Úvod > Aktuality > Velký svět techniky malým i velkým návštěvníkům slouží už více než rok, pro rok 2016 připravuje novi

Velký svět techniky malým i velkým návštěvníkům slouží už více než rok, pro rok 2016 připravuje novinky

Vydáno 3. ledna 2016 Kultura
Malý svět techniky v Ostravě v lednu 2016 bude sice uzavřen. V U6 proběhnou vnitřní udržovací práce, tak aby byl areál perfektně připraven na rok 2016. Nemusíte však zoufat, celý leden ve Velkém světě techniky bude plno zábavy. Můžete se těšit na nový exponát, který byl vynalezen samotným Nikolou Teslou, připomenete si přistání vozítka Opportunity na povrchu Marsu a vědátoři z Divadla vědy pro vás chystají novou show plnou světla, chemie a UV záření. Čekají na vás také stálice gyroskop, optické klamy a spoustu další zábavy. Program bude velmi nabitý, máte se na co těšit.

Velký svět techniky Velký svět techniky slouží jako zábavné místo plné interaktivních exponátů, ukázek fungování přírodních zákonů, vědeckých objevů a nejmodernější techniky.  Uvnitř stavby Josefa Pleskota se nachází rozsáhlá expozice, která širokou veřejnost baví i vzdělává zároveň.

Netypická stavba Velkého světa techniky slouží jako prostory pro popularizaci vědy a techniky a pro netradiční vzdělávání žáků a studentů. Budova Světa techniky je ve svém výrazu sporá, minimalistická, ale nabízí maximalistický prožitek. V industriálním areálu Dolních Vítkovic tvoří jakýsi roh, do něhož budou v podobě naučných expozic vloženy poznatky lidského vědění, které tvoří základy naší civilizace.

Na ploše 14 000 m2 jsou čtyři světy. Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody. Od ledna 2016 se tu budete moci setkat s Teslovým transformátorem, který vám předvede, jak si velký vynálezce představoval dálkový přenos energie. Dále organizátoři připravují tematické kroužky plné zábavy. První takový kroužek, který začíná v únoru, se jmenuje Jídlo je věda aneb masterchef ve Světě techniky. Pro nejmenší vědátory přibudou v únoru úterní lekce v  montessori klubíku. Také se můžete těšit na jednu ze stálic v novém hávu, a to bombastické science show od bláznivých vědců z Divadla vědy. Samozřejmostí jsou narozeninové oslavy, příměstské tábory a hlavně spousta zábavy ve Světě techniky!

Svět technikyUvnitř naleznete i 3D kino a Divadlo vědy. Společným jmenovatelem všech světů bude poznání prostřednictvím zábavy a hry, na vlastní kůži bez nudných učebnic plných čísel.

Ti starší se mohou ponořit do tajemství klonování, poznat micro a nanosvět a spoustu dalšího. U všech badatelů rozpozná detektor nálady, jak jsou dnes nastrojeni a jestli se dobře baví. Pro nejmenší děti od dvou do šesti let je určena speciální expozice, kterou nazvaná Dětský svět. Je plný podnětů pro rozvoj poznání, zručnosti a fantazie.

Multifunkční aula Gong ve Vítkovicích

Multifunkční aula Gong ve Vítkovicích

Unikátní Plynojem postavený Vítkovickými železárnami v roce 1924 se proměnil v multifukční centrum, které je možné využít jak pro vzdělávací, kulturní a společenské akce, tak i pro konferenční, kongresové účely a výstavnictví. Po vyhlášené soutěži získal název Gong.

Fajne léto - stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Fajne léto - stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Techno trasa je virtuální neznačenou trasou spojující dvanáct industriálních atraktivit Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Trojhalí Karolina v Ostravě - nový multifunkční prostor

Trojhalí Karolina v Ostravě - nový multifunkční prostor

Trojhalí Karolina je historickým prostorem nově určeným pro širokou veřejnost, která zde nachází rozmanitý program. Jde o kulturní památku, která svým moderním využitím vytváří unikátní kombinaci ostravského průmyslového dědictví a nové multifunkčnosti, krásy, energie a síly.

Na dole Hlubina se opět rozjíždí provoz na tři směny

Na dole Hlubina se opět rozjíždí provoz na tři směny

Na ranní, odpolední a noční směnu sem však namísto horníků přicházejí básníci, tanečníci nebo filmaři.

Malý svět techniky - interaktivní expozice U6 Dolní Vítkovice

Malý svět techniky - interaktivní expozice U6 Dolní Vítkovice

Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.

Dolní Vítkovice -  průmyslový areál Dolu Hlubina

Dolní Vítkovice - průmyslový areál Dolu Hlubina

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysokých pecí Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Velký svět techniky v Ostravě

Velký svět techniky v Ostravě

Populárně naučné centrum Velký svět techniky v Dolních Vítkovicích se otevřelo v září 2014. Hravou formou představuj zajímavosti vědy a techniky. Stalo se tak zásadní novinkou pro oživení lokality Dolní oblasti Vítkovice, ale také celého moravskoslezského regionu.

Plato - galerie města Ostravy v multifunkční aule Gong Dolní Vítkovice

Plato - galerie města Ostravy v multifunkční aule Gong Dolní Vítkovice

Galerie města Ostravy sídlí v bývalém průmyslovém areálu Dolních Vítkovic, v hlavním výstavním sále a dvoraně prvního podlaží Multifunkční auly Gong. Základní ideou galerie je instituce zaměřená na prezentaci špičkového současného domácího i zahraničního výtvarného umění.

Další aktuality

3.10.
2016
Slezskoostravský hrad ožije Hradním hodokvasem

Slezskoostravský hrad ožije Hradním hodokvasem

Severní Morava a Slezsko | Kultura
5.9.
2016
Slezskoostravský hrad bude vonět dřevem

Slezskoostravský hrad bude vonět dřevem

Severní Morava a Slezsko | Kultura