Úvod > Aktuality > V Praze se bude slavit nový čínský Rok kovové krysy
Kultura

V Praze se bude slavit nový čínský Rok kovové krysy

  • Vydáno15. ledna 2020
Jedinečná hudební a taneční vystoupení, přehlídka čínské tradiční kultury a umění – to a mnoho dalšího vás čeká v pátek a sobotu 17. a 18. ledna 2020 v Kongresovém centru Praha, kde se bude slavit příchod nového čínského roku. Do Prahy přijede Čínský národní cirkus a pro širokou veřejnost v hlavním městě budou probíhat po oba dny již od dopoledních hodin celodenní doprovodné programy.
ČínaŠiroké veřejnosti se koncem ledna v Praze, Ostravě a Olomouci představí nevšední kultura Číny, její tradice, zvyky a symboly spojené s vítáním nového lunárního roku a blížícího se příchodu jara. Na oslavu přivítání čínského nového roku přijedou do Prahy desítky umělců a řemeslných mistrů z Číny. Ve všech uvedených městech bude ve vstupních prostorách probíhat zajímavá „chrámová výstava”, kde si veřejnost prohlédne tisícileté tradiční rukodělné umění skupiny sečuánských řemeslníků, např. práci s hedvábím a výšivky Shu, tkaní z bambusu, malování cukrem, čínskou kaligrafii a malbu.

čínský národní cirkusHlavní program do České republiky přiveze špičkový umělecký soubor Univerzity umění provincie Sečuán. Toto seskupení vynikajících tanečníků, akrobatů, pěvců a hudebníků je v Asii i Evropě proslulé svými neobvyklými uměleckými i pohybovými schopnostmi, nápaditou choreografií, scénografií, rozsáhlou výpravou kostýmů a rekvizit. Během téměř 90minutové show plné barev, světel, hudby, tance, pohybu, kostýmů a šperků, záhadných masek, zbraní a bojových umění, napětí, ale i hedvábné romantiky zazní navíc početné lidové hudební nástroje nebo zpěvy s bohatě zdobenými oděvy proslavené čínské opery. Soubor má také v repertoáru atraktivní Dračí tanec, se kterým uspěl na mezinárodních karnevalech. Vstupné na představení je 199 korun.

čínské lampionyČínský nový rok je oslavou příchodu jarního období, které Číňané nazývají Svátky jara. Jde o nejvýznamnější z tradičních svátků čínského lidu. Symbolizuje jednotu a prosperitu, je uctíván, aby přinesl novou naději do budoucna. V Číně mají tyto oslavy více než 4 000 let starou historii. Toto slavnostní období je také rozloučením se starým rokem a přivítáním roku nového. Je rozjímáním o čase minulém a nadějným očekáváním radostné budoucnosti. Rok 2020 ukončí vládu Vepře, kterou převezme znamení kovové Myši.
 

Doprovodný program pouze v Praze

kaligrafieDoprovodný program pro veřejnost bude probíhat pouze v Praze po oba dny, tj. 17. a 8. ledna vždy od 10:00 do 21:00 hodin. Čínští umělci zde veřejnosti předvedou řadu zajímavostí, jako jsou techniky tušové malby a kaligrafie, různé národní zvyky, čajový obřad, hru na lidové hudební nástroje, malbu na čínské hedvábí a mnoho jiného.

Nebudou chyběz ani tradiční řemesla jako je bambusové tkaní, malování cukrem nebo sečuánské výšivky Shu. Dobré jídlo a pití jsou vždy nedílnou součástí každé oslavy. V prostoru čínské gastronomie bude k dispozici široká nabídka ochutnávek typických jídel, nápojů a specialit, navíc za příznivé ceny. Na tyto doprovodné programy je po oba dny vstup zcela zdarma. Doprovodný program se koná v Zimní zahradě Kongresového centra Praha.
 

Kdy se konají představení a co bude možné ochutnat?

TaštičkyVstupné na představení stojí 199 korun. Zahrnuje také ochutnávky tradičních čínských specialit. Hosté vyzkouší oblíbenou čínskou kachnu a nudle či tradiční taštičky tzv. „jiaozi“ (čte se jako „ťiao-c’“). Jejich význam během čínského nového roku je srovnatelný s kaprem a bramborovým salátem při českých Vánocích.

Hlavní programtaneční, akrobatická a hudební show, národní instrumentální kvartet a Univerzita umění Sečuán proběhe ve Společenském sále Kongresového centra Praha v pátek 17. 1. od 18:00 (vstupné 199 Kč). Po celý den bude porbíhat také doprovodný program (zdarma) v Zimní zahradě. V sobotu 18. 1. bude v Praze na programu už pouze doprovodný program bez vystoupení umělců (10:00 – 21:00), vstup zdarma.

národní cirkusZ Prahy pak Umělecký soubor Sečuán pokračuje do Ostravy, kde vystoupí s hlavním programem v neděli 19.1. od 19:00 v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích. V pondělí 20.1. zavítají umělci do Opavy, kde se koná ve stejný čas představení ve Slezském divadle. Poté se soubor vydá do Olomouce, kde vystoupí 22 .1. v kině Metropol. Na závěr oslav, ve čtvrtek 23. 1. od 19:00 vystoupí v Českých Budějovicích, v Domě kultury Metropol.
 

Rok kovové Krysy je příhodný k novým projektům a rozvíjení stávajících plánů a koníčků

čínský nový rok krysaNovoroční oslavy jsou nejdůležitější z čínských tradičních svátků. Slaví se nejen v Číně a jihovýchodní Asii, ale i v jiných zemích a trvají několik dní. Čínský Nový rok v roce 2020 připadá na 25. ledna a ponese se v duchu kovové Krysy. Dle čínského horoskopu by měl být příznivý ke každému, kdo projeví odhodlání, ať už půjde o osobní cíle, ambice nebo koníčky. Bude to skvělý rok pro zakládání a rozvíjení předem promyšlených plánů. Rok Krysy nabídne velké možnosti i těm, kteří kteří plánují nákup nemovitostí, zahájení podnikání nebo investování peněz do dlouhodobých projektů.

rok 2020 s krysouStěžejní živlem letošního roku je podle čínského kalendáře voda a klíčovým prvkem kov, proto se také mluví o roku „kovové krysy“. Hlavními barvami budou zlatá, bílá a modrá. Všechna znamení zvěrokruhu se během příštího roku mohou těšit ze zdraví a harmonie. Bude vhodné je však ještě podpořit, a to nejlépe pohybem či sportem. Kovová Krysa má velmi dynamické vibrace a potřebuje pravidelně ventilovat nahromaděnou energii. Doporučujeme proto najít si zálibu, které se budete dlouhodobě věnovat anebo sportovní aktivitu, která vám zůstane koníčkem pro mnoho dalších let.
Kongresové centrum Praha

Kongresové centrum Praha

Patří mezi významná evropská kongresová centra, jehož kapacita umožňuje konání kongresů až pro 9300 účastníků ve více než 70 sálech, saloncích a jednacích místnostech. Je jednou z dominant města s nádherným výhledem na Prahu.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky