Úvod > Aktuality > Zámecký park v Lánech láká k poslednímu podzimnímu výletu

Zámecký park v Lánech láká k poslednímu podzimnímu výletu

Vydáno 14. října 2017 Příroda
Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je od roku 1921 oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky, a proto je veřejnosti nepřístupný. Avšak zavítat lze do rozlehlého zámeckého parku a palmového skleníku z roku 1879. Letos zbývá k návštěvě jen několik málo dnů, park bude otevřen pouze do 2. listopadua, s malebnou podzimní procházkou byste proto neměli otálet!
Obora LányZámecký park v Lánech byl založen okolo roku 1770. Jeho dnešní podoba je ovlivněna úpravami J. Plečnika, jehož nejvýraznější stopou je především zeď na východní straně při hrázi rybníka, jejíž součástí je impozantní kašna. Tvoří jí pět dórských sloupů zdobených bronzovými lvími hlavami, z nichž vytéká voda do kašny a jako jeden mohutný proud spadá do rybníka. Symbolicky lví hlavy představují původní země Československa: Čechy, Moravu, Slezsko, Slovensko a Podkarpatskou Rus. Takto vyjádřil architekt celistvost nově vzniklého státu.

Naučná stezka začíná a končí na okraji obce Lány, parkoviště pro návštěvníky naučné stezky (u silnice směrem na Křivoklát), nedaleko sídla Lesní správy Lány. Je dlouhá asi 4,5 km a najdete na ní 22 zastávek. Nejoblíbenější částí bývá ukázková část Lánské obory s dřevěnou vyhlídkou na výběh vysoké zvěře. Otevřeno je každou středu a čtvrtek od 14:00 do 18:00 hodin, každou sobotu, neděli a ve svátek od 10:00 do 18:00 hodin. Naučná stezka vede neohrazeným lesem mimo oboru a je přístupná celoročně. Vstupné činí 15 korun.

Prahy je do Lán nejlepší přístup po karlovarské dálnici, Lány jsou vzdáleny jen asi 35 km od hlavního města.
Naučná stezka Lánská obora - ohrazená část křivoklátských lesů

Naučná stezka Lánská obora - ohrazená část křivoklátských lesů

Ohrazená část křivoklátských lesů se zvláštním režimem, určená odedávna pro reprezentační myslivost. Dnes je poblíž Lán zřízena naučná stezka s vyhlídkou pro pozorování zvěře v jejím přirozeném prostředí.

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech - seznamte se s osobností prvního československého prezidenta, státní

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech - seznamte se s osobností prvního československého prezidenta, státní

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Zámek Lány je veřejnosti nepřístupný, otevřen bývá ve výroční dny narození a úmrtí T.G.M. Navštívit však můžete zámecký park.

Další aktuality