Úvod > Aktuality > V Praze se chystá Festival krátkých filmů

V Praze se chystá Festival krátkých filmů

Vydáno 10. ledna 2018 Kultura
Festival krátkých filmů Praha proběhne v kinech Světozor a Pilotů od 17. do 21. ledna 2018. Nabídne výlet do světa virtuální reality nebo kompilovaného světa mužů, fantazie o bližší i vzdálenější budoucnosti, příběhy, v nichž hrají sociální sítě a nová média roli větší než malou, nekompromisní set půlnočních filmů se Simonou Babčákovou a poctu jedné z nejoceňovanějších produkčních společností reklamního světa – Stink Films, pro niž pracuje třeba i Ivan Zachariáš, spoluautor znělek Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.
Vedle mezinárodní soutěže se poprvé bude soutěžit i o nejlepší český krátký hraný film uplynulého roku. Čtyři bloky mezinárodní soutěže tvořené dvacítkou filmů z 16 zemí opět dokazují jak rozmanitý, originální a osobitý umí být svět filmů, jejichž stopáž nepřesahuje 30 minut. Pátek 19. ledna bude v kině Pilotů věnován českým krátkým filmům. Vedle projekce pěti filmů, vybraných do finále prvního klání o nejlepší domácí krátký hraný film, budou mít diváci možnost seznámit se i s dalšími hranými, animovanými a dokumentárními filmy, vybranými Českým filmovým centrem do propagační kolekce Czech Short Films 2017, již letos už podeváté sestavilo.


Virtuální realita a krátký film

Virtuální realitaLetos poprvé přináší festival divákům také možnost seznámit se s dynamicky se rozvíjejícím segmentem tvorby pracující s konceptem virtuální reality. V poslední době začala vznikat díla, jež přinášejí zcela nové formy audiovizuálního zážitku, který je něčím jiným než diváckým zážitkem, jak jsme si jej dokázali představit do teď. A i zde opět platí, že krátkometrážní formát je pro hledání a zkoušení ideální, tudíž většina těchto nových projektů má krátkometrážní stopáž.

Seznámit se s některými z nejzajímavějších projektů současnosti, nebo prostě si jen zkusit, jak to vlastně funguje, budou mít diváci možnost od 19. – 21. ledna ve speciální VR zóně v kině Světozor po předchozí rezervaci prostřednictvím festivalových webových stránek.
 

Další programové sekce

Život na MarsuDevět příběhů v programu Muž - návod k použití přináší důkazy o tom, že mužské srdce je neskonale komplikovanější orgán, než se obvykle soudí. Sekce #followme nabídne filmy, jež si pohrávají s tématikou přesouvání našich životů na sociální sítě a jejich postupnou digitalizací. Každý z pětice filmů z kolekce Life on Mars posbíral za svůj pohled na svět “z jiné planety” řadu festivalových ocenění. Kupodivu se ale ani jeden z nich neodehrává v nějakém vzdáleném vesmíru. Bohužel se všechny odehrávají v našem současném světě a ne zas tak daleko od nás, byť se tomu občas nechce věřit.

Brutal Relax ShowPro fanoušky vizí budoucnosti je připravena selekce Světy zítřka, jež ji nevykresluje povětšinou nijak růžově, bez ohledu na to, jestli se jedná o klasickou nebo akční sci-fi, kyberpunk, postapokalyptickou romanci nebo absurdní komedii. V programu tradičně nemůže chybět oblíbená Brutal Relax Show, více než dvouhodinové pásmo půlnočních filmů, jímž diváky opět provede herečka Simona Babčáková, ani program LABO, určený těm, kdo chtějí alespoň občas zajít do kina na filmy, které chtějí být spíš než vyprávěním příběhů magickým zážitkem, jehož významy leží přímo v obrazech, jež nabízí.

Ani letos festival nezapomene na nejmenší diváky a jejich rodiče. Na program Pragueshorts dětem se mohou děti od 5 do 8 let a jejich rodiče těšit v sobotu 20. 1. 2018 od 15:00Bio Oko a o den později, 21. 1. 2018 od 15:00, v kině Aero. Program pořádá Festival krátkých filmů Praha ve spolupráci s Aeroškolou, a filmy, jež se na plátnech objeví, vybraly pro své vrstevníky samy děti.