Úvod > Aktuality > Přírodovědecké sbírky a preparáty: sbírky, kuriozity a zvířecí celebrity
Příroda

Přírodovědecké sbírky a preparáty: sbírky, kuriozity a zvířecí celebrity

Na 12. února připadá Darwinův den. Připomíná narození věhlasného vědce Charlese Darwina (12.2.1809 – 19.4.1882), celosvětově známé osobnosti, jejíž dílo se stalo jedním ze základních kamenů pro vznik oboru moderní evoluční biologie. Sám Darwin během svého života nashromáždil velké množství biologických sbírek, které se staly základem Přírodopisného muzea v Londýně. Ovšem i naše muzea se zoologickými expozicemi se pyšní množstvím exponátů, mnohdy velmi starých. Přijďte se o tom přesvědčit do některého muzea z tipů Kudy z nudy.
Dne 12. února 1809 se v Anglii narodil Charles Darwin, který je považován za otce evoluce. Na počest tohoto významného vědce se den jeho narození připomíná jako Darwinůw den, který je zároveň oslavou vědy jako takové a připomíná i důležitost vzájemné podpory a prolínání různých vědních oborů. Kudy z nudy vám při příležitosti oslavy Darwinova dne nabídne největší zoologické sbírky u nás – kolekce vycpaných a preparovaných zvířat a loveckých trofejí. A představíme vám i příběhy, které nejznámější vycpaná zvířata provází.

Zoologickou sbírku, která patří k největším a nejvýznamnějším v Evropě, má Národní muzeum v Praze. Je otevřené celoročně a denně, a jen sbírka savců obsahuje až 25 000 kůží a lebek drobných savců, asi tisícovku dermoplastických preparátů (tedy to, čemu na Kudy z nudy neodborně říkáme „vycpaniny“), přes 800 kůží, 200 loveckých trofejí a další položky jako modely nebo odlitky stop. A to jsme nezmínili sbírky ryb, ptáků, bezobratlých živočichů, hmyzu, obojživelníků a plazů!

Poutavé příběhy zvířecího světa vypráví expozice Zázraky evoluce, kde jedinečné a vzácné exponáty doplňují nové modely zvířat včetně žraloka bílého, plejtváka malého nebo největšího modelu krakatice obrovské na světě, který má na délku 17 metrů. Nechybí ani oblíbený plejtvák myšok dlouhý 22,5 metru. Další zvířata objevíte v expozici Okna do pravěku; hlavním exponátem jedné z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě je model jediného českého dinosaura. Víte, že Burianosaurus augustai svým názvem vzdává hold legendám české paleontologie a dobrodružné literatury, ilustrátorovi Zdeňku Burianovi (1905–1981) a antropologovi Josefu Augustovi (1903–1968), s nímž Burian spolupracoval?

O jednu z nejstarších a také nejrozsáhlejších zoologických sbírek pečuje Moravské zemské muzeum. V Brně vás čeká poměrně velká a hezky upravená stálá expozice Fauna Moravy v Biskupském dvoře, upravená jako série dioramat, prostory oživují nahrávky hlasů vybraných druhů ptáků a velká sladkovodní akvária s druhy ryb, které obývají naše řeky a jezera.



Oblíbenou atrakcí pro děti jsou také mamuti z brněnského pavilonu Anthropos, muzea, které mapuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. V tomto případě samozřejmě nejde o vycpaninu, ale modely dvou mamutů, malého a velkého. Prohlédnout si můžete také galerii obrazů Zdeňka Buriana. Obě muzea jsou otevřená celoročně a denně kromě pondělí.

Dalších několik tisíc vycpaných a preparovaných zvířat ze sbírek Moravského zemského muzea zaplnilo interiéry zámku Budišov na Vysočině. Tady mají otevřeno v hlavní sezoně denně kromě pondělí a úterý.
 

