Za slavnými umělci do Litomyšle

Vydáno: 17.7.2012 8:00
Kategorie: Kultura
Hodnocení: Počet hvězdiček je: 5/5. Hodnoceno: 2x.Počet hvězdiček je: 5/5. Hodnoceno: 2x.Počet hvězdiček je: 5/5. Hodnoceno: 2x.Počet hvězdiček je: 5/5. Hodnoceno: 2x.Počet hvězdiček je: 5/5. Hodnoceno: 2x.
Město: Litomyšl
Litomyšl patří k nejkrásnějším z našich měst. Její pompézní zámek se zahradami se dokonce dostal na seznam památek UNESCO. Jenže to není zdaleka všechno, co může východočeské město nabídnout. Své stopy zde totiž zanechala celá řada významných Čechů. Na Bedřicha Smetanu si vzpomene každý, ale co třeba Josef Váchal?
Těch slavných tudy ale prošlo více. Například celých čtrnáct let zde na gymnáziu učil Alois Jirásek (a nechal se tu inspirovat ke svojí Filosofské historii), krátce po svatbě se sem s manželem přestěhovala a nějakou dobu žila i Božena Němcová. My se dnes ale vypravíme za někým méně známým.

Josef Váchal, který dnes patří ke kultovním autorům, byl za svého života nedoceněný umělec samorost. Jeho mystická tvorba ale vždy našla své obdivovatele. Jedním z nich byl amatérský tiskař Josef Portman z Litomyšle, který v roce 1920 pozval Josefa Váchala, aby mu vyzdobil dům. Díky tomu a rozsáhlé rekonstrukci v 90. letech se nám dochovala jedna z nejbizarnějších výzdob interiérů. Dnes slouží Portmoneum jako muzeum a byla by velká škoda jej při návštěvě Litomyšle minout. V Litomyšli najdete i Váchalovu ulici, kde najdete sgrafity na motivy jeho Krvavého románu.

Kam chodil Váchal jíst
Na původním místě, kam kdysi chodil na jídlo Josef Váchal, dnes najdete moderní hotel Aplaus. Tamní restaurace na slavného umělce odkazuje jak svým příznačným názvem „Bohém“, tak i vyobrazením mistra samotného hned u vchodových dveří. Můžeme také prozradit, že se zdejší kuchyně přiklání k moderním gastronomickým trendům - tedy k menšímu výběru jídel, která jsou uvařena z prvotřídních surovin a mají základ v tradiční české kuchyni. Příjemné prostředí a skvělé jídlo doplňuje profesionální a velmi ochotná obsluha, což je rozhodně další deviza.

Houbové cappuccino a po něm zdejší pstruh
U stolů stojí velice pohodlná křesílka a kolem některých stěn naleznete čalouněné lavice. Na těch se sice také sedí velmi dobře, ale jíst se na nich příliš nedá. Proto volte první variantu a pak už se oddejte kulinářskému zážitku. Z polévek určitě vyzkoušejte zdejší houbové cappuccino, což je hutný houbový krém s lanýžovým olejem a slaným pečivem grissini. Polévka je podávána ve větším stylovém šálku a ozdobena slanou pěnou, takže skutečně připomíná kávu. Chutná však jako výtečný houbový krém.

Jako hlavní chod máte na výběr samé skvělé varianty. Za zdejší svíčkovou by se totiž nemusela stydět ani Magdalena Dobromila Rettigová, která je další známou osobností, jež v Litomyšli působila a k níž se zdejší restaurace hrdě hlásí. Vaší pozornosti by neměla ujít hned první položka zdejšího menu. Jako svou specialitu zdejší šéfkuchař nabízí grilované filety ze pstruha z litomyšlských sádek. Ryba z místního chovu je brilantně připravena a kuchař dokáže maximum, co se dá z ryby ze sádky udělat. Skvěle ochucenou rybu doplňuje citronová bramborová kaše a jako bonus na talíři najdete orestovaný čerstvý špenát s plátky česneku, který ještě zvýrazní vaše chuťové vjemy. Celá pochoutka je zakápnuta kvalitním olivovým olejem, jenž dokonale uzavírá tuto kulinářskou báseň.

