Úvod > Aktuality > Vánoce v Praze: vychutnejte si magickou vánoční atmosféru!
Zážitky

Vánoce v Praze: vychutnejte si magickou vánoční atmosféru!

Čas adventu a Vánoc má zvláštní magickou moc, obzvláště v historickém centru Prahy, kde se mísí zvuk tradičních koled s vůní svařeného vína. Užijte si pražské vánoční trhy, jedny z nejkrásnějších na světě, pokochejte se pohledem na unikátní betlémy anebo se nechte unášet melodiemi adventních koncertů. Vychutnejte si Vánoce a konec roku 2023 v Praze!
Vánoční Praha láká na podmanivou atmosféru tradičních českých Vánoc. Magické město obdivuje celý svět a Vánoční trhy na Staroměstském náměstí řadí Prahu mezi jednu z nejkrásnějších vánočních destinací světa.

Všechny chutě a vůně Prahy

Toužíte kombinovat současnou, secesní i klasicistní architekturu s gurmánskou turistikou, navštívit skvělé pivnice a pivovary a užít si pověstné pražské kavárny, galerie a ateliéry mladých umělců a designérů? Hledáte zajímavé ubytování? Pak musíte poznat dvě ikonické pražské čtvrtě, které se mění před očima, Holešovice plné nekonvenčního uměleckého života a Karlín, který zažil velké znovuzrození po povodni v roce 2002.

Pražské vánoční trhy s vůní svařeného vína

Vánoce PrahaKouzelný vánoční čas rozzáří ulice a náměstí české metropole tisíci barevných světel. Pražské vánoční trhy patří mezi nejvyhlášenější v Evropě. Na Staroměstském náměstí letos probíhají od 2. prosince 2023 do 6. ledna roku 2024, každý den od 10 do 22 hodin. Tak jako každý rok si tu můžete zakoupit tradiční české ozdoby a ochutnat vánoční dobroty, nebude chybět bižuterie, svíčky a další vánoční zboží.

Také Václavské náměstí ožije tradičním trhem, který zde bude také eod 2. 12. 2023 do 6. 1. 2024. Další menší trhy na Náměstí Míru (20.11. – 24.12.2024), které jsou vyhlášeny svou lokální atmosférou. Krásné budou také Malostranské Vánoce na Kampě, tradiční jsou i trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Kam v Praze na dobrý svařák?

Vánoce PrahaMenší trhy naleznete také na Tylově náměstí (I. P. Pavlova) v Praze 2, které trhy vánočně zdobí od 26.11. do 24.12. Otevírací doba je od 10 do 19 hodin.

Výstaviště Holešovice nabídne trhy, které se budou konat o víkendu 2. a 3.12. Otevřeno je 10 do 18 hodin.

Máte-li cestu na Letňany, na výstavišti PVA EXPO Praha se konají od 7.12 do 10.12. Stříbrné vánoční dny, na kterých zakoupíte nejen dárky a dekoraci, ale i spotřební zboží od více než 300 vystavovatelů.
 

Za tradičními i exotickými betlémy

BetlémJeden z nejznámějších pražských betlémů, barokní jesličky, je každoročně vystaven na Hradčanech v kostele, který sousedí s Loretou. Od 25. prosince do 7. ledna jsou jesličky přístupné denně. Byla by však škoda zůstat jen u této prohlídky – vlastní Loretu lze navštívit vždy od 9 do 17:00 hodin. V klenotnici uvidíte například sbírku darů ze sedmnáctého a osmnáctého století, kalichy a Diamantovou monstranci zdobenou 6 222 diamanty.
 
Betlém klub pořádá tradičně v areálu kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v výstavu betlémů – Betlémy a vánoční tradice. Na výstavě je k vidění přibližně 200 betlémů, a to jak historických z typických betlémářských oblastí, tak i betlémů ze současné tvorby. Jsou zde instalovány betlémy z nejrůznějších materiálů – dřevo, papír, perník, sklo, těsto, textil, keramika apod. Výstava bude otevřena 2. 12. 2023 a bude trvat do 3. 1. 2024 Otevírací doba denně 10:00 – 18:00, 24. 12. do 16. 00, 31. 12. do 15:00, 1. 1. 13:00 – 18:00.
 
BetlémV kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně se nachází známé Pražské Jezulátko, které zdejším karmelitánům darovala roku 1628 šlechtična Polyxena z Lobkovic. Soška se obléká do honosných šatiček podle období církevního roku, na Vánoce jej spatříte v bílém. V sakristii kostela se šatičkám věnuje celé muzeum, stejně tak si zde můžete prohlédnout exotické betlémy, které kostelu věnovali věřící ze vzdálených zemí, například z Latinské Ameriky, Filipín, Indie či Afriky.
 
Voňavé perníkové jesličky každoročně provoní kostel sv. Matěje v Dejvicích. Perníčky jsou zdobeny přesně podle výšivek na českých a moravských lidových krojích. V době největší slávy měly jesličky přes 300 figurek zdobených autentickými kroji ze všech koutů naší země a fronty na výstavu sahaly až ke dveřím na hřbitov. Současná podoba perníkových jesliček je dílem učně paní Horálkové, Daniela Zítky, který peče a zdobí betlém od roku 2002. Betlém bude přístupný od 24. prosince 2022 do 6. ledna 2023.
 

Zaposlouchejte se do libých tónů vánoční hudby

Vánoční koncertCo jiného pomůže dokreslit tu pravou vánoční atmosféru lépe než nádherná hudba? Mimo Národního divadla, Rudolfina a dalších tradičních míst se můžete do libých tónů zaposlouchat také v několika pražských kostelech, ve kterých od pozdních odpoledních hodin probíhají koncerty vánoční hudby.

K těm hudebně nejvyhlášenějším patří sv. Salvátor, který během Vánoc nabídne adventní varhanní koncerty, Českou mši vánoční i Silvestrovský koncert. O Prvním svátku vánočním můžete navštívit kostel sv. Šimona a Judy, kde uslyšíte Českou mši vánoční od J.J. Ryby.

Poznejte všechny tradice Prahy!
Kostel sv. Salvátora v Praze

Kostel sv. Salvátora v Praze

Největší pražský evangelický kostel, jehož stavba byla politickou událostí, příznačnou pro napětí v českém předbělohorském státě. Sbírka na stavbu kostela probíhala po celé Evropě a byla jakousi demonstrací solidarity protihabsburského tábora v předvečer třicetileté války.

Vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze

7. 12.8. 12.
Vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze

Již dvacetiletou tradici mají naše vánoční, hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze 7 v Holešovicích.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2024

30. 11.6. 1.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2024

Vánoce v Praze, které jinde nezažijete. Oslavy vánočních svátků tradičně na Staroměstském náměstí. Trhy startují 30. listopadu 2024 a končí 6. ledna 2025, tedy na Tři krále.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Jak si užít Silvestr v Praze?

Jak si užít Silvestr v Praze?

Zůstáváte na Silvestra v Praze? V našich tipech najdete řadu inspirací na silvestrovské akce v metropoli. Nabídek, co v hlavním městě podniknout je více než dost – Kudy z nudy vám přináší přehled tipů z různých soudků, stačí si jen vybrat: zábavné odpoledne s dětmi, zážitky pro milovníky romantických výhledů nebo slavit můžete přijít i do divadel a hudebních klubů. Letošní Silvestr si prostě vychutnáte!

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

Mikulášské jízdy, Čerty na Čertovce, venkovní bruslení, Ježíškovu cestu a další zajímavé akce si můžete užít začátkem prosince, kdy bude městem opět chodit svatý Mikuláš se svou družinou. Přehled nejlepších akcí vám přináší Kudy z nudy.

Kam si jít v Praze zabruslit po Vánocích?

Kam si jít v Praze zabruslit po Vánocích?

Máte rádi lední bruslení? Pokud patříte k milovníkům tohoto sportu, zkuste zajít na kluziště a užít si naplno zimu i v hlavním městě i v lednu a únoru. Vyzkoušejte sportovní areál Na Františku, kluziště pod Žižkovskou věží, bruslení Letné anebo letos poprvé otevřené kluziště na Pražačce, Střížkově nebo dokonce i na Václavském náměstí! Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na místa, kde si v Praze můžete nejlépe zabruslit.

Kam v Praze o Vánocích? Na procházku po pražských betlémech!

Kam v Praze o Vánocích? Na procházku po pražských betlémech!

Zastavte se při vánoční procházce Prahou v některém z pražských kostelů – uvnitř totiž najdete mnohdy unikátní kouzelné betlémy s dlouhou historií. Nejzajímavější kousky spatříte v Loretě, v kostele Panny Marie Vítězné na Újezdě, ale také v Dejvicích, Holešovicích nebo Petrovicích.

Loreta Praha – Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety

Loreta Praha – Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety

V Praze na Hradčanech se již více než 300 let nachází pozoruhodný areál Lorety sestávající z ambitů, barokního kostela Narození Páně, Svaté chýše a věže s hodinami a světoznámou zvonkohrou.

Pražské Jezulátko – nejznámější český náboženský symbol

Pražské Jezulátko – nejznámější český náboženský symbol

Proslulá soška malého Ježíška prý přináší zázraky a vyslyšení poutníků a je jako věčný symbol nevinnosti a čistoty uctívána katolíky po celém světě. Do Prahy se dostala ze Španělska v 17. století jako svatební dar a poté byla darována do kostela Panny Marie Vítězné na Malé Straně.

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Světoznámá soška Pražského Ježíška v kostele, zasvěceném Panně Marii Vítězné a svatému Antonínovi Paduánskému, je každoročně cílem statisíců věřících z Čech i z celého světa. Kostel je zároveň kulturní a uměleckou památkou světového významu.

Kostel sv. Šimona a Judy v Praze

Kostel sv. Šimona a Judy v Praze

Kostel sv. Šimona a Judy vznikl před rokem 1632 jako součást špitálu milosrdných bratří, kteří kostel postavili na místě staršího sboru českých bratří.

Další aktuality

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura