Úvod > Aktuality > Vydejte se na výlet na hrad či zámek v okolí Prahy už v březnu!

Vydejte se na výlet na hrad či zámek v okolí Prahy už v březnu!

Vydáno 29. února 2016 Zážitky
První jarní měsíc nebývá ještě plně zahrnut do návštěvnické sezony, ale přesto se už najdou hrady a zámky, které zvídavé turisty lákají k návštěvě. Některé oblíbené hrady a zámky ve středních Čechách jsou v sobotu a neděli bez problémů dostupné. Vyberete si hrad majestátný Karlštejn, Křivoklát nebo nenápadný Krakovec či raději zámek Mníšek pod Brdy, ve kterém se nenudí děti ani dospělí. Otevřeno je i na dalších místech. Zavítat můžete na zámek Loučeň, Dobříš nebo Sychrov.
Známý hrad Karlštejn, nedobytné sídlo Karla IV., který sem ukryl korunovační klenoty, je trpělivě otevřen po většinu roku. Na první prohlídkový, kde si prohlédnete prostory Císařského paláce a Pokladnici s Klenotnicí v Mariánské věži můžete vyrazit každý den kromě pondělí od 9:30 do 16 hodin. Na druhý prohlídkový okruh s proslulou Kaplí sv. Kříže Kříže s deskovými obrazy z dílny mistra Theodorika si však musíte počkat do začátku května. 
 
Nenápadný hrad Krakovec, schovaný v dolíku u obce Petrovice nedaleko Rakovníka, byl posledním útočištěm mistra Jana Husa před jeho odjezdem do Kostnice. Pokud se sem zajedete podívat, což je v březnu možné o sobotách a nedělích, určitě vám bude povědomý – a není divu, Krakovec si zahrál v nejedné pohádce, například Ať žijí duchové nebo Princ a Večernice.
 
Také další známý hrad, Křivoklát, otevírá své brány příchozím. Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům u nás. Jeho jméno je prý odvozeno od nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Svého času hrad sloužil jako vyhlášené vězení, kam se nakonec také dostal sám královský alchymista magistr Edward Kelly. I vy jej můžete už nyní navštívit, a to v sobotu 5.3., 12.3. a 19.3. vždy ve 12:00 a ve 14:00 hodin. Od dubna pak bude otevřeno každý den mimo pondělí. 
 
Také státní zámek Mníšek pod Brdy je v březnu již otevřen veřejnosti, a to denně mimo pondělí. Od úterý do pátku můžete šlechtické sídlo navštívit od 11 do 14 hodin. Každou sobotu a neděli je otevřeno od 10 do 15:50 hodin a navíc se zde konají kostýmované i dětské prohlídky. Standardní prohlídkový okruh vás provede po expozici prezentující styl života šlechty v první polovině 20. století. Možná vás překvapí, že celé okolí zámku a města je dějištěm knihy Kája Mařík od Marie Wágnerové. Po prohlídce zámku můžete ještě vyrazit na poutní místo "Skalka".
 
Znamenitou ukázkou vyspělého středověkého stavitelského umění je státní hrad Točník, který si oblíbil král a římský císař Václav IV. Ten jej také nechal přestavit jako honosné representační sídlo. K pozoruhodným detailům na hradě patří kamenná erbovní galerie tvořící titulaturu Václava IV. Hrad je pro vás otevřen každý víkend od 10 do 16 hodin.

Romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem, expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a řadou dalších zajímavostí, to je Loučeň, který můžete v březnu navštívit vždy o víkendu od 10 do 17 hodin. Navíc je o jarních prázdninách otevřen také 3., 9. a 10.3. Dětské prohlídky probíhají ve 12:00 a 14:00 hodin.

Do konce března je také ještě otevřená zimní prohlídková trasa na zámku Hluboká. Otevřeno je každý den kromě pondělí od 10 do 12 a od 12:30 do16 hodin a budete zde mít možnost nahlédnout do reprezentačních pokojů.
 

Bonusový tip na výlet na Moravu

BouzovZe zimního spánku v březnu pobírá také majestátní hrad Bouzov. V brzkém jaru je zatím otevřena jen zimní trasa, ale uvidíte na ní například starou kancelář, schodišťovou halu, Alžbětino křídlo, kuchyň, kapli, zbrojnici a II. nádvoří se studnou. Na hrad můžete přijít denně v 11:00 a 13:00 hodin a samozřejmě i o víkendu, a to od 9:00 do 15:00 hodin.
 
Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Karlštejn - hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn - hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty, sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Romantický hrad Bouzov - hradní skvost střední Moravy

Romantický hrad Bouzov - hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Starobylý hrad Krakovec - v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Starobylý hrad Krakovec - v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Hrad Krakovec je ukázkou vrcholné gotické architektury. Krakovci bylo také souzeno, aby se stal posledním útočištěm mistra J. Husa, když byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Natáčely se zde scény z filmu Ať žijí duchové.

Zámek Hluboká nad Vltavou - neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou - neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Hrad Točník - rodinný výlet za zvířátky i historií

Hrad Točník - rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Zámek Dobříš - na výlet po celý rok

Zámek Dobříš - na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti včetně zámecké expozice. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Zámecký hotel Maxmilián - romantika zámecké noci na zámku Loučeň

Zámecký hotel Maxmilián - romantika zámecké noci na zámku Loučeň

Noc na zámku je snem mnoha romantických duší. Splňte si ho na Zámku Loučeň. Zaručený způsob, jak potěšit svého partnera: romantika zámecké noci v zámeckém hotelu Maxmilián, zámeckém apartmánu nebo Domečku knížete Alexandra.

Hrad Křivoklát - královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát - královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.

Zámek Loučeň - zámek, kde to žije

Zámek Loučeň - zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Zámek Mníšek pod Brdy - vstupte do období první republiky

Zámek Mníšek pod Brdy - vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Další aktuality

21.5.
2018
Lomy Amerika se otvírají: kdo se bojí jít za Hagenem?

Lomy Amerika se otvírají: kdo se bojí jít za Hagenem?

Střední Čechy | Zážitky
21.5.
2018
Tipy kam o víkendu s dětmi

Tipy kam o víkendu s dětmi

Střední Čechy | Zážitky