Úvod > Aktuality > V Praze se bude slavit nový čínský Rok zemského vepře

V Praze se bude slavit nový čínský Rok zemského vepře

Vydáno 25. ledna 2019 Kultura
Jedinečná hudební a taneční vystoupení, přehlídka čínské tradiční kultury a umění – to a mnoho dalšího vás čeká v pátek a sobotu 25. a 26. ledna v Kongresovém centru Praha, kde se bude slavit příchod nového čínského roku. Do Prahy přijede Čínský národní cirkus a pro širokou veřejnost v hlavním městě budou probíhat po oba dny již od dopoledních hodin celodenní doprovodné programy.
ČínaŠiroké veřejnosti se koncem ledna v Praze, Ostravě a Olomouci představí nevšední kultura Číny, její tradice, zvyky a symboly spojené s vítáním nového lunárního roku a blížícího se příchodu jara. Na oslavu přivítání čínského nového roku přijedou do Prahy desítky umělců a řemeslných mistrů z Číny.

Hlavní program do České republiky přiveze proslulý umělecký soubor China Zhejiang Wu Opera Troupe - Čínský národní cirkus. Toto seskupení vynikajících tanečníků, akrobatů, pěvců a hudebníků je v Asii i Evropě proslulé svými neobvyklými uměleckými i pohybovými schopnostmi, nápaditou choreografií, scénografií, rozsáhlou výpravou kostýmů a rekvizit. Během téměř 90minutové show plné barev, světel, hudby, tance, pohybu, kostýmů a šperků, záhadných masek, zbraní a bojových umění, napětí, ale i hedvábné romantiky zazní navíc početné lidové hudební nástroje nebo zpěvy s bohatě zdobenými oděvy proslavené čínské opery. Soubor má také v repertoáru atraktivní Dračí tanec, se kterým uspěl na mezinárodních karnevalech.
 

Doprovodný program pouze v Praze

Dračí tanecDoprovodný program pro veřejnost bude probíhat pouze v Praze po oba dny, tj. 25. a 26. ledna vždy od 10:00 do 21:00 hodin. Čínští umělci zde veřejnosti předvedou řadu zajímavostí, jako jsou techniky tušové malby a kaligrafie, různé národní zvyky, čajový obřad, hru na lidové hudební nástroje, malbu na čínské hedvábí a mnoho jiného.

V programu se také návštěvníci mohou aktivně zapojit do cvičení bojových umění s ukázkami Shaolin kung-fu, Tai-ji, San-da, Qi-gong, nebo absolvují první lekci čínského jazyka. Dobré jídlo a pití jsou vždy nedílnou součástí každé oslavy. V prostoru čínské gastronomie bude k dispozici široká nabídka ochutnávek typických jídel, nápojů a specialit, navíc za příznivé ceny. Na tyto doprovodné programy je po oba dny vstup zcela zdarma.
 

Kdy se konají představení a co bude možné ochutnat?

TaštičkyVstupné na představení stojí 149 korun. Zahrnuje také ochutnávky tradičních čínských specialit. Hosté vyzkouší oblíbenou čínskou kachnu a nudle či tradiční taštičky tzv. „jiaozi“ (čte se jako „ťiao-c’“). Jejich význam během čínského nového roku je srovnatelný s kaprem a bramborovým salátem při českých Vánocích.

Hlavní program s vystoupením čínského souboru probíhá ve Společenském sále Kongresového centra Praha. Uskuteční se v pátek 25. 1. od 19:00, v sobotu 26. 1. zejména pro děti začne již v 15:00 a poslední show od 19:00 hodin.

Z Prahy pak soubor China Zhejiang Wu Opera Troupe pokračuje do Ostravy, kde vystoupí s hlavním programem v neděli 27.1. od 19:00 v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích. Na závěr oslav v pondělí dne 28. 1. od 18:30 vystoupí v olomouckém Divadle na Šantovce.
 

Rok zemského vepře je příhodný k cestování

zemské praseNovoroční oslavy jsou nejdůležitější z čínských tradičních svátků. Slaví se nejen v Číně a jihovýchodní Asii, ale i v jiných zemích a trvají několik dní. Čínský Nový rok v roce 2019 připadl na 5. února a ponese se v duchu zemského vepře. Dle čínského horoskopu by tedy měl být poklidný a úspěšný.  Dominantním prvkem roku Vepře 2019 je podle čínského horoskopu tentokráte Země. Svou originalitou a tvůrčím úsilím tedy budou mít navrch zejména ti, kteří v něčem vynikají a své činnosti se věnují poctivě a dlouhodobě.

Čínský horoskop dále oznamuje, že rok Vepře nabídne velké možnosti těm, kteří si své živobytí obstarávají sami. To nejsou jen podnikatelé či obchodní zástupci, ale i ti, kterým je jejich koníček současně obživou. Čínský horoskop povzbuzuje skrze Vepře také cestování a pobyt venku a v přírodě, tomu bychom se letos měli věnovat zejména. Patří-li vaše práce k těm sedavým, rozhodně byste měli v roce Vepře zaměřit pozornost na pohyb a zvýšení fyzické aktivity.
Kongresové centrum Praha

Kongresové centrum Praha

Patří mezi významná evropská kongresová centra, kapacita prostor umožňuje konání kongresů až pro 9300 účastníků ve více než 50 sálech, saloncích a jednacích místnostech. Je jednou z dominant města s nádherným výhledem na panorama Prahy.