Úvod > Aktuality > Přes tři pražské jezy nabídne plavbu kolem Vyšehradu, Národního divadla a pod Karlovým mostem

Přes tři pražské jezy nabídne plavbu kolem Vyšehradu, Národního divadla a pod Karlovým mostem

Vydáno 26. září 2017 Letní sporty
Již téměř 80 let se každoročně na jeden jediný den otevírají vodákům hned 3 pražské jezy v rámci závodu Napříč Prahou – přes tři jezy. Ve čtvrtek 28. 9. 2017 tak zaplní tok Vltavy v historickém centru Prahy stovky pramic, kanoí či kajaků skautů a skautek i veřejnosti. Divácky atraktivní propustí Staroměstského jezu pod Karlovým mostem bude hlavní závod projíždět mezi 10.30 a 12.00 hodin. Trať závodu je dlouhá asi 6,5 říčních kilometrů se startem na Císařské louce (nad Železničním mostem) a s cílem na ostrově Štvanice. Pro ty, co zrovna netouží závodit na pramici je připraveno volné splutí. Plavba kolem Vyšehradu, Národního divadla, pod Karlovým mostem a zakončená na Štvanici určitě stojí za to.
Závod Napříč Prahou – přes tři jezy je tradičním pražským vodáckým závodem s historií sahající až do roku 1939. Trať závodu je dlouhá asi 6,5 říčních kilometrů se startem na Císařské louce (nad Železničním mostem) a s cílem na ostrově Štvanice.
 
Jak název závodu napovídá, na trati se překonávají tři jezy: Šítkovský (pod Jiráskovým mostem), jez Staroměstský (Karlovka nad Karlovým mostem) a Helmovský jez u Štvanice.
 
Trať závodu je atraktivní, vede historickým centrem Prahy a je ojedinělou příležitostí ke sjetí pražských jezů, které se pro veřejnost otevírají právě jednou ročně u příležitosti tohoto závodu.
 
Akce vznikla jako závod vodních skautů a proto hlavní soutěžní kategorií je závod pramic vodních skautů z celé republiky v tradičním svatováclavském termínu (28. září). Zvláště v kategorii pramice Open a volného splutí (libovolné plavidlo) je závod vždy otevřen veřejnosti se zájmem využít otevřených jezů.

Program závodu:

7:30  –  8:45 registrace závodníků na startu

9:30 výklad trati, zahájení závodu

9:50 – 11:00 starty jednotlivých kategorií

13:30 konec výdeje občerstvení

13:45 vyhlášení výsledků kategorií pramic a Open v cíli závodu

15:00 uzavření prostoru cíle

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Závod Napříč Prahou – přes tři jezy

Závod Napříč Prahou – přes tři jezy

Závod Napříč Prahou – přes tři jezy je tradičním pražským vodáckým závodem a zároveň jedinečnou příležitostí k překonání pražských jezů, které se pro veřejnost otevírají právě jednou ročně u příležitosti závodu. Přijďte to zažít také!