Úvod > Aktuality > Všesokolský slet: průvod, cvičení, akce a zajímavosti
Životní styl

Všesokolský slet: průvod, cvičení, akce a zajímavosti

  • Vydáno29. června 2018
Všesokolský slet je svátkem všech Sokolů. Před šesti lety jím Česká obec sokolská oslavila sto let od svého založení, letošní slet je neodmyslitelnou součásti oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa. Sokolskými oslavami bude Praha žít první červencový týden.
Letos na začátku července se po šesti letech do Prahy opět sjedou členové okresních, župních a krajských sokolských obcí, aby během vystoupení na XVI. Všesokolském sletu předvedli to, co tři čtvrtě roku nacvičovali. Nepůjde jen o hromadná cvičení tisíců cvičenců, která se odehrají 5. a 6. července. Součástí oslav bude také sletový průvod, divadelní představení, taneční, gymnastická i folklorní vystoupení, noční výstup na Petřín anebo promenádní koncert Hudby Hradní stráže a Policie České republiky, který v sobotu 30. června dopoledne celý program odstartuje. Přijďte se na něj podívat do Jižních zahrad Pražského hradu!
 

Prahou projde sokolský průvod

Sokolské týdenní oslavy zahájí v neděli 1. července tradiční sletový průvod centrem Prahy. Přijďte sokolům ve sletových úborech i v sokolských krojích, s prapory a vlajkami a doprovodem několika dechovek zamávat z chodníků podél trasy, která povede z Ulice 28. října v dolní části Václavského náměstí po Národní třídě a přes Smetanovo nábřeží a Křižovnickou ulici na náměstí J. Palacha a kolem Rudolfina dál Širokou ulicí do Pařížské a na Staroměstské náměstí. Tam bude na pódiu připraven moderovaný program.

Právě na Staroměstském náměstí (a také na Malostranském náměstí, v Tyršově domě na Malé Straně a v Edenu) vyrostou čtyři pódia, na nichž se během týdne budou střídat taneční, gymnastické i folklorní skupiny od nás i ze zahraničí. Většina vystoupení zapojí diváky, přihlížející a kolemjdoucí do děje a nabídne jim krátké lekce tance, jógy, rytmické gymnastiky, pohybových variací či divadelní improvizace.
 

Divadlo, výstavy a hra

Všesokolský slet bude tradičně provázet kulturní program Kde domov můj. Zahrnuje například divadelní představení nastudované sokolskými spolky v historické budově Národního divadla, koncerty a divadelní představení na Nové scéně a na Piazzettě, a také komentované prohlídky Národního divadla. Těch se může zúčastnit kdokoliv, ovšem je nutná rezervace předem, pro členy Sokola platí zvýhodněné ceny. Prohlídky se chystají v pondělí, úterý a ve středu 2., 3. a 4. července vždy od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. Chybět nebudou ani loutková představení pro děti, slavnostní předpremiéra filmu Dobrý život sokola Bendy v kině Lucerna, přednášky a výstavy. V Tyršově domě budou k vidění předměty z pozůstalosti Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera i ty, které jsou spojené s historií Sokola a všesokolských sletů. Druhá výstava nabídne přehlídku sokolských odznaků, další výstavu nazvanou Pod sokolskými prapory si prohlédnete na Kampě u Lichtenštejnského paláce. Jeho interiéry si můžete ve čtvrtek 5. července v době sletu prohlédnout v rámci dne otevřených dveří.
 

