Úvod > Aktuality > V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém

V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém

Vydáno 6. prosince 2017 Kultura
Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi strarých, ale i ze současnosti. Nejcennější a nejobdivovanější doma i ve světě je unikátní mechanický Proboštův betlém o rozměrech 7x3x2 m. Od 17. listopadu 2017 můžete v muzeu navštívit také dvě nové výstavy. První z nich představuje papírové betlémy z Orlických hor, druhá betlémy papírové. Mimo to v muzeu uvidíte ukázky řezbářské práce.
Muzeum TřebechoviceTřebechovické muzeum betlémů je unikátním muzeem specializovaným na betlémy. V depozitářích muzea je na 400 betlémů z nejrůznějších materiálů. Nejcennějším exponátem je mechanický Proboštův betlém. Více než 100 let starý unikát má 2000 vyřezávaných dílů a 350 figurek, z nichž se 51 pohybuje jako lidé při práci a dalších 120 jezdí na pohyblivých pásech.

Od června 2015 do března 2016 probíhalo restaurování Třebechovického Proboštova betlému, nyní tedy zhlédnete betlém v celé jeho kráse.

Třebechovice výstavaKromě samotného unikátního betléma jsou v muzeu k vidění také dvě zajímavé výstavy. Betlémy z Orlických hor představují díla lidových řezbářů z Orlických hor a jejich podhůří. Lidé na horách měli ke dřevu vždy blízko a za dlouhých zimních večerů vznikaly pod jejich rukama nejen výrobky pro denní potřebu, ale i překrásné figurky do betlémů. Doprovodným programem k výstavě se stane o víkendu 9. a 10. prosince 2017 ukázka řezbářské práce. Od 9:00 do 17:00 hodin v expozici muzea předvede řezbářka Barbora Kabelová, jak z obyčejného špalíčku dřeva vzniká řezbářské dílo. Samotnou výstavu je možné zhlédnout až do 4. listopadu 2018.

Vánoční atmosféra vás prostoupí také na výstavě s názvem Malované Vánoce, která ukazuje krásné malované betlémy, vánoční výzdobu a vyšívané obrazy. A možná si i troufnete namalovat vlastní figurku do betlému. V sobotu 16. prosince od 9:00 do 17:00 hodin v 1. patře muzea předvede autorka několika papírových betlémů Věra Priharová z Třebechovic, jak vzniká figurka do betléma. Výstava Malované Vánoce bude otevřena zájemcům do 4. února 2018.
Betlémské trhy v Třebechovicích pod Orebem

Betlémské trhy v Třebechovicích pod Orebem

Již pátý ročník betlémských trhů proběhne v sobotu 8. prosince od 9 do 16 hodin na Masarykově náměstí a v Třebechovickém muzeu betlémů. Opět nabídne atmosféru staročeských Vánoc, bohatý vánoční kulturní program, zvířátka z betléma a desítky řemeslných stánků.

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.