Úvod > Aktuality > Výhled z Poledníku si užijete už v květnu

Výhled z Poledníku si užijete už v květnu

Vydáno 4. května 2018 Příroda
Šumavská vyhlídková věž Poledník, která bývala běžně přístupná až v době letní sezóny, se letos všem příznivcům dalekých výhledů otevírá už v květnu. Otevřeno je zde každý květnový víkend a ve státní svátky od 10 do 16 hodin.

Hora PoledníkVyhlídková věž Poledník nabízí návštěvníkům nádherný výhled z nadmořské výšky 1315 m,  přičemž samotná  rozhledna měří 37 metrů. Ve vstupní chodbě jsou prezentovány tři lesní vegetační stupně, kterými turisté prochází při výstupu na Poledník. Jako na dlani jsou vidět nejvyšší šumavské vrcholy, například Velký Javor (1456 m n. m.), Malý a Velký Roklan (1453 a 1389 m n. m.) nebo Boubín (1362 m n. m.), často bývají vidět i Alpy.

Své jméno dostal Poledník patrně od prášilských dřevorubců, kteří tvrdili, že jakmile slunce vystoupí nad temeno této hory, je poledne a tedy čas k obědu. Výhodná poloha vrchu a jeho nadmořská výška z něj učinila nejvhodnějšího kandidáta na umístění vojenské stanice, jejímž úkolem bylo elektronicky střežit naše západní hranice. Až do roku 1989 patřil Poledník do přísně střežené pohraniční zóny Šumavy. Po roce 1990 byl armádou opuštěn, nevzhledné objekty byly zbořeny a zůstala jen věž, která byla přebudovaná na rozhlednu.

PoledníkNa rozhlednu vede 227 schodů a dostanete se na ni po zaplacení vstupného. Celkem se můžete zastavit na třech vyhlídkových plošinách. Samotná vyhlídková plošina je přístupná pomocí krátkého žebříku. Výhled z jedné z nejvýše položených rozhleden v České republice na vrcholy prakticky celé Šumavy je opravdovým zážitkem.

Věž Poledník je tradičně v době květnových svátků otevřena o víkendu  v době mezi 10. a 16. hodinou. Vstupné na věž je 30 Kč, pro děti za polovic. Informační centrum Březník a Poledník otevře až o víkendu 19. a 20. května, protože kvůli vysoké sněhové pokrývce, která dlouho znemožňovala přístup na Poledník i Březník.

Rozhledna Poledník - pohled na Šumavu shora

Rozhledna Poledník - pohled na Šumavu shora

Krásný výhled na českou i německou část Šumavy vám za pěkného počasí poskytne rozhledna Poledník, nedaleko od Prášil. Vydejte se v turistické sezóně poznat jeden z nejkrásnějších výhledů Šumavy a shlédněte vrchy jako Ostrý, Pancíř, ale i Plechý, Trojmeznou či Javorník.

Zážitková trasa na Poledníku

Zážitková trasa na Poledníku

Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava otevřela novou zážitkovou trasu polomem horské smrčiny. Trasa v těsné blízkosti rozhledny Poledník v délce necelého kilometru umožní návštěvníkům sledovat přirozenou obnovu horské smrčiny po orkánu Kyrill, který se přehnal územím v roce 2007.