Úvod > Aktuality > Třešť bude o víkendu patřit památkám

Třešť bude o víkendu patřit památkám

Vydáno 7. září 2017 Památky
V sobotu 9. září 2017 se bude v Třešti konat další ročník EHD, tedy Dnů evropského dědictví. Letošním národním tématem jsou „Památky a příroda“. Podívat se tak můžete do třešťských kostelů, bývalé synagogy, Světa modelů na nádraží nebo do depozitáře Historického radioklubu československého. Přístupný bude také Vězeňský dvůr nebo hřbitovní kaple rodin Schumpeterů a Killianů.
Kostel sv. Martina TřešťV Třešti mohou zájemci navštívit dům J. A. Schumpetera se stálou expozicí betlémů a pobočkou Muzea Vysočiny, otevřeno zde bude v době od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:00 hod.

Ve stejnou dobu lze navštívit také bývalou židovskou synagogu. Zde navíc bude od 14:00 hodin probíhat beseda s Kristýnou Kuboňovou, jejíž fotografie z Izraele jsou až do konce září v synagoze vystavovány. Dále budou otevřeny oba třešťské kostely, sv. Martin v době od 9:00 do 12:00 hod. a sv. Kateřina od 13:00 do 16:00 hod.

Třešť synagogaNa hlavním vlakovém nádraží v Třešti mohout návštěvníci v čase 9 – 16 hod. bezplatně navštívit expozici Svět modelů. Uvidí zde přes sedm set kusů modelů vojenské techniky ze sbírky pana Vladimíra Balíka. Hned ve vedlejší budově na nádraží, v bývalé sýpce, se nachází depozitář Historického radioklubu československého. Od 10:00 do 18:00 hod. budou členové klubu provádět komentované prohlídky objektu.

Kromě zmíněných památek bude možné si prohlédnout i celoročně otevřené památky, jako židovský hřbitov, Vězeňský dvůr, nebo hřbitovní kapli rodin Schumpeterů a Killianů.
Muzeum Tesla Třešť

Muzeum Tesla Třešť

Muzeum Tesla je nestátní nezisková expozice zřízená Historickým radioklubem československým se sídlem v Třešti. Muzeum Tesla vzniká postupně již od roku 1995 a v současné době je podle našich zdrojů největší sbírkou exponátů s podobným zaměřením v Evropě.

Muzeum modelů vojenské techniky v Třešti

Muzeum modelů vojenské techniky v Třešti

Muzeum modelů se nachází ve zrekonstruované nádražní budově. Vystavené modely pochází z pozůstalosti po místním modeláři Vladimíru Balíkovi, který se tomuto koníčku věnoval po většinu svého života, a jeho rodina je věnovala městu.

Kostel sv. Kateřiny Sienské v Třešti

Kostel sv. Kateřiny Sienské v Třešti

Filiální chrám sv. Kateřiny Sienské byl založen v 16. století jako luteránský kostel. Uvnitř chrámu je umístěn pozdně renesanční náhrobek J. V. Vencelíka z Vrchovišť z roku 1606.

Kostel sv. Martina v Třešti

Kostel sv. Martina v Třešti

Nejstarší architektonickou památkou města je farní kostel sv. Martina z 13. století. Byl dostavěn ve 2. polovině 15. století a později barokně upraven. V 18. století se na vystavění nové kruchty, jižní sakristie a panské oratoře podílel místní zednický mistr Jakub Lysý.

Židovská synagoga v Třešti

Židovská synagoga v Třešti

Jediná synagoga v naší zemi, která má podloubí a průčelí, byla postavena v empírovém stylu. Můžete zde zhlédnout stálou expozici „Zaváté stopy“, která zachycuje historii tamní židovské obce. Rovněž je zde k vidění výstava dokumentující život Franze Kafky.

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Hlavní zvláštností třešťských betlémů je více než 200 let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách. Každoročně v období od 26. prosince do 2. února je v domácnostech přístupno více než patnáct betlémů.