Úvod > Aktuality > Vivat Mozart aneb Praha a smrt zázračného Amadea
Kultura

Vivat Mozart aneb Praha a smrt zázračného Amadea

  • Vydáno1. prosince 2016
Začátkem prosince před 225 lety zemřel Wolfgang Amadeus Mozart. Víte, že po 27. lednu, kdy uplynulo přesně 260 let od jeho narození, je to letos už druhé mozartovské výročí? Portál Kudy z nudy vám například prozradí, kde se na slavného Amadea bude vzpomínat koncem roku.
Smrt pětatřicetiletého hudebního skladatele vrcholu na životních i tvůrčích sil dodnes nedá spát lékařům ani milovníkům záhad. Podle jednoho medicínského webu v lékařské a historické literatuře lze najít asi 120 různých teorií, proč Mozart zemřel.
 

Skladatel, který si napsal vlastní rekviem

MozartPříčiny jsou pestré, od otravy přes revmatickou horečku až po „zákopovou nefritidu“ – zřejmě streptokokovou infekci – která sužovala vojáky bojující v rusko-turecké válce. Když boje v létě roku 1791 skončily, nemocní vojáci zaplavili vídeňskou vojenskou nemocnici a zavlekli tak chorobu do města. Při pobytu na frontě nakazil dokonce i císař Josef II., který nemoci podlehl po návratu do Vídně v únoru 1790.

Mozartovu smrt navíc bude navždy provázet slavné a nedokončené Rekviem d moll. Traduje se, že už když dostal objednávku, tvrdil, že zádušní mši píše pro sebe. Formanův Amadeus oprášil zažitou pověru, že tajným objednatelem zhudebněné zádušní mše byl jeho neúspěšný konkurent Antonio Salieri. Skladbu si ve skutečnosti objednal hrabě Franz von Walsegg, který tak chtěl uctít smrt milované manželky. Rekviem ale zůstalo nedokončené, 5. prosince 1791 v jednu hodinu po půlnoci jeho autor zemřel.
 

Poslední turné

Stavovské divadloZdravotní problémy Mozarta provázely už během jeho poslední návštěvy Prahy, kde ještě 6. září 1791 řídil provedení opery La clemenza di Tito ve Stavovském divadle, složené pro oslavy korunovace nového císaře Leopolda II. Před premiérou bydleli manželé Mozartovi znovu na Bertramce, zahrnováni pohostinností skladatele Františka Xavera Duška a jeho manželky Josefiny. Podle dobových svědectví byl skladatel během pražského turné nezvykle bledý a zasmušilý, ale zřejmě nikdo by tehdy nehádal, že za čtvrt roku bude Mozart po smrti.

Jak svého miláčka oplakávali Pražané, kteří mu tak rozuměli? Určitě víc než ve Vídni, kde skladatele doprovodilo k hrobu jen pár lidí. Když 14. prosince 1791 uspořádal orchestr Stavovského divadlamalostranském chrámu sv. Mikuláše smuteční tryznu, sešly se tu na čtyři tisíce lidí. K poctě slavného skladatele hrálo 120 nejlepších pražských hudebníků a sólo zazpívala právě věrná přítelkyně Josefina Dušková – ta, pro niž kdysi Amadeus složil překrásnou koncertní árii Bella mia fiamma, addio.
 

Vivat Mozart!

MozartDvojité výročí Wolfganga Amadea Mozarta připomněl dubnový hudební festival I’Mozart, Pardubické hudební jaro i výstava v Českém muzeu hudby. Zbývá ještě poslední rozloučení, a to koncert Vivat Mozart – Vzpomínka na Mozarta, který se koná v pondělí 26. prosince ve Smetanově síni Obecního domu v rámci mezinárodního hudebního festivalu České doteky hudby. V programu sestaveném výhradně z děl rakouského velikána zazní známé i méně známé instrumentální skladby, například Malá noční hudba, Koncert pro lesní roh a orchestr či operní árie z Figarovy svatby a Dona Giovanniho. Mozartovi se částečně bude věnovat i koncert následující den; na stejném místě zazní Mozartova Pražská symfonie, Dvořákova Česká suita a další díla. Vstupenky seženete přes internetové stránky festivalu.
Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově

Bývalá usedlost v klasicistním stylu je obklopená krásným parkem se salou terrenou, fontánou a bustou W. A. Mozarta. Věhlas letohrádku dali manželé Duškovi, kteří zde Mozarta hostili – právě tady složil v roce 1787 svou nejznámější operu Don Giovanni.

Café Mozart

Café Mozart

Noblesní kavárna s největší soukromou sbírkou míšeňského porcelánu a hodin v I.patře historického domu na Staroměstském náměstí.

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky