Úvod > Aktuality > Začíná Země živitelka, letos představí Cestu zemědělstvím

Začíná Země živitelka, letos představí Cestu zemědělstvím

Vydáno 24. srpna 2017 Životní styl
V areálu Výstaviště České Budějovice ve čtvrtek 24. srpna startuje 44. ročník výstavy Země Živitelka. Až do úterý 29. srpna se zde představí 547 firem z České republiky a dalších 22 zemí světa, které nabídnou široký sortiment výrobků a služeb pro zemědělství a potravinářství. Jedním z témat výstavy jsou hospodářská zvířata, zemědělská technika a služby pro zemědělství s výstavou různých typů traktorů, strojů, zařízení a novinek pro zemědělství, řemeslnických potřeb a ochranných a pracovních pomůcek.
Země živitelka je největší průřezový agrosalon v ČR. Není specializovaná na určitá odvětví, ale zahrnuje všechna ze zemědělské výroby. Aktuální ročník má podtitul Cesta zemědělstvím. Jednotlivé zemědělské obory mají své pavilony i vlastní program. Tradičně je zastoupena zemědělská technika a služby pro zemědělství, rostlinná a živočišná výroba, technologie, lesní a vodní hospodářství, ekologické zemědělství, myslivci, rybáři, včelaři i drobní chovatelé.

Oproti minulým létům se zvětšila výstavní plocha téměř o 10 000 m2 a zemědělské technice patří největší část areálu, zejména hlavní venkovní trasy a také pavilon Z. Letošní ročník bude v řadě věcí nový a přelomový. Země živitelka je rozdělena do 4 směrů: Pestrost oborů, Podpora B2B, Vývoj napříč dobou a Zážitkové zemědělství.
 

Pestrost oborů

MyslivostPestrost oborů představí tradiční vystavovatele, myslivost, rybářství, včelaře, drobné chovatele a hospodářská zvířata. Chybět nebudou ani potraviny, technologie, zemědělská družstva nebo zemědělské střední a vysoké školy. Každý z oborů bude mít svůj vlastní program i pavilon.

Zemědělské technice bude letos patřit největší část areálu, zejména hlavní trasy Země živitelky a také pavilon Z. Myslivost najdete v pavilonu R1. Chybět nebudou ani lovecké zbraně, střelivo, trofeje, a mnoho dalšího. Pavilon R3 bude patřit rybářství. Český rybářský svaz zde představí svou zajímavou expozici. Nejen odborníci, ale i fanoušci rybolovu zde načerpají inspiraci, vyzkouší si lov ryb na trenažéru, vyberou si nové sportovní rybářské potřeby a Fakulta rybářství a ochrany vod přiveze raky České republiky.

Pavilon T1 bude místem prezentace potravin a podpory zemědělství. Státní zemědělský intervenční fond představí národní značku kvality potravin Klasa, kterou si zaslouží jen ty nejkvalitnější potravinářské a zemědělské výrobky, a značku Regionální potravina, kterou uděluje Ministerstvo zemědělství nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích. Včelaři budou mít prostor v pavilonu B4, kde najdete i drobné chovatele. Každoroční tradiční „Králičí hop“ bude i na letošním ročníku.

Hospodářská zvířata budou mít vyčleněna pavilony D1 – 3 a také předvadiště. Letos se můžete těšit na legendární kladrubské koně z Národního hřebčína Kladruby nad Labem, ale i koně ze Zemského hřebčince Písek. Koně na předvadišti vystřídají ovce, skot, hospodářská zvířata budou zastoupena i kozami nebo prasaty.

V pavilonu B1 se budou prezentovat Technologie, v E1 zemědělská družstva. Souběžně proběhne i Mezinárodní výstava družstevnictví a výstava Ekostyl, která zahrnuje vše od alternativních zdrojů energie, ekologické technologie, ekologické způsoby vytápění až po péči o zdraví a zdravý životní styl apod.
 

Vývoj napříč dobou

MlátičkaVývoj napříč dobou představuje komplexní prezentaci zemědělství od historie po současné trendy a novinky. V této sekci se můžete těšit na přednášky a semináře, soutěž Zlatý klas nebo unikáty českého zemědělství, jakými je exponát Národního zemědělského muzea - parní oračka Přemysl a nejvýkonnější sklízecí mlátička na světě CR10.90, zapsaná v Guinnessově knize rekordů, která za osm hodin sklidila neuvěřitelných téměř 800 tun pšenice!


Zážitkové zemědělství

Dětská farmaZážitkové zemědělství je určeno hlavně dětem. Ty se mohou těšit na dětskou farmu, naučnou stezku, naučný stánek nebo lesní pedagogiku. Úkolem v dětské farmě bude například podojení kravičky na dojícím trenažéru, vlastnoruční umotání housky z kynutého těsta a její upečení v horké peci, přesazování kytiček, výměna kola na traktoru, česání ovoce a mnoho dalších farmářských disciplín.

V rámci lesní pedagogiky se návštěvníci dozvědí, jak poznají obyvatele lesa podle jejich pobytových znamení, seznámí se s činnostmi v lese. Děti si budou moci vyzkoušet práci těžaře a historické plavení dříví s vlastnoručně vyrobeným vorem. Seznámí se s lesními bylinami, které jsou vhodné pro výrobu zdravého a osvěžujícího nápoje a samozřejmě budou i drobné dárky jako překvapení.
 

Národní dožínky na Země živitelce

DožínkyCo by byla Země živitelka bez dnes již tradičního dne Národních dožínek, na kterém se oslavuje svátek sklizně.

Průvod, který vyjde v sobotu 26.8. od administrativní budovy a zamíří přes celý areál Výstaviště až do Pivovarské zahrady, budou tvořit kromě nejvyšších představitelů státu a vlády také lidé v krojích, mažoretky, živá hudba a myslivci s dravými ptáky a loveckými psy. Slavnostní zahájení Národních dožínek pak proběhne v Pivovarské zahradě. Stanete se také součástí průvodu a oslav Národních dožínek? A jak dopadne soutěž o nejlepší Dožínkový věnec? Přijďte to zjistit na Zemi živitelku!
Země živitelka 2018 v Českých Budějovicích

Země živitelka 2018 v Českých Budějovicích

Mezinárodní agrosalon Země živitelka je jednou z největších výstav v České republice zaměřených na tradiční zemědělské obory mezi něž patří rostlinná a živočišná výroba, zemědělská technika, potravinářská výroba, lesní a vodní hospodářství, zahradnictví a pěstitelství a další.

Další aktuality