Úvod > Aktuality > Vánoce na Veselém Kopci aneb Hoj ty Štědrý večere

Vánoce na Veselém Kopci aneb Hoj ty Štědrý večere

Vydáno 4. prosince 2014 Památky
Víte, jaká byla podoba tradičních dárků a obyčeje provázející oslavu Štědrého večera od druhé poloviny 19. století do poloviny 20. století? Dozvíte se například, jakou podobu měly dárky pro děti, které se nazývaly vrkoč, svět a zahrádka anebo z jakých jídel se skládala štědrovečerní večeře před 150 lety, nebo čím byly ozdobeny vánoční stromečky na konci 19. století.
Veselý kopecNa Veselém Kopci můžete během výstavy zažít atmosféru Vánoc, která dýchá z obrázků Josefa Lady. Dozvíte se zde, jak vypadaly ozdoby na vánoční stromeček před sto lety, jaké pečivo a cukroví nesmělo v minulosti na svátečním stole chybět. Ve výstavních prostorách jednoho z objektů budou vystaveny betlémy lidových tvůrců.

Na každý den trvání výstavy jsou připraveny ukázky zhotovování vánočních předmětů: ozdoby ze slámy, malování skleněných ozdob, pečení perníku z vyřezávaných forem, zhotovování korálkových ozdob a další. Výstavu o víkendech zpestří bohatý kulturní program.

V sobotu 6. prosince bude možné v hospodě Na vejměníku, která se nachází uvnitř areálu muzea, ochutnat dobroty ze staročeské zabíjačky. Ve stejný den od 14:30 hodin proběhne také tradiční Mikulášská obchůzka s malou nadílku dětem. 7. prosince vás čeká lidová vánoční hra O ráji a O Ježíškovi. Každý den trvání výstavy budou pozvaní lidoví výrobci, kteří předvedou zhotovování vánočních předmětů: například pletení ozdob ze slámy, malování perníčků, pečení obřadního pečiva z kynutého těsta a podobně. Vánoční výstava na Veselém Kopci bude otevřena od 6. prosince denně od 9 do 16 hodin. Výstavu zakončí v neděli 14. 12. Předvánoční jarmark, který proběhne od 9 do 15 hodin.

Betlém HlinskoTaké v roubených domcích Památkové rezervace Betlém v Hlinsku naleznete připomenutí štědrovečerních obyčejů, ukázky tradičních dárků, ozdob a pečiva z období konce 19. století a počátku 20. století. V domě č. p. 178 a 161 budou vystaveny betlémy lidových tvůrců, včetně mechanického betlému se spoustou pohybujících se darovníků a řemeslníků. Vystaven bude i unikátní pašijový betlém. Zajímavý bude také doprovodný program, jako jsou speciální podvečerní prohlídky s Babičkou. Otevřeno je zde denně mimo pondělí, 24.., 25. a 31. prosince od 8:30 do12 a od 12:30 do 16 hodin. Výstava ve všech roubených objektech, zahrnující lidové betlémy, unikátní mechanický betlém R.Frinty, potrvá až do 4. ledna 2015.
Hamerská historická krčma LP 1613

Hamerská historická krčma LP 1613

Hamerská krčma je kulturní památkou České republiky. První písemné zmínky o krčmě jsou uvedeny ve "Vejsadním listu" z r. 1613, a proto je tato hospoda jednou z nejstarších v Čechách a Evropě. Uvnitř krčmy naleznete nádherný původní interiér. K dostání je vlastní pivo Hamerník.

Betlém v Hlinsku - památková rezervace na Vysočině

Betlém v Hlinsku - památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Souboru lidových staveb Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Soubor lidových staveb Vysočina.