Lovecké trofeje na hradech a zámcích

Unikátní kolekce loveckých trofejí z Afriky i Evropy nabízí několik hradů a zámků. Například na zámku Úsov sídlí lovecko-lesnické muzeum, kde vstoupíte do fascinujícího světa exotických zvířat. K vidění jsou vycpaná zvířata, která kdysi majitelé panství Lichtenštejnové ulovili na loveckých výpravách do Keni, Tanganiky, Ugandy a Somálska. Na zámku je vystavena rovněž domácí fauna s preparáty ptáků a savců, ryb, obojživelníků a plazů, nechybí ani bohatá kolekce hmyzu. Otevřeno je v hlavní sezoně denně mimo pondělí.

Další bohaté kolekce exotických i domácích trofejí objevíte při prohlídkách zámku Konopiště. Speciální lovecká trasa vás provede chodbou s trofejemi zvířat, která ulovil arcivévoda František Ferdinand d’Este; také tady je otevřeno v hlavní sezoně denně kromě pondělí.


Vycpaní psíci z Bítova v Guinessově knize rekordů

Další raritu uvidíte na hradě Bítov, a to největší kolekci vycpaných psů v Evropě, zapsanou do Guinessovy knihy rekordů. Vznikla zásluhou posledního soukromého majitele hradu, velkoprůmyslníka barona Jiřího Haase, který si v prvních desetiletích 20. století dával vycpávat svoje milované zesnulé hafany mnoha ras, velikostí i barev. Nikde jinde také neuvidíte vycpaniny koček nebo veverek, navlečené do kostýmků a kloboučků, případně naaranžované do nejrůznějších žánrových scének. Bohužel jim není věnovaná samostatná trasa, jejich čas přichází až v závěru hlavní prohlídky.
 

Valdštejnův kůň, poslední vlk i medvěd

I mezi vycpanými zvířaty najdete celebrity. K nejstarším a nejneobyčejným patří téměř 400 let starý kůň Albrechta z Valdštejna, který pod vojevůdcem padl roku 1632 v bitvě u Lützenu. Valdštejn si jej nechal vypreparovat a převézt do svého paláce, dnes je vystaven v Muzeu Cheb. Kuriozitou je, že při posledním restaurování se přišlo na to, že ze skutečného Valdštejnova oře pochází jen část, jinak je zvíře sestaveno ze tří různých koní.

Podstatně mladší je plnokrevník Gradivo, umístěný v jednom ze stájových stání zámecké konírny na zámku Kačina. Narodil se v roce 1938 v Německu a patřil mezi nejúspěšnější plemeníky hřebčína v Napajedlech. Celkem dvacetkrát startoval na dostihové dráze a z toho osmkrát zvítězil.



Zajímavou položku objevíte v depozitáři zámku Náměšť nad Oslavou: vedle loveckých zbraní, trofejí, obrazů, grafických listů, osobních potřeb a vybavení lovců tu je také vycpanina posledního uloveného vlka na Vysočině – respektive vlčice. U Krokočína, kde byla 28. března 1861 zastřelena, dodnes stojí obelisk, ještě zajímavější je ovšem její filmová stopa: zahrála si například ve filmové adaptaci Jirotkova Saturnina z roku 1994.

Celebritou mezi vycpanými zvířaty je i poslední šumavská medvědice, zastřelená roku 1856 na Lipensku. Místem prochází Medvědí stezka a najdete tu kamenný pomníček, vypreparované zvíře našlo svůj domov v Muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou. Jedna z expozic Národního zemědělského muzea nabízí bohatou přehlídku loveckých trofejí a vycpanin v několika zážitkových expozicích.
 

Novodobé celebrity: slon a bílý nosorožec

Novodobou celebritou je slon Calvin, který žil v zoo Ostrava. Byl utracen kvůli zdravotním problémům a po preparaci se společně s předčasně uhynulým slůnětem, samičkou Sumitrou, zařadili mezi exponáty Slezského zemského muzeaOpavě.



Smutný příběh s nadějným koncem prožil nosorožec Sudán, poslední severní nosorožec na světě, který pocházel z přírody, a zároveň poslední samec nosorožce bílého severního na planetě. Do Evropy se dostal jako mládě, více než čtvrt století prožil v Safari Parku ve Dvoře Králové a poté opět odletěl do Afriky. Po smrti se ale jeho ostatky vrátily do Čech a vznikl dermoplastický preparát – vycpanina. Ta byla několik let vystavena v Národním muzeu v Praze. Protože se Súdán stal symbolem ochrany africké přírody, v roce 2023 se vrátil na svůj rodný kontinent a v Národním muzeu v Keni se stal hvězdou nové expozice a současně symbolem boje za záchranu biodiverzity. Místo po Súdánovi v Národním muzeu v Praze ale nezůstalo prázdné, jen tu místo vycpaniny objevíte jeho kostru.
Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoologická zahrada Jihlava je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Muzeum Velké Meziříčí

Muzeum Velké Meziříčí

Muzeum ve Velkém Meziříčí sídlí v prostorách stejnojmenného zámku. Návštěvníci zde mohou vidět přírodovědné a historické sbírky převážně regionálního charakteru. Součástí prohlídky je i návštěva šlechtických salonů.

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy

Jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů na českém území je hrad Bítov. První písemné zmínky o hradu pochází z počátku 11. století. Hrad leží v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska u Vranovské přehrady, zbudované v r. 1935.

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno nabízí celkem 4 základní expozice rozdělené na části Beringia, Karibik, Wallacea a Kalahari. Každá z těchto expozic je směřována na určitý druh zvířat žijících v těchto oblastech. Zoo Brno nemá zavírací den a láká návštěvníky po celý rok!

Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově

Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově

V Přerově můžete nově navštívit Ornitologickou stanici Muzea Komenského, jediného specializovaného muzejního pracoviště v Česku. Součástí je nová stálá expozice s názvem Ptáci České republiky. Vystaveno je zde 593 jedinců od 365 ptačích druhů, u 248 druhů jsou vystavena i vejce.

Zámek Úsov – lovecko-lesnické muzeum

Zámek Úsov – lovecko-lesnické muzeum

Zámek Úsov, původně gotický hrad, patří k nejstarším hradům na Moravě z první poloviny 13. století. V zámeckých interiérech dnes sídlí lovecko-lesnické muzeum, které je ojedinělým muzeem tohoto typu ve střední Evropě, prezentující lichtenštejnské lovecké a přírodní sbírky.

Zoo Chleby – první zoologická zahrada ve Středočeském kraji

Zoo Chleby – první zoologická zahrada ve Středočeském kraji

Zoologická zahrada chová ohrožené druhy zvířat, pořádá výchovně-vzdělávací aktivity. Zoo Chleby je ideálním cílem pro výlety s dětmi.

Muzeum myslivců a pytláků Na Mýtince v Babicích

Muzeum myslivců a pytláků Na Mýtince v Babicích

Náhled do života myslivců, škody, které jim působili pytláci, i někdejší vybavení příbytků lidí na vesnici, včetně historických strojů k obdělávání půdy a ke sklizni plodin – to vše najdete v Muzeu myslivců a pytláků Na Mýtince v Babicích.

Památník Dr. Emila Holuba v Holicích

Památník Dr. Emila Holuba v Holicích

Láká vás výlet do Afriky? V Holicích uvidíte nejen pracovnu Dr. Emila Holuba včetně jeho několika osobních věcí, řádů, trofejí a darů od domorodých náčelníků, ale i expozici africké přírody včetně Viktoriiných vodopádů.

Zoo Děčín – unikátní expozice Rajské ostrovy

Zoo Děčín – unikátní expozice Rajské ostrovy

Expozice Rajské ostrovy je oddělenou expozicí děčínské zoo, kterou návštěvníci najdou v centru města Děčína (Teplická 19). Nabízí netradiční pohled na vybrané světové oblasti a druhy živočichů a rostlin. K největším lákadlům patří velké mořské akvárium.

Expozice Umění pod kůží aneb krása kosti v Safari Parku Dvůr Králové

Expozice Umění pod kůží aneb krása kosti v Safari Parku Dvůr Králové

V suterénu Neumannovy vily Safari Parku Dvůr Králové objevíte expozici Umění pod kůží aneb krása kosti odhalující více než 330 kosterních exponátů zvířat celého světa. Jedná se o největší veřejně přístupnou sbírku tohoto druhu v České republice.

Včelí stezka v Zoo Ostrava

Včelí stezka v Zoo Ostrava

V Zoologickém a botanickém parku v Ostravě mimo krásná živá zvířata a rostliny naleznete i Včelí stezku. Tvoří ji několik informačních panelů, ukázky různých typů včelího obydlí a nechybí ani odpočinková místa.

Zoo Mořský svět – největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět – největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět na pražském Výstavišti je stálá expozice mořských, ale i sladkovodních ryb a jiných živočichů o celkovém počtu 360 druhů. Od roku 2006 má expozice statut zoologické zahrady.

Pomníček posledního vlka z Vysočiny

Pomníček posledního vlka z Vysočiny

Nedaleko osady Koníkov u Nového Města na Moravě zastřelil v roce 1830 místní lesník vlka. Ten bývá často označován jako poslední vlk, který se objevil na Českomoravské vrchovině. Vycpanina tohoto vlka je nyní vystavena na hradě Pernštejn. Památník je v těsném sousedství přírodní památky Vlčí kámen.

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě je jedním z nejstarších lesnicko-loveckých muzeí v Evropě.

Zoo Ústí nad Labem – vstupte do říše zvířat

Zoo Ústí nad Labem – vstupte do říše zvířat

Pro návštěvníky zoo je připraveno velké množství předváděcích akcí, jako je "medový strom" pro malajské medvědy, krmení tuleňů, lemurů, surikat, piraň a či setkání u tučňáku. Můžete se stát chovatelem v zoo či si objednat krmení například u žiraf.

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov je největší zoo v České republice, alespoň co se rozlohy týče. Má totiž neuvěřitelných 112 ha. Zoopark je otevřen denně po celý rok a nachází se v severočeském městě Chomutov v těsné blízkosti Kamencového jezera.

Zoo Děčín – jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás

Zoo Děčín – jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás

Zoologická zahrada v Děčíně chová přibližně 450 kusů zvířat ve více než 150 druzích. Hlavním záměrem je chov vzácných a málo známých druhů zvířat, se kterými se v naší zemi jinde nesetkáme. ZOO patří k menším, ale díky svému umístění v lesním prostředí také k nejkrásnějším zoologickým zahradám v ČR.

Zoologická zahrada Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín se nachází v severozápadní části města na okraji lesního komplexu Hodonínská Dúbrava. Rozkládá se na čtyř a půl hektarové rovinné ploše, což předznamenává příjemnou a pohodlnou procházku.

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Nejstarší zoologická zahrada v bývalém Československu byla založena už v roce 1904. Pouze v Zoo Liberec můžete spatřit vzácné kopytníky urialy bucharské (Ovis orientalis bocharensis) nebo primáty mangabeje žlutobřiché (Cercocebus agilis chrysogaster) a paviány pláštíkové (Papio hamadryas).

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoo a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originální je členění areálu podle kontinentů. Projděte si Jaguar Trek, zastavte se u supí voliéry, prozkoumejte expozici Amazonie a pohlaďte si rejnoky!

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka je součástí Zoo v Plzni a slouží jako vzdělávací centrum. Statek Lüftnerka z 19. století nabízí interaktivní expozici domácích zvířat a pro milovníky techniky ukázku více než 400 exponátů zemědělských strojů a nářadí.

Zoopark Zájezd – rodinná zoologická zahrada

Zoopark Zájezd – rodinná zoologická zahrada

Zoopark Zájezd je malá zoo s rodinnou atmosférou ve stejnojmenné obci. Uvidíte zde na 100 druhů zvířat včetně mnoha unikátních. Za zmínku stojí lemuři, drápkaté opice, surikaty, velbloudi, obří králíci, veverky a největší kolekce chameleonů ve světových zoo. Nechybí dětské hřiště a občerstvení.

Zoologické muzeum a galerie Protivín

Zoologické muzeum a galerie Protivín

Přijeďte se podívat do nového zoologického muzea na kostry a dermoplasty exotických ryb, plazů, obojživelníků a velkých zvířat (nosorožců, žiraf, slonů) a potěšit se výtvarným uměním protivínského rodáka Jiřího Koláře – světově uznávaného výtvarníka a básníka.

Zámek Budišov – mimořádná zoologická expozice Moravského zemského muzea

Zámek Budišov – mimořádná zoologická expozice Moravského zemského muzea

Tolik zvířat pohromadě už se nepodaří spatřit. Mimořádná sbírka a expozice vycpaných a preparovaných zvířat ze sbírek Moravského zemského muzea. Vypravit se sem můžete ali také na prohlídku zámeckých interiérů.

Muzeum Českého lesa v Tachově

Muzeum Českého lesa v Tachově

Muzeum se nachází v areálu bývalého františkánského kláštera, stranou od centra města. Bývalému klášternímu refektáři je také věnována nejpůsobivější část expozice. Zaujmou ale i historické a národopisné expozice a Příroda Českého lesa s Interaktivní zelenou stezkou.

Nosorožec Súdán ze Zoo Dvůr Králové – poslední nosorožec svého druhu

Nosorožec Súdán ze Zoo Dvůr Králové – poslední nosorožec svého druhu

Súdán – nosorožec severní bílý, byl posledním samcem svého druhu na světě. Jako mladý samec cestoval ze Súdánu s dalšími severními nosorožci a stal se základem jediné reprodukceschopné skupiny na světě, protože nikde jinde, než ve Dvoře se nepodařilo severní nosorožce rozmnožit.

Zoopark Zelčín – kontaktní zoopark

Zoopark Zelčín – kontaktní zoopark

Kontaktní zoopark se zaměřením na domácí hospodářská zvířata, svou rozlohou je největší svého druhu v Čechách. Zvířata se zde chovají tak, jak to známe z minulosti. Ohleduplně a poctivě.

Zámek Bezdružice

Zámek Bezdružice

Barokní zámek Bezdružice, viditelný ze širokého okolí, se tyčí na návrší, na západní straně náměstí ve stejnojmenné obci. Tu proslavilo jméno známého renesančního šlechtice a cestovatele – Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic.

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Historická budova Národního muzea zve na jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s exponáty, které vás zavedou na dlouhou, ale velmi zajímavou cestu pravěkem od prvohor do čtvrtohor. Čeká vás na dva tisíce exponátů především z oblasti paleontologie, ale i mineralogie.

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Muzeum Šumavy Kašperské Hory prochází nyní rekonstrukcí. Od 1. 11. 2023 je kvůli rekonstrukci otevřená pouze nová expozice skla s názvem Cesty šumavského sklářství.

Brněnský drak – symbol města Brna

Brněnský drak – symbol města Brna

Povídá se, že brněnského draka, kterého najdete zavěšeného u Staré radnice, dovezli ze svých výprav křižáci, anebo že ho pánům na radnici daroval turecký sultán. Samotní Brňané jsou přesvědčeni, že draka nikdo nepřivezl, ale že kdysi žil u řeky Svratky, kde měl svoji jeskyni.

Genobanka afrických zvířat – Safari Park Dvůr Králové největší kolekce afrických zvířat v Evropě

Genobanka afrických zvířat – Safari Park Dvůr Králové největší kolekce afrických zvířat v Evropě

O Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem se občas mluví a píše jako o unikátní evropské genobance afrických zvířat. Proč? Pečuje totiž o největší kolekci afrických zvířat v Evropě a součástí zoologické zahrady je jedinečné Africké a Lví safari.

Zoo Ostrava – největší stádo onagerů v Evropě

Zoo Ostrava – největší stádo onagerů v Evropě

V ostravském safari je k vidění největší evropské stádo onagerů a jediné v ČR. Ve volné přírodě žije posledních asi 800 jedinců tohoto vzácného poddruhu divokého asijského osla. Dobře vedený chov v zoologických zahradách může přispět k tomu, aby tito kopytníci nakonec nevymizeli z planety úplně a zůstali na Zemi i pro příští generace.

