Úvod > Aktuality > V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém

V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém

Vydáno 6. prosince 2017 Kultura
Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi strarých, ale i ze současnosti. Nejcennější a nejobdivovanější doma i ve světě je unikátní mechanický Proboštův betlém o rozměrech 7x3x2 m. Od 17. listopadu 2017 můžete v muzeu navštívit také dvě nové výstavy. První z nich představuje papírové betlémy z Orlických hor, druhá betlémy papírové. Mimo to v muzeu uvidíte ukázky řezbářské práce.
Muzeum TřebechoviceTřebechovické muzeum betlémů je unikátním muzeem specializovaným na betlémy. V depozitářích muzea je na 400 betlémů z nejrůznějších materiálů. Nejcennějším exponátem je mechanický Proboštův betlém. Více než 100 let starý unikát má 2000 vyřezávaných dílů a 350 figurek, z nichž se 51 pohybuje jako lidé při práci a dalších 120 jezdí na pohyblivých pásech.

Od června 2015 do března 2016 probíhalo restaurování Třebechovického Proboštova betlému, nyní tedy zhlédnete betlém v celé jeho kráse.

Třebechovice výstavaKromě samotného unikátního betléma jsou v muzeu k vidění také dvě zajímavé výstavy. Betlémy z Orlických hor představují díla lidových řezbářů z Orlických hor a jejich podhůří. Lidé na horách měli ke dřevu vždy blízko a za dlouhých zimních večerů vznikaly pod jejich rukama nejen výrobky pro denní potřebu, ale i překrásné figurky do betlémů. Doprovodným programem k výstavě se stane o víkendu 9. a 10. prosince 2017 ukázka řezbářské práce. Od 9:00 do 17:00 hodin v expozici muzea předvede řezbářka Barbora Kabelová, jak z obyčejného špalíčku dřeva vzniká řezbářské dílo. Samotnou výstavu je možné zhlédnout až do 4. listopadu 2018.

Vánoční atmosféra vás prostoupí také na výstavě s názvem Malované Vánoce, která ukazuje krásné malované betlémy, vánoční výzdobu a vyšívané obrazy. A možná si i troufnete namalovat vlastní figurku do betlému. V sobotu 16. prosince od 9:00 do 17:00 hodin v 1. patře muzea předvede autorka několika papírových betlémů Věra Priharová z Třebechovic, jak vzniká figurka do betléma. Výstava Malované Vánoce bude otevřena zájemcům do 4. února 2018.
Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Betlémské trhy v Třebechovicích pod Orebem

Betlémské trhy v Třebechovicích pod Orebem

Již pátý ročník betlémských trhů proběhne v sobotu 8. prosince od 9 do 16 hodin na Masarykově náměstí a v Třebechovickém muzeu betlémů. Opět nabídne atmosféru staročeských Vánoc, bohatý vánoční kulturní program, zvířátka z betléma a desítky řemeslných stánků.