Úvod > Aktuality > V Terčině údolí potěší vaše oči zamrzlý vodopád

V Terčině údolí potěší vaše oči zamrzlý vodopád

Vydáno 31. ledna 2017 Příroda
Letošní zima je opravdu velmi chladná a mráz proměnil vodopád v Terčině údolí na nádherný ledopád. Podívaná na masu ledu různých tvarů ověnčenou rampouchy je opravdu kouzelná. Máte-li volno a přemýšlíte, jak naložit s časem, určitě Terčino údolí nedaleko Novohradských hor navštivte.
Ledopád v Terčině údolíKdysi to bylo docela obyčejné údolí řeky Stropnice západně od Nových Hradů, než tu hrabě Buqoy na přání své manželky Terezie založil v polovině 18. století přírodní park s řadou okrasných stromů a keřů. Součástí parku, dnes státní přírodní rezervace, je umělý vodopád, který díky letošnímu mrazivému počasí zcela zamrzl a vytvořil tak velmi působivou podívanou na nádhernou masu ledu.

Výška vodopádu je 10,5 metru a voda do něj je přiváděna 750 metrů dlouhým náhonem z říčky Stropnice. Část náhonu blíže vodopádu je vedena kamenným korytem přímo na skálu nad říčkou. Horní část náhonu je tvořená zemní hrází a začíná v odkalovací nádržce, která prý byla dříve využívána i jako plovárna.
 
K místu se dostanete po naučné stezce od parkoviště na začátku Terčina údolí. Pěknou procházkou přijdete k vodopádu asi po 1,5 kilometru. Po procházce k vodopádu můžete využít také zimní prohlídky hradu Nové Hrady, které se konají vždy ve středu a v pátek od 13 hodin.
Terčino údolí u Nových Hradů

Terčino údolí u Nových Hradů

Kdysi to bylo docela obyčejné údolí řeky Stropnice západně od Nových Hradů, než tu hrabě Buqoy na přání své manželky Terezie založil v polovině 18. století přírodní park s řadou okrasných stromů a keřů.

Hrad Nové Hrady - jihočeská perla

Hrad Nové Hrady - jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v ledním období a jednu v zimě.

Zimní prohlídky hradu Nové Hrady

Zimní prohlídky hradu Nové Hrady

Návštěvníci mohou zavítat během zimních měsíců na hrad v Nových Hradech. Speciální prohlídka vás zavede do doby první poloviny 20. století, kdy hradní prostory sloužily jako byty pro panské zaměstnance.

Další aktuality

3.11.
2017
Přijďte se bát do zoo Ohrada

Přijďte se bát do zoo Ohrada

Jižní Čechy | Příroda
27.9.
2017
Říjen bude měsícem věží a rozhleden

Říjen bude měsícem věží a rozhleden

Jižní Čechy | Příroda