20 zajímavostí o Sokolu a všesokolských sletech

  • Sokol aneb Českou obec sokolskou založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner. Stanovy spolku předložili na c. k. místodržitelství v prosinci 1861, ustavující valná hromada se sešla 16. února 1862 – to je také oficiální datum založení Sokola.
  • První prapor a návrh prvních krojů namaloval Josef Mánes, později je upravil František Ženíšek. Rudou garibaldovskou košili v barvě svobody doplňovala černohorská čapka s pérem (ostatně od černohorských revolucionářů vzešel i samotný název spolku) a šedá kajda, připomínající kožený kabátec polských kozáků.
  • Hlavním heslem, které razil Tyrš, bylo „Tužme se!“, Barák navrhl pozdrav „Nazdar!“, Fügner tykání a oslovování „bratře“.
  • První veřejné cvičení se odehrálo již v roce 1862 při svěcení praporu Sokola Pražského, v květnu 1867 se na již neexistujícím Rohanském ostrově v dnešním Karlíně konalo veřejné cvičení s hudbou.
  • První všesokolský slet v červnu 1882 na Střeleckém ostrově, kde cvičilo 700 mužů pod vedením náčelníka dr. Miroslava Tyrše, připomněl 20. výročí založení Sokola.
  • Kromě první a druhé světové války a doby komunistického režimu, kdy Sokol oficiálně nemohl působit, se slety většinou konaly po šesti letech.
  • Díky sokolským organizacím ve Slovinsku, Srbsku, na Slovensku či v Americe tradice sletů pokračovala i v době, kdy se ve vlasti konat nemohly.
  • II. všesokolský slet 1891 se uskutečnil během Jubilejní výstavy v Královské oboře.
  • III. všesokolský slet 1895 proběhl v době Národopisné výstavy českoslovanské a poprvé se konal na letenské pláni. Poprvé se také v rámci sletu konalo slavnostní divadelní představení Smetanovy Prodané nevěsty.
  • V. všesokolský slet 1907 trval čtyři týdny, v doplňkovém programu byl například plavecký závod ve Vltavě.
  • Na VI. všesokolském sletu 1912, který se konal na Letné a trval pět týdnů, cvičilo a závodilo přes 30 000 sokolů, diváků přišlo desetkrát tolik.
  • VII. všesokolský slet 1920 se konal jako poslední na letenské pláni a zároveň jako první v samostatném Československu. Vystřídalo se přes 100 000 cvičenců, sledovalo je přes 500 000 diváků, přítomen byl i prezident Masaryk.
  • VIII. všesokolský slet 1926 se konal na Strahově, počet cvičenců se blížil 150 000, diváků se sešlo 800 tisíc. Součástí sletu byly první sletové lyžařské závody v Jilemnici.
  • IX. všesokolský slet 1932 oslavil 100. výročí narození Miroslava Tyrše. Běhu z devíti míst Česka se účastnilo přes 39 000 běžců, v Tatrách a v Krkonoších se konaly zimní sletové hry. Cvičenců přijelo téměř 190 tisíc, diváků bylo přes milion.
  • Na X. všesokolském sletu 1938 v době sílící fašistické hrozby cvičilo 350 000 sokolů a sledovalo je přes dva miliony diváků.
  • XI. všesokolský slet 1948 se uskutečnil až po únorovém puči komunistů, počet cvičenců překonal půl milionu. Během průvodů došlo k demonstracím proti režimu a prezidentu Gottwaldovi, následné represe postihly přes 11 000 členů Sokola.
  • Důkazem, že Sokol opět vzlétl, byl XII. všesokolský slet 1994. Konal se po 46leté přestávce na Strahově a vystoupilo na něm asi 23 000 cvičenců.
  • XIII. všesokolský slet 2000 byl součástí akce Praha – evropské město kultury 2000. Celkem si na Strahově zacvičilo 25 000 lidí.
  • XIV. všesokolský slet 2006 se konal opět na Strahově, celkem cvičilo zhruba 20 000 osob,
  • XV. všesokolský slet 2012 se konal v Edenu v Praze-Vršovicích, vystoupilo na něm asi 10 500 cvičenců. Historickou premiéru mělo divadelní představení Prodané nevěsty, společně nastudované několika sokolskými soubory z Pyšel, Lázní Toušeň, Slatiňan a pražských Vinohrad.
Sportovní stadion Strahov v Praze

Sportovní stadion Strahov v Praze

Vyjdete-li strmý kopec na Strahov, objeví se před vámi obrovský gigant, jehož nelze jen tak přehlédnout – sportovní stadion Strahov. Strahovský stadion patří díky své rozloze k největším stadionům na světě.

XVII. všesokolský slet 2024

30. 6.5. 7.
XVII. všesokolský slet 2024

XVII. všesokolský slet se bude konat od 30. června do 5. července 2024 v Praze s mottem 'slet spojuje'. Největší oslava sportu pro všechny na světě se koná jednou za šest let a do projektů spojených se sletem se zapojuje 100 000 sokolů.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky