Úvod > Aktuality > Zámek Veltrusy láká na kulturní program až do Vánoc

Zámek Veltrusy láká na kulturní program až do Vánoc

Vydáno 7. listopadu 2016 Památky
Zatímco jiné zámky a hrady se postupně uchylují k zimnímu spánku, Veltrusy jsou pro návštěvníky otevřené o víkendech až do 18. prosince. Těšit se můžete na dětský adventní program a vánoční koncert, k návštěvě láká také expozice o konci české aristokracie.
Zámek ve Veltrusech se po ničivých povodních v roce 2002 poprvé veřejnosti otevřel teprve v loňském roce, byť hlavní budova zůstává stále uzavřena. Kromě otevřené expozice Aristokracie: Začátek konce se na přelomu listopadu a prosince můžete těšit na dvě zajímavé akce.
 

Veltrusy otevřeny až do Vánoc

Ve dnech 26. 11. - 18. 12. můžete do zámeckého areálu zavítat na Advent na zámku. V tento předvánoční čas na vás čeká nejen množství akcí, ale také zcela nová adventní prohlídka okruhu "Aristokracie:začátek konce". Těšit se můžete na vánočně laděnou výzdobu, stromeček i návštěvu jinak nepřístupné kaple. 

Severozápadní křídlo zámku se 26. 11. na jeden den promění v dílnu, kde si budou malí i velcí moci vyzkoušet, jak se vyrábí svíčky ze včelího vosku, věnce, svícny různého druhu nebo tradiční vánoční ozdoby. Akci doprovodí tematická výstava. V 15:00 vystoupí Sváťovo loutkové dividlo s Vánoční pohádkou. Po jejím skončení se děti mohou těšit na nadílku.

Vstupenky na Vánoční pohádku s nadílkou je třeba si zakoupit předem nebo si je zarezervovat! 
Rezervace na: +420 315 781 146, +420 724 348 776, auerova.jana@npu.cz
 

Dospělí se mohou těšit 10. 12. na Vánoční koncert Zuzany Lapčíkové a Vladislava Bláhy. Toto duo se svojí originalitou zvukově i repertoárově vymyká tradičním nástrojovým seskupením. Během krátké doby získalo pozornost publika i předních českých skladatelů jako jsou například Miloš Štědroň, Antonín Tučapský, Milan Tesař a Jan Meisl, kteří pro ně napsali své skladby. Je to zejména atraktivní a dramatický způsob hudební komunikace s publikem v žánrově pestrých a zajímavých skladbách, co duu napomáhá vytvořit vřelé přijímání hudby publikem všech generací. Koncert se uskuteční v Rudolfově sále. Vstupenky je potřeba zakoupit předem nebo si je zarezervovat. Rezervace na: +420 315 781 146, +420 724 348 776, auerova.jana@npu.cz.
 

Aristokracie: začátek konce

Kromě výše zmíněných akcí až do 18. prosince můžete libovolný víkendový den či ve svátek 17. listopadu navštívit nově otevřenou expozici Aristokracie: začátek konce, která návštěvníky provede sídlem jednoho z nejpřednějších českých rodů, veltruských Chotků. Ti původně loveckou vilu z roku 1712 později přestavěli na zámek a do českých dějin se nejvíce zapsali v letech 1826 až 1843, kdy hrabě Karel Chotek působil jako pražský purkrabí, tedy nejvyšší představitel české zemské správy.

Expozice mapuje nejen život jedné z nejvýznamnějších aristokratických rodin, ale také pohnuté osudy českého lidu v době druhé světové války, kdy byl Chotkům veškerý majetek zabaven a následně došlo k jejich odsunu do Sudet. Podle některých zdrojů byl později na zámku ve Veltrusech dokonce zřízen Lebensborn, tedy zařízení, kde byly vybrané árijské ženy oplodňovány příslušníky SS, aby se podle nacistických zákonů panská rasa udržela v naprosté čistotě.

Prohlídka vychází v 11:00, 12:30, 13:45 a 15:00 hodin. Za povšimnutí stojí také nově zrekonstruovaný zámecký park, který patří mezi největší v ČR.
Výstava měr, vah a závaží na zámku Veltrusy

Výstava měr, vah a závaží na zámku Veltrusy

Víte, co je to látro nebo jak velký je žejdlík? Na tyto i další otázky vám odpoví nová výstava, která byla na zámku Veltrusy slavnostně otevřena v sobotu 30. ledna. Tímto dnem zámek, jako jeden z mála objektů, zahajuje sezónu 2016.

Veltruským zámeckým parkem na kole

Veltruským zámeckým parkem na kole

Poznejte jeden z největších přírodně-krajinářských parků s průvodcem na kole, prohlédněte si zámek Veltrusy a jinak zamčené pavilony a odhalte tajemství Sfingy a Egyptského kabinetu.

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.