Úvod > Aktuality > Černí baroni lákají na zámek Zelená Hora v Nepomuku
Zážitky

Černí baroni lákají na zámek Zelená Hora v Nepomuku

  • Vydáno22. července 2023
Zámek, který proslavila především kniha Černí baroni, nabízí řadu důvodů k návštěvě. Původně hrad, později přestavěný na zámek, vlastnila celá řada významných rodů. Od Švamberků přes Šternberky a Martinice až po Colloredo-Mansfeldy a Auerspergy. Nocovalo na něm i několik známých historických osobností, jako například František Josef I. se svou chotí známou jako Sissi, Josef II. nebo třeba Marie Terezie. V roce 2023 zde otevřeli novou expozici věnovanou nejen pomocným technickým praporům o kterých vypráví rovněž kniha Miloslava Švandrlíka Černí baroni, podle které vznikl i stejnojmenný film.
Zelená HoraZámek, známý právě díky románu Miroslava Švandrlíka Černí baroni, se letos poprvé otevřel zvídavým návštěvníků v rámci pravidelné otevírací doby. Obdivovat můžete po celý rok jak samotný zámek s jeho bohatou historií, tak i novou expozici, která vznikla letos v prvním patře levé části zámku. Věnuje se perzekucím církví, pomocným technickým praporům (PTP), ale také šlechtickým rodům na panství, Rukopisu zelenohorskému, svatému Janu Nepomuckému, kreslíři Jiřímu Nepraktovi a samozřejmě také spisovateli Miroslavu Švandrlíkovi. Otevřeno je každý den, během pracovního týdne od pondělí do pátku od 12:00 do 17:00 hodin, o víkendu od 9 do 17 hodin. Na komentované prohlídky můžete přijít v sobotu a neděli v 11:00, 12:00, 14:00 a 15:00 hodin. Vstupné pro dospělé stojí 150 Kč, studenti a důchodci zaplatí 100 Kč.


Bašta Švandrlíkových Černých baronů

Zelená HoraNa špatném stavu zámku, který se v posledních letech postupně opravoval, se podepsala armáda. Po roce 1939 byli v zámku nejdříve němečtí, pak čeští vojáci, za jejich pobytu památka značně chátrala. Zbyly jen pozůstatky kdysi honosných interiérů v některých pokojích – dřevěné obložení, kazetový strop či krb z červeného mramoru.

V letech 1945-1990 prostory využívaly oddíly pomocného technického praporu. Tato skutečnost se stala inspirací pro děj románu Černí baroni od Miroslava Švandrlíka. Příslušníci PTP vykonávali službu v Československé lidové armádě beze zbraně. Nebyli zde zařazeni jen politicky nespolehliví vojáci, ale také vojáci se zdravotním omezením (1. technický prapor). Cílem PTP, které fungovaly v letech 1950–1954 byla internace a převýchova tzv. politicky nespolehlivých osob. Zajišťovali levnou pracovní sílu pro vybraná hospodářská odvětví. Pomocnými technickými prapory prošlo, podle odhadů, mezi 40 000 a 60 000 občanů Československa. Pracovali v dolech, ve stavebnictví (například pražské sídliště Petřiny), na vojenských stavbách (např. Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích, nebo tehdy vojenského hotelu Internacionál v Praze-Dejvicích), ve vojenských lesích, kamenolomech i v zemědělství. Od roku 1963 je zámek chráněn jako kulturní památka. Po revoluci byl navrácen do majetku obce Klášter.
Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského a bašta Švandrlíkových Černých baronů

Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského a bašta Švandrlíkových Černých baronů

Jednou z dominant Nepomucka je Zámek Zelená Hora, který byl postaven na místě původně z husitských válek opevněného vrchu, po skončení husitských válek pak hradu, který vystavěl Hynek Krušina ze Švamberka. Od května 2023 je přístupný veřejnosti.

Rodiště sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku

Rodiště sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku

Rodištěm sv. Jana Nepomuckého je město s příznačným názvem Nepomuk na západě ČR. Díky řadě historických památek patří k vyhledávaným turistickým cílům.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura