Úvod > Aktuality > Výroční Signal festival provede diváky po nových trasách i svou historií

Výroční Signal festival provede diváky po nových trasách i svou historií

Vydáno 8. října 2017 Kultura
Festival světla Signal divákům předvede 20 instalací od umělců z České republiky i zahraničí. Světelné statické, site-specific i interaktivní instalace, projekce a videomappingy diváci uvidí na dvou trasách: Centrum a Vinohrady. Většina uměleckých děl bude umístěna ve veřejném prostoru, instalace umístěné uvnitř budov budou tvořit letošní novinku: Galerijní zónu Signal festivalu, která bude přístupná za poplatek. Vyvrcholením každého festivalového večera bude připomenutí 5 let od vzniku festivalu, které se odehraje na kostele sv. Ludmily na náměstí Míru. Pátý ročník Signal festivalu se koná od 12. do 15. října 2017. Slavnostní zahájení proběhne 12. 10. v 19:00 na náměstí Míru.
SignalSignal festival letos slaví 5 let od svého vzniku. Za uplynulé čtyři ročníky se stal významným hybatelem kulturního dění v České republice. Z celkového počtu 100 instalací bylo 65 vytvořeno právě na míru Signal festivalu, autory 23 z nich jsou čeští umělci. Signal tak patří k nejvýraznějším producentům nového umění u nás.

Signal festival i v letošním roce představí instalace umělců z celého světa. Nejdelší cestu do Prahy musí absolvovat významný australský umělec Kit Webster, jehož dílo Axiom zazáří na náměstí Jiřího z Poděbrad. Kit Webster i někteří další umělci vezou do české metropole instalace, které slavily úspěch na dalších světových festivalech, celá polovina instalací bude mít ale právě na pražském festivalu světla svoji světovou premiéru. Mezi ně patří i díla od umělecké skupiny Blok_4 a studentů ateliéru intermédií na AVU představovaná v sekci Signal Calling powered by ČT art, jedné z novinek letošního Signalu. Sekce objevuje zajímavé projekty zejména mladší generace českých umělců, kteří se věnují práci se světlem.

Další výraznou novinkou pátého ročníku festivalu je rozšíření trasy festivalu z jedné do dvou. Pro návštěvníky to znamená možnost objevit nová místa na trase Centrum, která povede přes Kampu, Staré Město až po Nové Město, i šanci projít si o něco komornější trasu Vinohrady zahrnující lokality Prahy 2 a Prahy 3.


Co uvidíte na Signal festivalu 2017

Signal LudmilaKostel sv. Ludmily na náměstí Míru bude hostit umění francouzského tvůrce Yanna Nguemy, který patří k současným špičkám oboru. Jeho dílo Caryatyds navozuje dojem pohybu desítek tisíc kamenů, čehož umělec dosáhl díky vlastnímu softwaru, který pro svoji práci po čtyři roky vyvíjel. Videomapping tak pracuje s každou z přibližně 50 tisíc cihel tvořících fasádu kostela. Před spuštěním videomappingu se budou moci sami diváci zapojit do jeho odpočtu a prostřednictvím stránky odpocet.eu vyslat svoji molekulu a videomapping tak interaktivní hrou od Mercedes-Benz nastartovat. Sv. Ludmila pak bude hrát roli i v oslavách 5. narozenin Signal festivalu. Každý festivalový večer, vždy od 23:00, se na její fasádě znovu odehraje všech pět videomappingů, které pro dominantu Prahy 2 doposud vznikly.

Na fasádě Tyršova domu na Újezdě bude možné putovat paralelními vesmíry se stereoskopickou 3D videomappingovou projekcí od barcelonského umělce Filipa Rocy. 3D videomapping je jednou z placených instalací festivalu. Diváci za vstupenku, ke které dostanou nezbytné 3D brýle, zaplatí 50 Kč.

SignalVýjev složený z nespočtu samostatných příběhů, které do sebe postupně zapadají jako napínavý film. Tak vypadá instalace Mécaniques Discursives od umělců Freda Penella a Yannicka Jacqueta z vizuálního labelu Antivj. Diváky vezme v Cihelné na cestu od Gutenbergovy doby k digitální současnosti, ke dvěma zásadně rozdílným epochám, které ale spojuje zásah technologiemi.
 
Projít 35 metrů dlouhým tunelem, který si hraje se vztahem mezi prostorem, časem a lidským vnímáním, budou moci lidé na Staromětském náměstí v instalaci od španělských autorů Playmodes. Ve speciální verzi instalace Beyond se světly od české společnosti ROBE se návštěvníci dostanou až na hranici možností svých smyslů a emocí.
 
Světelná a zvuková chapadla chobotnicí instalace Octopus Garden od německých umělců RaumZeitPiraten budou okupovat zahradu Anežského kláštera. Nejvýznamnějším podnětem pro pohyb chobotnic budou u díla samotní diváci, kteří je mohou modifikovat svou vlastní přítomností.


Galerijní zóna za 100 Kč

SignalNovinkou letošního ročníku je Galerijní zóna Signal festivalu. Ta zahrnuje čtyři prostory: Colloredo-Mansfeldský palác, Zrcadlovou kapli Klementina, palác U Stýblů a DUP39. Místa, která jsou v některých případech jen výjimečně přístupná veřejnosti, budou hostit světelné instalace často využívající specifik daných prostor.

Instalace Wave Interference od kanadského výtvarníka Robyna Moodyho rozehraje sál Colloredo-Mansfeldského paláce pomocí kinetické instalace tvořené z 88 neonových světel a varhan. Zrcadlová kaple Klementina bude hostit hru s možnostmi lidského oka v instalaci Hladina od BLOK_4. V paláci U Stýblů české studio Lunchmeat předvede divákům svoji intenzivní světelně-zvukovou studii prostoru jednoho z pater paláce v instalaci Henge. Galerijní zónu uzavírá DUP39, kde německý label raster-noton uvede svůj projekt White Circle, akusticko-architektonický prostor koncipovaný jako audiovizuální instalace.

Vstupné do Galerijní zóny Signal festivalu stojí jednotných 100 Kč. Po zaplacení v jakékoli lokalitě zóny dostane návštěvník pásku, se kterou může navštívit všechny čtyři instalace.
 

Bohatý doprovodný program

SignalSignal festival letos nejsou jen světla a fascinující instalace v ulicích, ale i doprovodný program, který doplňuje festivalové dění. Na návštěvníky čekají umělecké performance pod vedením renomovaných umělců Hynka Alta a Erika Sikory. Na trase festivalu se lidé budou moci naučit základy znakové řeči díky lekci znakové řeči od sdružení Tichý svět, mohou si vyzkoušet interaktivní digitální ilustraci v Samsung Story Cube nebo malování světlem v Canon Foto Hub. Zájemci o fotografování se mohou přidat ke Canon ambasadorovi Tomáši Třeštíkovi a naučit se, jak funguje low light fotografování v rámci Instameetu, který se koná 14. 10.
 
Součástí letošního ročníku Signalu bude i Transmit festival. Program festivalu platformy pro digitální kulturu se skládá z přednášek, audiovizuálních performancí, výstav, projekce a hudebních vystoupení včetně showcase německého labelu raster ve vršovickém klubu Ankali. Vstupenky jsou k dispozici již nyní v přeprodeji na GoOut.cz.

Představení Kolaps od Losers Cirque Company&Hyperbinary bylo bohužel ze zdravotních důvodů zrušeno.
Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze - novogotická dominanta Vinohrad

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze - novogotická dominanta Vinohrad

Chrám sv. Ludmily tvoří výraznou dominantu Vinohrad. Dvě věže vysoké 60 metrů jsou jako dvě ruce sepjaté k modlitbě. Kostel je novogotická basilika - trojlodní s transeptem - příční lodí ve tvaru kříže. Ve středu chrámu je sanctusová věžička. Vybudován je ve stylu ranné, severoněmecké gotiky.

Kampa - romantika v centru Prahy

Kampa - romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Staroměstské náměstí v Praze - nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze - nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Národní galerie v Praze - Anežský klášter - Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550

Národní galerie v Praze - Anežský klášter - Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie v Praze. Od října 2016 nový prohlídkový okruh.

Dům uměleckého průmyslu na Národní třídě - DUP36

Dům uměleckého průmyslu na Národní třídě - DUP36

Prosklená fasáda perly české funkcionalistické architektury Domu uměleckého průmyslu Svazu československého díla zářila nad pražskou Národní třídou od roku 1936. Postupně však začala chátrat a donedávna se jen sumtně a tiše rozpadala. Novou šanci na život dal budově kulturní klub DUP36.

Signal festival 2018

Signal festival 2018

Ulice a veřejná prostranství Prahy, její nejznámější historické památky i méně známá zákoutí se během čtyř večerů promění pod taktovkou českých i světových osobností světelného designu v umělecké objekty a prostory, které netradičními formami zachycují různé tváře současné i historické Prahy.

Colloredo - Mansfeldský palác v Praze

Colloredo - Mansfeldský palác v Praze

Colloredo - Mansfeldský palác patří pod správu Galerie hlavního města Prahy. Objekt je zpřístupněn veřejnosti od června 2013. Součástí paláce je ohromující a téměř neznámý barokní taneční sál s freskou od Pietra Scottiho a Giovanniho Battisty Zeista.

Klementinum Praha - druhý největší komplex v metropoli

Klementinum Praha - druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.