Úvod > Aktuality > Holašovice lákají na Selské slavnosti, novinky i jihočeské stonehenge

Holašovice lákají na Selské slavnosti, novinky i jihočeské stonehenge

Vydáno 16. července 2018 Kultura
Dvacet let od zápisu na Seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO letos slaví jihočeské Holašovice. Národní památkový ústav k výročí vydal publikaci o jihočeské venkovské architektuře, Česká mincovna pamětní platinovou minci a samotné Holašovice zvou na tradiční Selské slavnosti.

Selské slavnosti Holašovice 2014Malebných vesnic najdete v jižních Čechách desítky, ale žádná není jako Holašovice. Vznikly během 13. století a kromě selského baroka, tedy selských usedlostí s širokými štíty, bohatě zdobenými štukovým dekorem, se dochovalo jak původní půdorysné řešení, tak středověký systém domů, sýpek a stodol. Holašovicím se navíc vyhnuly novodobé přestavby, a právě proto je neminulo zařazení mezi památky UNESCO a také každoroční davy návštěvníků, kteří sem jezdí na Selské slavnosti. Na ty letošní přijeďte od pátku 20. do neděle 22. července.
 

Selské slavnosti 2018

Připomenou vám Holašovice některý ze skanzenů? Možná ano, ale je to jen zdání: domy jsou trvale obydlené anebo je využívají chalupáři. Při Selských slavnostech si můžete všechna zákoutí pořádně prohlédnout, od zdobených štítů zrcadlících se v návesním rybníku a muzea Selský dvůr přes keramickou dílnu, novou hasičskou zbrojnici a obnovenou dobytčí váhu až po penzion s restaurací Špejchar u Vojty a Holašovickou hospodu. K tomu si navíc užijete staročeský jarmark s ukázkami tradičních lidových řemesel, kde se sjíždějí stovky řemeslníků z Čech, Moravy, Slovenska a Maďarska.

K jarmarečnímu veselí patří projížďky na koních, chytání jihočeských kaprů z kádě do ruky, soutěže o nejlepší jihočeskou buchtu, nejlepší koláč i o jejich rychlojedení, heligonkáři, flašinetář a spousta folkloru, dechovky, folku a country. Samozřejmě nechybí ani dětský koutek, dřevěný ručně poháněný kolotoč nebo tvůrčí dílny. Děti si tu vyzkouší potiskování tašek a triček, navlékání korálků a náhrdelníků nebo malování na dřevěná zvířátka. Základní celodenní vstupné stojí 120 Kč, děti od 6 do 12 let zaplatí polovinu, mladší a vozíčkáři mají vstup zdarma.
 

Kam v okolí?

Pokud se do Holašovic nechystáte na celý víkend, mohou se vám hodit tipy na pár výletů v okolí. K toulkám přírodou pěšky nebo na kole láká Blanský les a hlavně Jaronínská bučina na úbočí vrchu Buglata, kde nejstarší stromy rostou už přibližně tři sta let; z Holašovic je to jen pár kilometrů po značených cestách. Když půjdete ještě o kousek dál, dorazíte do osady Kuklov. Nad ní se nacházejí zříceniny královského hradu Kuglvajt, přímo v obci pak objevíte nedokončený kostel sv. Ondřeje, který se měl stát součástí paulánského kláštera. Možná ho znáte z kin a televize, v roce 1967 v Kuklově režisér František Vláčil natáčel historický film Údolí včel, v němž se torzo kostela díky šikovným filmařům proměnilo v půvabnou zemanskou středověkou tvrz. Přímo na okraji Holašovic si můžete uspořádat piknik u zdejšího stonehenge, kruhu z obřích kamenů, a koho láká selské baroko, ten se může vydat na delší výlet po okolních vesnicích, rozesetých na historickém území jihočeských Blat.  
 

Víte, že…?

  • Jedinečný kolorit si Holašovice uchovaly i díky své odlehlé poloze.
  • Pokud rádi rybaříte anebo toužíte po neobvyklém relaxu, hledejte ubytování v originálních chatičkách na Dobčických rybníčcích.
  • Novinka čeká Holašovice letos na podzim: v září se chystají otevřít obnovenou historickou kovárnu s výhní a kompletním kovářským náčiním. Vznikne i hasičské muzeum, jehož hlavním exponátem má být stříkačka z roku 1928, pocházející z Rakouska. Obnovy se dočká i zavezená studna před kovárnou, hluboká zhruba šest až osm metrů. Kovárna s předváděním starobylého řemesla bude v provozu přes sezonu každou sobotu, mimo otvírací dobu nahlédnete dovnitř přes vrata s kovanou mříží.
Dobčické rybníčky - originální ubytování v dřevěných chatičkách

Dobčické rybníčky - originální ubytování v dřevěných chatičkách

Originální „glamping“ ubytování v dřevěných chatičkách situovaných na vodní hladině a ve stromech vám nabídnou nevšední zážitek. Chatičky na vodní hladině jsou postaveny na dubových pilotách, obklopeny vodou, s prostorným molem a haltýřem pro vaše rybářské úlovky.

Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Holašovice u Českých Budějovic, s titulem vesnice UNESCO, nabízí návštěvníkům také jinou turistickou atrakci - megalitický kruh z obřích kamenů. Kameny tohoto kruhu u Holašovic disponují nejsilnější energií ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem.

Holašovice - unikátní prohlídka selského baroka

Holašovice - unikátní prohlídka selského baroka

Fenoménem Holašovic je selské baroko. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na "nejkrásnější české návsi" v Holašovicích se v roce 1975 natáčela filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta.

Restaurace a penzion Špejchar u Vojty

Restaurace a penzion Špejchar u Vojty

Přímo na návsi vesničky Holašovice se nachází restaurace Špejchar u Vojty, která zve k příjmenému posezení v krásném prostředí. Budova, ve které se restaurace nachází pochází z roku 1857.

Naučná stezka Historická krajina Netolicko pro pěší i cykloturisty

Naučná stezka Historická krajina Netolicko pro pěší i cykloturisty

Po významných kulturních památkách města Netolice i okolí vás provede Historická krajina Netolicko, malý okruh naučné stezky pro pěší i větší okruh stezky pro cykloturisty.

Holašovická hospoda

Holašovická hospoda

Holašovická hospoda prošla od dob svého vzniku mnohými úpravami a dnešní podoba s dřevem obloženým sálem, stropy a podlahou věrně imituje časy dávno minulé. Můžete ochutnat svíčkovou, kachnu, jihočeského kubu, drbáky, lívance a jiné pochoutky z tradiční jihočeské kuchyně.

Muzeum Slezský venkov v Holasovicích

Muzeum Slezský venkov v Holasovicích

Holasovické muzeum se nachází v areálu bývalé zemědělské usedlosti a dokumentuje venkovský meziválečný život Slezanů. Vzniklo díky místním nadšencům, kteří během pár let nasbírali několik tisíc exponátů. Základem jsou prvorepublikové předměty, mapy z katastru a další dokumenty.

Zbudovská blata - centrum selského baroka

Zbudovská blata - centrum selského baroka

Blata jsou historickým územím, které je významné zejména z hlediska architektury, neboť tvoří centrum tzv. selského baroka.