Úvod > Aktuality > Bojiště bitvy u Lipan v sobotu ovládne rekonstrukce slavné bitvy

Bojiště bitvy u Lipan v sobotu ovládne rekonstrukce slavné bitvy

Vydáno 23. května 2018 Zážitky
Udělejte si výlet na památné místo našich dějin a navštivte Lipskou horu. Zde se pod památníkem bitvy v sobotu 26. 5. 2018 odehraje rekonstrukce toho, jak pravděpodobně mohla tato bitva vypadat. Než vypukne odpolední řež, užijete si dobové i nedobové tržiště a historický doprovodný program, kdy si například prohlédnete husitské vojenské ležení a seznámíte se jak s pěchotou a rytířstvem první poloviny 15. století, tak se střelci a dělostřelci, kteří po nich postupně ovládli evropská bitevní pole.
Památník bitvy u LipanAkce připomene dávnou bitvu, která se u Lipan odehrála před 583 lety, 30. května 1434. Bitva uzavřela kapitolu 15 let trvajících krvavých válek, které známe pod názvem husitská revoluce. Samotné bitvě však předcházelo neúspěšné obléhání Českého Brodu patřící  sirotčímu svazu, vojsky Panské koalice vedené Divišem Bořkem z Miletínka, paradoxně kdysi Žižkova spolubojovníka. Obležení Českého Brodu mělo za účel vylákat polní vojska městu na pomoc a střetnout se s nimi v otevřené bitvě. Novodobá bitva u Lipan se odehraje v sobotu 26. května přímo na Lipské hoře pod památníkem bitvy.

Začátek sobotního programu je od 11.00 hodin kdy je otevřeno historické tržiště s možností nákupu rozmanitého zboží. Během dne probíhá každou hodinu doprovodný program

Můžete si projít a prohlédnout dobový vojenský tábor, shlédnout ukázky na téma vojenství první poloviny patnáctého století. Uvidíte ukázky boje, bojových technik a šermu. Tradičně se představí dělostřelci a střelci z ručních palných zbraní či střelných zbraní (kuše, praky, fustibaly aj.) vše z období patnáctého století. Svými tóny oživí pláň dobová hudba Peregrin. Mimo dobovou hudbu budou dále připraveny projížďky na koních, dětské dobové hry a soutěže aj.. Celý den pak vyvrcholí v odpoledních hodinách rekonstrukcí slavné bitvy, která ukončila období husitských válek. 

Komentovaná bitevní ukázka bude zahájena v 15.00 hod. Vstupné: dospělí 80,- Kč, děti 40 Kč.

Památník bitvy u Lipan - místo osudového střetu husitů s katolíky

Památník bitvy u Lipan - místo osudového střetu husitů s katolíky

U Lipan se odehrála dne 30. 5. 1434 poslední velká husitská bitva. Památník byl postaven na kopci zvaném Lipská hora, samotná bitva se ovšem odehrávala v širším okolí. Nejbližím městem je Kouřim, zhruba 5 km.

Podlipanské muzeum v Českém Brodě

Podlipanské muzeum v Českém Brodě

Muzejní expozice Podlipanského muzea v Českém Brodě přibližují památnou bitvu u Lipan (30. 5. 1434), slovanská hradiště v Pošembeří a zajímavou orientální sbírku cestovatele Josefa Zounka. Každoročně se zde koná také několik sezónních výstav a doprovodných programů.

Další aktuality

20.9.
2018
Tipy kam o víkendu s dětmi

Tipy kam o víkendu s dětmi

Střední Čechy | Zážitky
6.9.
2018
Park Mirakulum slaví šest let!

Park Mirakulum slaví šest let!

Střední Čechy | Zážitky