Zoopark Zájezd – největší kolekce chameleonů na světě

Zoopark Zájezd – největší kolekce chameleonů na světě

Jen kousek od Prahy je v Zooparku Zájezd zřejmě největší veřejná druhová kolekce chameleonů na světě. Uvidíte tu druh s třemi rohy, chameleona obrovského i druhy malé jako prst.

Anatomické muzeum 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

Anatomické muzeum 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

V muzeu Anatomického ústavu jsou uchovávány preparáty, které slouží ke studiu normální anatomie člověka a preparáty z oblasti srovnávací anatomie obratlovců, které umožňují poznávání jejich stavby a jejich podobnosti s anatomií člověka.

Kůň Albrechta z Valdštejna – druhá nejstarší vycpanina v Evropě

Kůň Albrechta z Valdštejna – druhá nejstarší vycpanina v Evropě

Slyšel na jméno Mas Querido, což ve španělštině znamená Můj miláček. Valdštejnův kůň, kterého pod slavným vojevůdcem zastřelili švédští vojáci 16. listopadu 1632 v bitvě u Lützenu, je zřejmě nejstarší vycpaninou v České republice a druhou nejstarší v Evropě. Zvíře však poutalo pozornost ještě za svého života, a to například svým žíháním.

Želvy obrovské v Zoo Plzeň – největší skupina želv obrovských

Želvy obrovské v Zoo Plzeň – největší skupina želv obrovských

Expozici s největší skupinou želv obrovských v zoo v České republice najdete v plzeňské zoologické zahradě, která chová od roku 2004 právě skupinu 16 želv obrovských, pořízených jako roční až dvouletá mláďata.

Poznejte zákulisí zoologické zahrady – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Poznejte zákulisí zoologické zahrady – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Exotice můžete být blíž než kdykoli předtím, doslova na dosah ruky. Nahlédněte do zoo zadními vrátky, zkuste si kontakt s hadem, přivoňte k žirafě nebo poznejte mořské akvárium z druhé strany. Objevte to nejlepší ze zoo a poznejte tajemství jejího zákulisí.

Další aktuality

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.
Příroda

Zákaz pálení klestu: platí od dubna do konce října kvůli riziku požárů

V souvislosti s oteplováním a klimatickou změnou výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto dbají na prevenci a apelují na návštěvníky. Jejich nedbalost je totiž nejobvyklejší příčinou požárů.
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda

Na noční obloze vrcholí roj Lyridy, sledovat jej lze k ránu

Během dubna je možno pozorovat každoroční roj meteoritů zvaných Lyridy. Vrcholné období, kdy jsou letos na obloze patrné i pouhým okem, právě nastává, odehraje se 16. až 25. dubna, maximum se pak očekává 22. dubna 2024. Oči k nebi je však třeba pozvednout brzy ráno. Vesmírné představení však neskončí, poslední meteory spatříte 30. dubna.
Příroda

Lidové pranostiky: květen, lásky čas a krátké návraty zimy

Z pranostik „březen – za kamna vlezem“ a „duben, ještě tam budem“ fičí zima, zato máj, to je něco docela jiného: slibuje „vyhánění koz v háj“, hřejivé sluneční paprsky, lásku, polibky a květiny. Seznamte se na Kudy z nudy s květnovými pranostikami!
Příroda

100 přírodních zajímavostí, které musíte vidět

Česká republika má mnoho přírodních krás. S trochou nadsázky lze říci, že se u nás dá najít všechno: od horské krajiny přes lesotundru, step, mokřady a rašeliniště, slaniska s dozvuky vulkanické činnosti, vyhaslé sopečné útvary, rozmanitá skalní města, ledovcová jezera ale i několik malých „pouští“, tzv. písečných přesypů. Pojďte tato místa objevit i vy! Portál Kudy z nudy vám poradí, kam se vydat na zajímavý výlet do přírody.
Příroda