Úvod > Aktuality > Věda není nuda: Přijďte na největší vědeckou událost v Česku!
Zážitky

Věda není nuda: Přijďte na největší vědeckou událost v Česku!

  • Vydáno2. června 2022
Výstaviště v pražských Letňanech otevírá své brány veřejnosti. Vyzkoušejte si práci s jaderným reaktorem, laserové bludiště, navštivte tibetský slavnostní stan nebo chemickou únikovou hru. Nechybí ani simulace letu stíhačkou, zajímavosti z historie dobývání vesmíru a unikátní exponáty, které letos viděli návštěvníci EXPO 2020 v Dubaji… O tom, že věda rozhodně není nuda, se přesvědčíte 2. až 4. června 2022 na Veletrhu vědy! Otevřeno je každý den od 10:00 do 18:00, vstup je zdarma.
Veletrh vědyŠestý ročník Veletrhu vědy, který pořádá Akademie věd ČR, odhalí to nejzajímavější, co česká věda v současné době nabízí. Jedná se o největší populárně naučnou akci u nás, která se zabývá vědou ve všech jejích podobách a nabízí návštěvníkům to nejzajímavější ze světa přírodních, technických, humanitních i společenských oborů. Výstaviště v pražských Letňanech na tři dny zaplní přes 100 expozic Akademie věd ČR, univerzit a inovačních firem. Vstup na veškerý program bude tradičně zdarma. Veletrh lze navštívit kdykoli od 10:00 do 18:00 hodin.
 

Superhrdinové, jaderný reaktor i zážehy plazmy

RobotNa vlastní kůži si bude možné vyzkoušet laserové bludiště, písařskou dílnu, ovládání jaderného reaktoru, navštívit tibetský slavnostní stan nebo chemickou únikovou hru. Nebude chybět ani simulace letu stíhačkou, zajímavosti z historie dobývání vesmíru a unikátní exponáty, které letos viděli návštěvníci EXPO 2020 v Dubaji.

Zájemci se mohou těšit i na bohatý doprovodný program. Jeho součástí budou panelové diskuse pod taktovkou moderátora Václava Moravce, oblíbené science show, přednášky o vesmíru nebo debata o budoucnosti plodin, které by uživily naši planetu, s předsedkyní Akademie věd ČR Evy Zažímalové. Na akce v multimediálním sále je vhodné se registrovat předem na internetových stránkách veletrhvedy.cz.
 

Expozice pro menší děti? Sopka z droždí, stavba molekuly nebo chemické workshopy

molekulaVeletrh vědy si klade za cíl přibližovat poznání opravdu všem. Naši vystavovatelé samozřejmě nabízejí informace odborného charakteru, ale stejně tak dobře umí zabavit zvídavé dítě. Vybrané expozice jsou na mladé vědátory přímo zaměřeny, a proto byste je neměli minout. Expozici Ústavu anorganické chemie poznáte už z dálky. Tento stánek je vystavěn do tvaru boranové molekuly. A přesně s tou mohou děti také odejít, když si jí pod odborným vědeckým dohledem na stánku sestaví. Kromě toho vám vědci vysvětlí, jaký je rozdíl mezi živou a neživou přírodou, a za odměnu dětem dokonce dovolí, aby si zkusily vyrobit vlastní „sliz“.

science showÚstav fyzikální chemie J. Heyrovského každý den nabídne několik hodinových workshopů. V rámci své expozice si vědci pro děti připravili didaktickou laboratoř, ve které si mohou zájemci o chemii trochu zaexperimentovat. Workshopy probíhají po celý den a kapacita jednoho workshopu je 12 dětí. Pro účast na workshopu je potřeba se na stánku stavit předem pro registrační kartičku. Děti si na stanovištích vyzkouší například měřit pH u kyselin a zásad. Aktivita je vhodná pro děti od 8 let.

Česká science centra si nejen pro nejmladší návštěvníky připravila pokusy s cukrovou duhou, sopku z droždí nebo barevné přeměny všeho druhu. Děti mohou pomocí termokamery najít ducha v baňce, „uříznout si“ ruku či hasit hořčík. Na závěr si děti mohou na stánku Přírodovědecké fakulty UJEP pořídit suvenýr z veletrhu v podobě „tetování“ s vědeckou tématikou.
 

Otestujte své nadpřirozené schopnosti!

mozekV rámci projektu Paranormální výzva Českého klubu skeptiků Sisyfos ve shodě se světovým skeptickým myšlením zachovává přístup otevřené mysli k fenoménům, které věda považuje za krajně
nepravděpodobné nebo nemožné. Dává prostor osobám, které v tyto fenomény věří, prokázat svá paranormální tvrzení za podmínek dvojitě zaslepeného kontrolovaného experimentu. Návštěvníci budou mít možnost sami sebe otestovat, zjistit, jak jednoduše člověk nabyde přesvědčení, že schopnosti má a seznámit se s proběhlými experimenty.

Tato možnost si na vlastní kůži prožít konfirmační zkreslení pomáhá pochopit, „jak tomu může někdo věřit‟ i upozornit na chyby v vyhodnocování našich zkušeností. Na paškál si vědci vezmou například telepatii, homeopatii a tradiční čínskou medicínu.
Veletrh vědy 2024

30. 5.1. 6.
Veletrh vědy 2024

Na největší vědecké akci v Česku se odborníci podělí o nejnovější vědecké poznatky a přesvědčí děti i dospělé, že věda je zábava. Veletrh vědy pořádá Akademie věd ČR na výstavišti PVA EXPO PRAHA. Vstup je tradičně zdarma.

Další aktuality

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura