Úvod > Aktuality > V Karlových Varech začíná Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka

V Karlových Varech začíná Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka

Vydáno 3. listopadu 2017 Kultura
Před více než 45 lety vznikla v Karlových Varech Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka. Soutěž je určena studentům uměleckých škol a během let se stala uznávanou mezinárodní událostí. Počet účastníků se každoročně pohybuje mezi 80 až 110 pěvci téměř z celého světa. Letošní ročník probíhá od 3. do 10. listopadu 2017.
Antonína DvořákaPěvecké klání je rozděleno do třech kategorií – Opera, Junior a Píseň. Krom děl Antonína Dvořáka, na která je kladen velký důraz, zazní skladby z období od baroka až po 20. století. Výkony jednotlivých pěvců posuzuje odborná porota, která většinou sestává z 11 členů.

Pro mladé nadějné umělce představuje Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka bránu do světa úspěšné kariéry. Mezi vítěze předešlých ročníků patří například: Marie Burešová, Lee Sang Min, Marina Domašenko nebo Barbora Perná. Účastníci finálových kol soutěže dostávají nabídky na hostování od všech operních scén v České republice včetně Národního divadla v Praze.

Pěvecká soutěž Antonína DvořákaSoutěž hodnotí zpravidla 11členná mezinárodní odborná porota. Jejími předsedy nebo členy v posledních letech byli mj. Ivo Žídek, Eva Randová, Andrej Kucharský, František Vajnar, Walter Berry, Gabriela Beňačková, Sona Ghazarjan, Antonio Carangelo, Jürgen Hartfiel a další. V současné době od roku 2001 je předsedou odborné poroty významná osobnost operního pěvectví Peter Dvorský. Kromě hlavních cen získávají účastníci finálových kol soutěže, interpretační ceny a nabídky hostování, které udělují všechny operní scény z České republiky včetně Národních divadel v Praze, v Brně, v Ostravě, Slovenského národního divadla v Bratislavě, Společnosti Antonína Dvořáka, Český rozhlas, festival Pražské jaro a další.
53. ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka

53. ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka

Před více než 45 lety vznikla v Karlových Varech Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka. Soutěž je určena studentům uměleckých škol a během let se stala uznávanou mezinárodní událostí. Počet účastníků se každoročně pohybuje mezi 80 až 110 pěvci téměř z celého světa.