Úvod > Aktuality > Výstava děl Františka Kupky přijede z Francie do Prahy
Kultura

Výstava děl Františka Kupky přijede z Francie do Prahy

  • Vydáno2. dubna 2018
Valdštejnskou jízdárnu v Praze na podzim zaplní retrospektivní výstava, která představí dílo Františka Kupky. V obměněné podobě je k vidění už nyní v pařížském Grand Palais, v roce 2019 pak navštíví Helsinky.
Abyste na vlastní oči viděli obrazy Františka Kupky, jednoho z nejznámějších českých umělců a zároveň jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství, nemusíte jezdit do Paříže. Podzimní výstava ve Valdštejnské jízdárněPraze představí jeho dílo v celé šíři, od raných prací z devadesátých let 19. století až po abstraktní práce z padesátých let 20. století.
 

František Kupka, Amorfy a rok 1912

František Kupka (1871–1957) byl český malíř a grafik světového významu, zakladatel a průkopník moderního abstraktního umění. Jeho stopy u nás jsou nepatrné, v Čechách studoval jen krátce. Záhy odešel do Vídně a odtud v roce 1895 odcestoval do Paříže. Většinu svého života strávil na pařížském předměstí Puteaux, pochován je na hřbitově Père-Lachaise.

Kupkovy výstavy se v posledních letech pořádají celkem pravidelně, velký ohlas měla zejména výstava v Salmovském paláci v Praze na Hradčanech s názvem Cesta k Amorfě – Kupkovy salony 1899-1913. Národní galerie tak připomínala sté výročí otevření pařížského Podzimního salonu v roce 1912. To byl rok, kdy Kupka vystavil dvě svá díla, Amorfu – Dvoubarevnou fugu a Amorfu – Teplou chromatiku, a zároveň rok, který bývá pokládán za zrod abstraktního malířství. Obě díla (a společně s nimi významné sbírky Kupkových obrazů a studií) se mimochodem nacházejí v Česku; první vlastní Národní galerie, druhé Museum Kampa. Tady v upravené budově starých mlýnů na romantickém ostrově Kampa kromě rozsáhlé sbírky děl Františka Kupky uvidíte i díla Otto Gutfreunda a sbírku středoevropského moderního umění.
 

Cesta do Prahy

Přehlídka v pařížském Grand Palais potrvá do konce července, od 7. září do 20. ledna se výstava František Kupka (1871–1957) představí v pražské Valdštejnské jízdárně. Výstava olejomaleb, prací na papíře, tiskovin a dokumentačních materiálů bude mít chronologické uspořádání a srozumitelně představí umělcovu cestu od symbolismu k abstrakci i důležitá témata tehdejší doby. Uvidíte také Kupkovy symbolistické malby a první expresionistické portréty, jeho satirické kresby a ilustrace. Zastoupena budou díla ze sbírek Národní galerie, pařížského Centre Pompidou, newyorského Guggenheimova muzea a vídeňské Albertiny. Na jaře 2019 Kupkovu výstavu v obměněné podobě uvidí návštěvníci v helsinském Ateneum Art Museum.
 

Víte, že…?

  • portálem Kudy z nudy se můžete vydat po stopách dětství a mládí Františka Kupky z rodného Opočna do Dobrušky. V interiérech dobrušské radnice na náměstí F. L. Věka jsou vystaveny Kupkovy prvotiny a na domě č.p. 323 proti kostelu v ulici Fr. Kupky pamětní deska uvádí, že zde v letech 1872–1889 mistr prožil své mládí.
  • Kupkova díla jsou velmi populární mezi sběrateli. Nejdražší z jeho abstraktních maleb se prodala za více než 60 milionů korun, starší díla se obvykle cení na deset a více milionů korun, rostou i ceny jeho prací na papíře. V londýnské aukční síni Christie´s se v únoru prodal Kupkův pastel a akvarel každý za přibližně milion korun.
  • Výstava tvorby Františka Kupky Cesta k Amorfě – Kupkovy salony 1899–1913 byla roku 2012 vůbec první expozicí v Salmovském paláci, který tehdy Národní galerie otevřela jako nový výstavní prostor. V současné době zde chystá otevření centra současného umění; letos v říjnu začne první výstava společného projektu NG a nadace Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (TBA21).
  • Vedle Salmovského paláce se promění i vedlejší Schwarzenberský, kde se v příštím roce otevře nová expozice starých mistrů. Zpřístupní se rovněž terasa Schwarzenberského paláce, kterou doplní nová stavba od Evy Jiřičné, a v zahradě Salmovského paláce vznikne sochařský park – podobný, jaký již nyní můžete vidět v zahradě Anežského kláštera.
Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Vlastivědné muzeum v Dobrušce

Vlastivědné muzeum v Dobrušce

Muzeum má pět stálých expozic v šesti budovách. Čtyři z nich jsou kulturními památkami.

Do Dobrušky za Kupkou a historií českých dějin

Do Dobrušky za Kupkou a historií českých dějin

Dobruška je městem mnohých historických památek, které jsou cílem návštěvníků z Čech i ze zahraničí. Dobruška je ideálním východiskem pro poznávání přírodních krás i historických zajímavostí celé severní části Orlických hor a Podorlicka.

Památník Františka Kupky v Dobrušce

Památník Františka Kupky v Dobrušce

Památník Františka Kupky v Dobrušce byl návržen a realizován sochařem Zdeňkem Kolářským. František Kupka vyrůstal a dospíval v Dobrušce v letech 1872 – 1889 a zde také vznikaly jeho první výtvarné pokusy.

Další aktuality

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura