Úvod > Aktuality > Zámek Kratochvíle provoní stovky karafiátů

Zámek Kratochvíle provoní stovky karafiátů

Vydáno 18. května 2016 Památky
Skvostné květinové vazby vyzdobí a provoní od soboty 21. do neděle 29. května 2016 zámek Kratochvíle. Po roce budou opět zámek zkrášlovat stovky květů, jimž letos budou vévodit karafiáty v rozmanitých barevných odstínech. Výstavu nazvanou „Renesance karafiátu“ obohatí o víkendu večerní procházky zámkem a otevřeno bude mimořádně i v pondělí 23. května.

KratochvíleSkvost jihočeské renesance – zámek Kratochvíle se i letos zapojuje do cyklu květinových výstav, a to již počtvrté. Tentokrát budou květinové vazby tvořeny především karafiáty. V období od 21. do 29. května budou jednotlivé pokoje vily ozdobeny živými květinami.

Květinová aranžmá z tisícovky květů vytvoří zruční floristé a jednotlivé pokoje vily ozdobí živými květinami.Výstava "Renesance karafiátu na zámku Kratochvíle" bude přístupná od soboty 21. do neděle 29. května, včetně pondělí 23. května 2016 od 9:00 do 15:30 hodin. Na oba víkendy je navíc připravena večerní procházka potemnělým zámkem ozdobeným karafiáty mnoha barev, která začíná vždy ve 20:30 hodin. Procházka bude tentokrát spojena s povídáním o významu karafiátu v renesanční symbolice. Na toto téma promluví paní Mgr. M. A. Milena Hajná.

Dříve neměli milenci tolik možností se volně scházet jKarafiátako dnes, společenská pravidla jim to nedovolala. Proto vkládali svoje přání, stížnosti nebo prosby do kytice. Květiny byly zašifrovaným vzkazem pro to, co chtěli lidé říct nebo na co se chtěli zeptat, ale neodvážili nebo nemohli to prostě vyslovit. Dnes již "řeč květin" málokdo ovládá. Důležitý byl druh květiny a její barva, způsob vazby, seříznutí květin, orientace květů nebo listů a další detaily jako uvázaná stužka nebo druh květinové vůně. U karafiátu byla rozhodující barva. Bílý znamenal touhou po lásce obdarovaného a nedočkavost na vyznání, červený obdiv, žlutý zklamání. Pokud voněl, jednalo se o čisté přátelství, pokud nikoliv šlo o vyjádření krásy zevnějšku, ale nevalné vnitřní hodnoty.

Zámek Kratochvíle - užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Zámek Kratochvíle - užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Renesanční klenot mezi rybníky Netolické pánve. Sen italského stavitele, který v cizích službách vzpomíná na vzdálený domov. Panský rozmar, který přinesl úchvatný výsledek. To všechno je Kratochvíle, malebné panské sídlo s jezdeckým areálem, obklopené lesy, rybníky, alejemi a pastvinami.