Úvod > Aktuality > Ve skanzenu v Přerově na Labem připravili vánoční programy až do konce roku

Ve skanzenu v Přerově na Labem připravili vánoční programy až do konce roku

Vydáno 11. listopadu 2014 Památky
Od poloviny listopadu a během celého prosince můžete přijet do Přerova na Labem za zajímavým programem. V předvánočním a vánočním období zde budou svátečně vyzdobené chalupy, betlémy, různé zdobení vánočních stromků. To je jen část toho, co čeká na návštěvníka, když navštíví kouřimský skanzen. A nebude chybět ani možnost nákupu drobných vánočních dárků.

Velká vánoční výstava Lidové Vánoce v Polabí je jako každoročně umístěna do celého areálu skanzenu. V interiérech pěti chalup jsou scény ze života našich předků, předvádějící starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů. Výstava začíná starodávnými přástkami a dračkami s podvečerním besedováním, jsou v ní předváděny tradiční obchůzky barborek a lucek, mikulášský průvod s nadílkou. Jedna z chalup je věnována přípravám na vánoce v polabské lidové kuchyni a tomu co se nakupovalo na předvánočních trzích. Celá „Staročeská chalupa“ je vyhrazena pro Štědrý den se všemi věštbami a pověrami, „devaterem jídel“ a štědrovečerním koledováním. Chalupy v dolní části skanzenu ukazují, jak trávili vánoční svátky naši předkové před sto lety. Vánoční výstava končí ve staré škole tříkrálovou koledou.

Součástí vánoční výstavy je mnoho starých lidových a kostelních betlémů z muzejních sbírek a také současné betlémy z nejrůznějších materiálů, ukázky starých i novodobých vánočních dekorací, návody na výrobu vánočních ozdob a drobných dárků. Zvláštní část výstavy tvoří velká a soustavně rozšiřovaná kolekce papírových vystřihovacích betlémů a vánočních pohlednic. V přísálí je opět vystavena velká kolekce z vlastních sbírek pod názvem „Dětské hračky a knížky pod vánočním stromečkem 1890-1950“. Vystřihovací „Betlém z Přerova nad Labem“ od akad. mal. Jiřího Škopka“ se stal inspirací pro jeho další podobu z oblékaných figurek v kabinetu u staré školy.

Na všechny adventní soboty a neděle je připraven program s ukázkami starých řemesel a prodejem dárků.

Výstava Lidové Vánoce v Polabí 2014 se koná v termínu od 15. listopadu do 30. prosince 2014.

Pro veřejnost je otevřeno ve dnech pátek - neděle od 9.00 do 16.00 hodin. Poslední vstup v 15.00 hodin.  V pondělí 17.11. 2014 (státní svátek) - otevřeno. Na Štědrý den 24.12. zavřeno. Od 25. prosince otevřeno denně.


Lidové Vánoce v Polabí 2017

Lidové Vánoce v Polabí 2017

V areálu skanzenu ožívají chalupy scénkami ze života našich předků. V interiérech všech staveb se předvádějí starobylé adventní a vánoční zvyky. Uvidíte zde starodávné přástky a dračky, barborky a lucky, věštění na Štědrý den, nechybí také předvánoční trhy.

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

V současné době je v muzeu celkem 33 objektů, z toho 7 chalup, 7 špýcharů a 2 stodoly. V zařízených interiérech a v dlouhodobých i sezónních národopisných výstavách je předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století.