Bohém nabízí pestrou škálu moučníků, ale čokoládovým fondantem s vanilkovou zmrzlinou nemůžete nikdy nic zkazit. Horká čokoláda a studená zmrzlina patří ke skutečným požitkům, a když už hřešíte, mělo by to stát za to.

Kam po skvělém jídle?
Po dobrém jídle doporučujeme přemoci lenost způsobenou naprostým nasycením a vystoupat nedalekou fortnou k zámku a dojít relaxovat do klášterních zahrad, které nabízejí utěšené prostředí dokonale se hodící k pozvolnému trávení. Pokud nebudete mít putování za velikány minulosti dost, můžete se vypravit k rodnému bytu Bedřicha Smetany a zakončit tak výjimečný den s výjimečným a světově proslulým skladatelem.
Zaujala Vás aktualita Za slavnými umělci do Litomyšle?
Podívejte se, co všechno nabízí >
Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou
Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.
Zámecké sklepení Litomyšl
Rozsáhlé sklepení státního zámku Litomyšl, památky zapsané na Seznamu UNESCO, je exklusivním prostorem s neopakovatelnou atmosférou, nabízející relaxaci a odpoutání myšlenek od všedních starostí.
Portmoneum - Museum Josefa Váchala v Litomyšli
Pitoreskní interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. K vidění jsou unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek a bytové doplňky, expozici doplňují dobové fotografie, ukázky korespondence a drobná grafika.
Svatební den na zámku v Litomyšli
Státní zámek Litomyšl nabízí kromě klasické prohlídky zámku také příležitost pro zamilované, kteří mohou využít nabídku konání svatebního obřadu a celý den si zde užít při zorganizované oslavě.
Zámecký pivovar Litomyšl - ubytování a Evropské školící centrum YMCA
Zrekonstruovaný Zámecký pivovar v Litomyšli nabízí kromě služeb školícího centra nově ubytování ve dvou kategoriích, a to jako penzionové pokoje a hostelové ubytování. Ubytování je určeno jak pro rodinné i individuální rekreace, tak i skupiny a školní výlety.
Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli
Od dubna do října si můžete prohlédnout Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli, kde prožil tento významný hudební skladatel své dětství. Byt najdete v pivovaru v areálu litomyšlského zámku a od 90. let 20. století ho spravuje Regionální muzeum Litomyšl.
Regionální muzeum Litomyšl
Litomyšl je spojená s osudy mnoha významných osobností z řad spisovatelů, malířů či hudebníků. Také tuto historii představuje místní Regionální muzeum, které seznamuje návštěvníky dále s vlastivědnými zajímavostmi z města a jeho okolí.

Nejnovější aktuality Východní Čechy

Místa postižená kalamitou Ivan připomíná obnovená naučená stezka

Místa postižená kalamitou Ivan připomíná obnovená naučená stezka

Vydáno 17. června 2013 | Východní Čechy | Příroda

Do lesnického revíru Slatiňany na Chrudimsku v Pardubickém kraji se můžete vydat na obnovenou naučnou stezku Kolem Kochánovických rybníků. Necelé tři kilometry dlouhá stezka vás zavede do míst, která byla před pěti le... celá aktualita

Aviatická pouť v Pardubicích vypukne již tento víkend

Aviatická pouť v Pardubicích vypukne již tento víkend

Vydáno 1. června 2013 | Východní Čechy | Zážitky

Již o tomto víkendu v sobotu 1. a v neděli 2. června se na pardubickém letišti uskuteční 23. ročník Aviatické pouti. Vyvrcholením letošního ročníku se jistě stane nedělní unikátní scéna velkoprostorového divadla, kter... celá aktualita

Prohlédněte si nové portréty na zámku v Litomyšli při kastelánských prohlídkách

Prohlédněte si nové portréty na zámku v Litomyšli při kastelánských prohlídkách

Vydáno 29. května 2013 | Východní Čechy | Památky

Rodová galerie Státního zámku v Litomyšli se opět rozrostla. Od konce května mohou návštěvníci pohlédnout do tváře dalších šlechtických majitelů, a to třeba během kastelánských prohlídek, které jsou připraveny na vybr... celá aktualita

Všechny aktuality v regionu Východní Čechy >

Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz

< >