Úvod > Aktuality > Za Selskými slavnostmi jeďte do Holašovic

Za Selskými slavnostmi jeďte do Holašovic

Vydáno 17. července 2017 Kultura
Jedním z míst, které je zapsané na seznamu památek UNESCO, je jihočeská vesnice Holešovice, kde turisté obdivují tzv. selské baroko. V této mimořádně půvabné vesnici se konají každým rokem Selské slavnosti, které letos lákají turisty na víkend 21. až 23. července. V programu nebude chybět vyhodnocení nejlepšího Jihočeského koláče a buchty - „Holašovické buchotbraní a koláčobraní“.

Selské slavnosti Holašovice 2014Na programu akce bude lidový jarmark, vystoupí folklorní soubory, program zpestří například tradiční šermířská klání, kejklíř, kouzelník a třeba i chytání kapra z kádě do ruky. Základním rámcem Selských slavností je pořádání lidového jarmarku s ukázkami tradičních i netradičních řemesel z celé České republiky, ale též ze Slovenska.

Na rozlehlé návsi Holašovic mohou návštěvníci zhlédnout ukázky řemesel či zakoupit výrobky z keramiky, kůže, proutí, paličkované krajky, tkaných oděvů. Svou zručnost představí řezbáři, nožíři, mincovníci, dráteníci, kováři, hrnčíři.


Selské slavnosti na holašovické návsi začínají již v pátek 21. července ve 12:00 hodin a pokračují i v sobotu a v neděli vždy od 9:00 hodin celodenním kulturním programem.

Po celou akci budou k dispozici tvůrčí dílny na návsi, kde si děti mohou vyzkoušet kreativní tisk na trička a tašky pomocí razítek s různými dětskými motivy, navlékání korálků a náhrdelníků, malbu na dřevěné motivy zvířátek, ruční zdobení perníků, malování keramiky či ruční kování na kovadlině. Páteční program je věnován dechovce, sobotní a nedělní program je protkaný více folklorem, folkem a country vystoupeními.
Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Holašovice u Českých Budějovic, s titulem vesnice UNESCO, nabízí návštěvníkům také jinou turistickou atrakci - megalitický kruh z obřích kamenů. Kameny tohoto kruhu u Holašovic disponují nejsilnější energií ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem.

Holašovice - unikátní prohlídka selského baroka

Holašovice - unikátní prohlídka selského baroka

Fenoménem Holašovic je selské baroko. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na "nejkrásnější české návsi" v Holašovicích se v roce 1975 natáčela filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta.

Restaurace a penzion Špejchar u Vojty

Restaurace a penzion Špejchar u Vojty

Přímo na návsi vesničky Holašovice se nachází restaurace Špejchar u Vojty, která zve k příjmenému posezení v krásném prostředí. Budova, ve které se restaurace nachází pochází z roku 1857.

Naučná stezka Historická krajina Netolicko pro pěší i cykloturisty

Naučná stezka Historická krajina Netolicko pro pěší i cykloturisty

Po významných kulturních památkách města Netolice i okolí vás provede Historická krajina Netolicko, malý okruh naučné stezky pro pěší i větší okruh stezky pro cykloturisty.

Holašovická hospoda

Holašovická hospoda

Holašovická hospoda prošla od dob svého vzniku mnohými úpravami a dnešní podoba s dřevem obloženým sálem, stropy a podlahou věrně imituje časy dávno minulé. Můžete ochutnat svíčkovou, kachnu, jihočeského kubu, drbáky, lívance a jiné pochoutky z tradiční jihočeské kuchyně.

Selské slavnosti Holašovice 2018

Selské slavnosti Holašovice 2018

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou již po 21. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí na 250 lidových umělců a řemeslných tvůrců.

Dobčické rybníčky - originální ubytování v dřevěných chatičkách

Dobčické rybníčky - originální ubytování v dřevěných chatičkách

Originální „glamping“ ubytování v dřevěných chatičkách situovaných na vodní hladině a ve stromech vám nabídnou nevšední zážitek. Chatičky na vodní hladině jsou postaveny na dubových pilotách, obklopeny vodou, s prostorným molem a haltýřem pro vaše rybářské úlovky.