krkonošemi, vzdálené 6 km od Harrachova. Lyžařský areál je vhodný pro rodiny s dětmi, ale i pro zdatnější lyžaře. Na své si zde však přijdou také vyznavači běžeckého lyžování.

Lyžování v Josefově Dole v Jizerkách

Lyžování v Josefově Dole v Jizerkách

V areálu najdete 3 lyžařské vleky s možností večerního lyžování. Svahy jsou denně technicky upravovány a v případě nedostatku sněhu i zasněžovány. Lyžovat můžete na 6 sjezdovkách lehké a střední obtížnosti o celkové délce 2,5 km.

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je nejenom největším chráněným územím v Jizerských horách, ale patří také mezi několik největších Národních přírodních rezervací v České republice.

Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice - Smržovka

Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice - Smržovka

Na čtyřkilometrovou přírodní sáňkařskou dráhu se můžete vydat v Jizerských horách. Vede lesy a po obecních cestách od rozhledny Černá Studnice až dolů do Smržovky.

Sáňkařská dráha ve Smržovce

Sáňkařská dráha ve Smržovce

Ve Smržovce byla již v roce 1912 vybudovaná první sáňkařská dráha. Současná závodní dráha pochází z let 1972 – 1975. Je dlouhá 1 020 m, má převýšení 82 m, raritou je kruhová 400° zatáčka.

Skiareál Studenov v Rokytnici nad Jizerou

Skiareál Studenov v Rokytnici nad Jizerou

Ski areál Spartak Studenov se rozkládá v nadmořské výšce 620 – 933 m n. m. Je dostupný z centra Rokytnice nad Jizerou a je oblíben díky svým mírným a poměrně širokým svahům především u rodin s dětmi a snowboardistů. Jsou zde dva kotvové vleky, poma a dětský tyčový vlek.

SkiTour – největší seriál v běhu na lyžích

SkiTour – největší seriál v běhu na lyžích

12. ročník populární lyžařské série. Čeká vás 6 závodních víkendů v 5 nádherných lokalitách České republiky. Vybrat si můžete ze závodů klasickou i volnou technikou v délce od 10 do 50 km.Na všech závodech se můžete těšit i na Mini SkiTour - závody pro děti do čtrnácti let v délce 300 m až 3 km.

Ski Aréna Jizerky - lyžování na Tanvaldském Špičáku

Ski Aréna Jizerky - lyžování na Tanvaldském Špičáku

Ski Aréna Jizerky Tanvaldský Špičák je největším lyžařským areálem v Jizerských horách. Středisko disponuje sjezdovými tratěmi takové kvality, že se zde pořádají i závody evropské úrovně. Pro nejmenší lyžaře a jejich výuku v areálu naleznete pojízdný koberec Sunkid.

Lyžařský závod Jizerská 50

Lyžařský závod Jizerská 50

Jednu z nejvýznamnějších sportovních událostí v České republice čeká už 52. ročník. ČEZ Jizerská 50 je tradiční běžkařský závod, který je určen pro profesionální závodníky i amatérské běžce.

Další aktuality

22.2.
2018
Skiareál Ještěd nabízí nový adrenalinový zážitek - jízdu rolbou po svahu

Skiareál Ještěd nabízí nový adrenalinový zážitek - jízdu rolbou po svahu

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
26.1.
2018
Vydejte se na zasněžený výlet do Jizerských hor a Dolnoslezského vojvodství

Vydejte se na zasněžený výlet do Jizerských hor a Dolnoslezského vojvodství

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
12.1.
2018
Z lyží rovnou do aquaparku můžete v Liberci

Z lyží rovnou do aquaparku můžete v Liberci

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty