Úvod > Aktuality > Zámek Veltrusy láká na prohlídky i kulturní program až do Vánoc

Zámek Veltrusy láká na prohlídky i kulturní program až do Vánoc

Vydáno 8. listopadu 2017 Památky
Zatímco jiné zámky a hrady se postupně uchylují k zimnímu spánku, Veltrusy jsou pro návštěvníky otevřené o víkendech, a to od listopadu až do 17. prosince. Těšit se můžete na dětský adventní program a vánoční koncert, k návštěvě láká také expozice o konci české aristokracie.
Zámek ve Veltrusech se po ničivých povodních v roce 2002 poprvé veřejnosti otevřel teprve předloni, byť hlavní budova zůstává stále uzavřena. Kromě otevřené expozice Aristokracie: Začátek konce se od konce listopadu až do půlky prosince můžete těšit na zajímavé akce.
 

Aristokracie: začátek konce

VeltrusyKromě chystaných akcí můžete až do 17. prosince libovolný víkendový den či ve svátek 17. listopadu navštívit nově otevřenou expozici Aristokracie: začátek konce, která návštěvníky provede sídlem jednoho z nejpřednějších českých rodů, veltruských Chotků. Ti původně loveckou vilu z roku 1712 později přestavěli na zámek a do českých dějin se nejvíce zapsali v letech 1826 až 1843, kdy hrabě Karel Chotek působil jako pražský purkrabí, tedy nejvyšší představitel české zemské správy.

Expozice mapuje nejen život jedné z nejvýznamnějších aristokratických rodin, ale také pohnuté osudy českého lidu v době druhé světové války, kdy byl Chotkům veškerý majetek zabaven a následně došlo k jejich odsunu do Sudet. Podle některých zdrojů byl později na zámku ve Veltrusech dokonce zřízen Lebensborn, tedy zařízení, kde byly vybrané árijské ženy oplodňovány příslušníky SS, aby se podle nacistických zákonů panská rasa udržela v naprosté čistotě.

Prohlídka vychází v 11:00, 12:30, 13:45 a 15:00 hodin. Za krátkou podzimní procházku stojí také nově zrekonstruovaný zámecký park, který patří mezi největší v ČR. Vstupné na prohlídku stojí 100 korun, děti, studenti a senioři zaplatí 70 Kč.
 

Veltrusy otevřeny až do Vánoc

veltrusy adventVe dnech 25. 11. - 17. 12. můžete do zámeckého areálu zavítat na Advent na zámku. V tento předvánoční čas na vás čeká nejen množství akcí, ale těšit se můžete na vánočně laděnou výzdobu, stromeček i návštěvu jinak nepřístupné kaple. 

Severozápadní křídlo zámku se 25. 11. na jeden den promění v dílnu, kde si budou malí i velcí moci vyzkoušet, jak se vyrábí svíčky ze včelího vosku, věnce, svícny různého druhu nebo tradiční vánoční ozdoby. Další sobotu 2. 12. v 15:00 vystoupí na zámku Sváťovo loutkové dividlo s Vánoční pohádkou. Po jejím skončení se děti mohou těšit na mikulášskou nadílku.

veltrusy advent živý betlémV sobotu 9. 12. čeká návštěvníky Veltrus vánoční koncert. Začíná v 17 hodin a představí se na něm Lenka Nová v rámci koncertního turné Čtyřicítka Tour 2017. Dlouholetá zpěvačka skupiny Laura a její tygři vydala nedávno nové album „Čtyřicítka“ a sklízí za něj velký ohlas u kritiky i posluchačů. Toto ryze autorské CD vzešlo ze spolupráce s renomovaným básníkem a textařem Michalem Horáčkem.

Poslední adventní akcí je 17. 12. Živý betlém a vánoční pohádka. Vstupenky na Vánoční pohádku s nadílkou je třeba si zakoupit předem nebo si je zarezervovat, každoročně o ni bývá velký zájem. Rezervace je možná na čísle 315 781 146 nebo pomocí emailu veltrusy.rezervace@npu.cz.
Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Výstava měr, vah a závaží na zámku Veltrusy

Výstava měr, vah a závaží na zámku Veltrusy

Víte, co je to látro nebo jak velký je žejdlík? Na tyto i další otázky vám odpoví nová výstava, která byla na zámku Veltrusy slavnostně otevřena v sobotu 30. ledna. Tímto dnem zámek, jako jeden z mála objektů, zahajuje sezónu 2016.

Veltruským zámeckým parkem na kole

Veltruským zámeckým parkem na kole

Poznejte jeden z největších přírodně-krajinářských parků s průvodcem na kole, prohlédněte si zámek Veltrusy a jinak zamčené pavilony a odhalte tajemství Sfingy a Egyptského kabinetu.