Úvod > Aktuality > Výlet na bojiště bitvy u Lipan dnes doplní rekonstrukce bitvy

Výlet na bojiště bitvy u Lipan dnes doplní rekonstrukce bitvy

Vydáno 27. května 2017 Zážitky
Udělejte si výlet na památné místo našich dějin a navštivte Lipskou horu. Zde se pod památníkem bitvy dne 27.5.2017 v 16.00 odehraje rekonstrukce toho, jak pravděpodobně mohla tato bitva vypadat. Uvidíte mohutnou dělostřeleckou přestřelku zahajující bitvu, dvě proti sobě stojící vozové hradby, vyjednávání o míru, útok jízdy do otevřené vozové hradby a konečnou porážku polních vojsk, kde padl do zajetí slavný Jan Roháč z Dubé. Sobotní program začíná v 11.00 hod. otevřením tržišť.
Památník bitvy u LipanAkce připomene dávnou bitvu, která se u Lipan odehrála před 583 lety, 30. května 1434. Bitva uzavřela kapitolu 15 let trvajících krvavých válek, které známe pod názvem husitská revoluce. Samotné bitvě však předcházelo neúspěšné obléhání Českého Brodu patřící  sirotčímu svazu, vojsky Panské koalice vedené Divišem Bořkem z Miletínka, paradoxně kdysi Žižkova spolubojovníka. Obležení Českého Brodu mělo za účel vylákat polní vojska městu na pomoc a střetnout se s nimi v otevřené bitvě. Novodobá bitva u Lipan se odehraje v sobotu 27. května od 16.00 hodin přímo na Lipské hoře pod památníkem bitvy.

Než vypukne odpolední řež, užijete si dobové i nedobové tržiště a historický doprovodný program, kdy si například prohlédnete husitské vojenské ležení a seznámíte se jak s pěchotou a rytířstvem první poloviny 15. století, tak se střelci a dělostřelci, kteří po nich postupně ovládli evropská bitevní pole.
Památník bitvy u Lipan - místo osudového střetu husitů s katolíky

Památník bitvy u Lipan - místo osudového střetu husitů s katolíky

U Lipan se odehrála dne 30. 5. 1434 poslední velká husitská bitva. Památník byl postaven na kopci zvaném Lipská hora, samotná bitva se ovšem odehrávala v širším okolí. Nejbližím městem je Kouřim, zhruba 5 km.

Podlipanské muzeum v Českém Brodě

Podlipanské muzeum v Českém Brodě

Muzejní expozice Podlipanského muzea v Českém Brodě přibližují památnou bitvu u Lipan (30. 5. 1434), slovanská hradiště v Pošembeří a zajímavou orientální sbírku cestovatele Josefa Zounka. Každoročně se zde koná také několik sezónních výstav a doprovodných programů.

Další aktuality

20.2.
2018
Tipy kam o víkendu s dětmi

Tipy kam o víkendu s dětmi

Střední Čechy | Zážitky
15.1.
2018
Zámek Radim má otevřeno i v zimě!

Zámek Radim má otevřeno i v zimě!

Střední Čechy | Zážitky