Úvod > Aktuality > Zažijte baroko všemi smysly a po svém
Památky

Zažijte baroko všemi smysly a po svém

  • Vydáno25. října 2017
Letošní rok je rokem baroka a stále nabízí bezpočet zážitků. Přivine vás do své velkolepé náruče a vy si ho dokonale vychutnáte i během podzimních plískanic. Baroko je také jednou z pěti soutěžních kategorií aktuálního klání finalistů soutěže DestinaCZe. Které místo je pro Vás to nej?
Mariánská TýnicePokud váháte s odpovědí, po návštěvě Centra Baroka v Mariánské Týnici budete mít jasno. Je určeno všem, kteří chtějí poznat období baroka takové, jaké doopravdy bylo. Skutečně krásné, velkolepé a radostné. Centrum vzniklo v rámci projektu Západočeské baroko v prostorách bývalého proboštství, jehož projektantem byl jeden z nejvýznamnějších barokních architektů – Jan Blažej Santini-Aichel. Sídlí tady i Muzeum a galerie severního Plzeňska. Až do konce roku zde můžete navštívit expozici Baroko a jeho svět zaměřenou na Santiniho tvorbu v západních Čechách.
 
Broumovský klášterTi, kteří si myslí, že Broumovský klášter je pouze impozantní stavba a středisko duchovního života, budou možná trochu zaskočeni tím, jak klášter po nedávné rozsáhlé rekonstrukci tepe životem. K návštěvě láká nejen bohatým kulturním, vzdělávacím a společenským programem, ale i celoročními prohlídkami, možností ubytování, klášterní kavárnou anebo revitalizovanou zahradou.
 
Příznivci jazzu i hmyzu tady čeká 1. listopadu 2017 spanilá jízda. Zpěvák, fotograf a spoluautor obsáhlé publikace Vážky České republiky Dan Bárta připravil v jeden den besedu o vážkách, a potom koncert v ArtCafé společně s famózním Robert Balzar triem.
 
ValticeTaké jižní Morava má svou barokní perlu. Existuje mnoho způsobů, jak zámek Valtice poznat. Více než dvacet místností svědčících o stylu bydlení šlechty, barokní divadlo, apartmá princezen, zámecká kaple, bylinková zahrada, zvláštní expozice pro děti a samozřejmě vyhlášené zámecké vinné sklepy s degustační expozicí vín vám umožní vychutnat si baroko po svém.
 
Zazářit můžete 11. listopadu na Svatomartinském plesu v Zimní jízdárně zámku Valtice. Ovšem hvězdou večera bude pro všechny hlavně Karel Gott. Před dvěma lety byl ples z důvodu jeho hospitalizace zrušen. O to velkolepější událost tedy jeho návrat slibuje.
 
Zámek TrojaZůstanete-li na Moravě déle, zajeďte se podívat do olomouckého Arcibiskupského paláce. Je to místo, kudy kráčely dějiny, ale které zároveň stále slouží jako sídlo katolických duchovních. Velkým lákadlem je zde znovunalezený impozantní obraz s námětem nastoupení Františka Josefa I. na rakouský trůn, který byl od roku 1947 považován za ztracený.
 
Pozoruhodnou a výjimečnou raně barokní stavbu najdete i v Praze. Zámek Troja byl koncipován spíše jako honosná vila, jejíž dominantou je velký sál s iluzivními výmalbami. Navštivte také dlouhodobou expozici ze sbírek Galerie hlavního města Prahy, která zde uvádí přední české malíře, tvořící v duchu modernismu, expresionismu a neoklasicismu. O pár kroků výš se můžete 31. října zapojit do oslav Halloweenu v Botanické zahradě Troja.
 
Zapojte se do soutěže DestinaCZE a podpořte místo, které vás nejvíce zaujalo.
Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice u Kralovic patří ke skvostům barokní architektury západních Čech. Někdejší poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Areál, který je od roku 2018 na seznamu národních kulturních památek, je v majetku Plzeňského kraje.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Arcibiskupský palác v Praze

Arcibiskupský palác v Praze

Arcibiskupský palác v těsném sousedství Pražského hradu představuje jednu z nejvýznamnějších pozdně barokních staveb Prahy. Vznikl v šestnáctém století a do dnešního dne prodělal několik přestaveb mimo jiné od J. B. Matheye.

Další aktuality

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky