Úvod > Aktuality > Za Selskými slavnostmi jeďte do Holašovic

Za Selskými slavnostmi jeďte do Holašovic

Vydáno 17. července 2017 Kultura
Jedním z míst, které je zapsané na seznamu památek UNESCO, je jihočeská vesnice Holešovice, kde turisté obdivují tzv. selské baroko. V této mimořádně půvabné vesnici se konají každým rokem Selské slavnosti, které letos lákají turisty na víkend 21. až 23. července. V programu nebude chybět vyhodnocení nejlepšího Jihočeského koláče a buchty - „Holašovické buchotbraní a koláčobraní“.

Selské slavnosti Holašovice 2014Na programu akce bude lidový jarmark, vystoupí folklorní soubory, program zpestří například tradiční šermířská klání, kejklíř, kouzelník a třeba i chytání kapra z kádě do ruky. Základním rámcem Selských slavností je pořádání lidového jarmarku s ukázkami tradičních i netradičních řemesel z celé České republiky, ale též ze Slovenska.

Na rozlehlé návsi Holašovic mohou návštěvníci zhlédnout ukázky řemesel či zakoupit výrobky z keramiky, kůže, proutí, paličkované krajky, tkaných oděvů. Svou zručnost představí řezbáři, nožíři, mincovníci, dráteníci, kováři, hrnčíři.


Selské slavnosti na holašovické návsi začínají již v pátek 21. července ve 12:00 hodin a pokračují i v sobotu a v neděli vždy od 9:00 hodin celodenním kulturním programem.

Po celou akci budou k dispozici tvůrčí dílny na návsi, kde si děti mohou vyzkoušet kreativní tisk na trička a tašky pomocí razítek s různými dětskými motivy, navlékání korálků a náhrdelníků, malbu na dřevěné motivy zvířátek, ruční zdobení perníků, malování keramiky či ruční kování na kovadlině. Páteční program je věnován dechovce, sobotní a nedělní program je protkaný více folklorem, folkem a country vystoupeními.
Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Holašovice u Českých Budějovic, s titulem vesnice UNESCO, nabízí návštěvníkům také jinou turistickou atrakci - megalitický kruh z obřích kamenů. Kameny tohoto kruhu u Holašovic disponují nejsilnější energií ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem.

Holašovice - unikátní prohlídka selského baroka

Holašovice - unikátní prohlídka selského baroka

Fenoménem Holašovic je selské baroko. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na "nejkrásnější české návsi" v Holašovicích se v roce 1975 natáčela filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta.

Dobčické rybníčky - originální ubytování v dřevěných chatičkách

Dobčické rybníčky - originální ubytování v dřevěných chatičkách

Originální „glamping“ ubytování v dřevěných chatičkách situovaných na vodní hladině a ve stromechvám nabídnou nevšední zážitek. Chatičky na vodní hladině jsou postaveny na dubových pilotách, obklopeny vodou, s prostorným molem a haltýřem pro vaše rybářské úlovky.

Restaurace a penzion Špejchar u Vojty

Restaurace a penzion Špejchar u Vojty

Přímo na návsi vesničky Holašovice se nachází restaurace Špejchar u Vojty, která zve k příjmenému posezení v krásném prostředí. Budova, ve které se restaurace nachází pochází z roku 1857.

Naučná stezka Historická krajina Netolicko pro pěší i cykloturisty

Naučná stezka Historická krajina Netolicko pro pěší i cykloturisty

Po významných kulturních památkách města Netolice i okolí vás provede Historická krajina Netolicko, malý okruh naučné stezky pro pěší i větší okruh stezky pro cykloturisty.

Holašovická hospoda

Holašovická hospoda

Holašovická hospoda prošla od dob svého vzniku mnohými úpravami a dnešní podoba s dřevem obloženým sálem, stropy a podlahou věrně imituje časy dávno minulé. Můžete ochutnat svíčkovou, kachnu, jihočeského kubu, drbáky, lívance a jiné pochoutky z tradiční jihočeské kuchyně.