Úvod > Aktuality > Užijte si prohlídky hradů a zámků po celý rok!
Památky

Užijte si prohlídky hradů a zámků po celý rok!

  • Vydáno11. října 2022
Máte-li chuť navštívit nějaký pěkný hrad nebo zámek, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno, nechte se inspirovat našimi tipy! Kudy z nudy pro vás vybralo 30 hradů a zámků, na které se můžete vypravit bez předchozí rezervace a dopřát si prohlídku kdykoli budete chtít. Pravidlo, že se všechny památky koncem října uloží k zimnímu spánku již dávno neplatí. Otevřené dveře historických sídel najdete napříč celou Českou republikou.

Praha a Střední Čechy

Pražský hrad – celoroční stálice

Pražský hradObjekty největšího hradního komplexu na světě, Pražského hradu, nebývají nikdy uzavřeny. Do 31. října zde vládne letní sezóna, od listopadu do 31. března pak zimní sezóna. Areál Pražského hradu je v létě otevřen od 6:00 do 22:00 a návštěvnické objekty od 9:00 do 17:00. V zimě je areál přístupný od 6:00 do 22:00 a návštěvnické objekty od 9:00 do 16:00. V zimní sezóně jsou zahrady Pražského hradu (vyjma zahrady Na Baště) včetně Jeleního příkopu uzavřeny.

Celoročně můžete navštívit třeba Starý královský palác, baziliku sv. Jiří, Obrazárnu Pražského hradu nebo Katedrálu sv. Víta. Z expozic pak Svatovítský poklad a Velkou jižní věž katedrály a výstavní objekty: Jízdárna Pražského hradu, Císařskou konírnu a Tereziánské křídlo (spojnice mezi Ludvíkovým křídlem Starého paláce a Ústavem šlechtičen). Slavnostní střídání vojáků Hradní stráže s fanfárami a výměnou standarty probíhá v 12:00 na 1. nádvoří. Střídání na stanovištích každou celou hodinu od 07:00 do 18:00 hodin. Slavnostní střídání vojáků Hradní stráže s fanfárami a výměnou standarty probíhá v 12:00 na 1. nádvoří. Střídání na stanovištích každou celou hodinu od 07:00 do 18:00 hodin.
 

Hrad Karlštejn a Císařská rezidence

Hrad KarlštejnMajestátní hrad Karlštejn nechal vystavit císař Karel IV. jako důstojné sídlo k uložení českých korunovačních klenotů, sbírek svatých relikvií a přijímání vzácných hostů. Celoročně zde můžete navštívit první prohlídkový okruh Císařská rezidence. Okruh zahrnuje historické interiéry dvou pater Císařského paláce a spodních podlaží Mariánské věže s cenným vybavením ze 14.–19. století (Dvořenínská síň, Rytířský sál s kaplí sv. Mikuláše, Mariánské nádvoří, renesanční interiéry děkanství, Karlova ložnice s kaplí sv. Václava, Audienční síň, Královský sál předků a Hodovní síň, dále Hradní pokladnice, Klenotnice a bývalé hradní vězení v přízemí Mariánské věže). Na této trase je rovněž vystavena kopie české Svatováclavské koruny. Volně přístupná je Studniční věž s 78 m hlubokou hradní studnou s dochovaným unikátním systémem vytahování vody ze studny. Karlštejn je otevřený od března do 13. listopadu denně mimo pondělí a v prosinci má dveře dokořán od pátku do neděle. V lednu a únoru je zavřeno.
 

Za magistrem Kellym na Křivoklát

Hrad KřivoklátHrad Křivoklát patří k reprezentačním sídlům českých králů a obsahuje řadu cenných, pozdně gotických prostor, k nejvýznamnějším patří kaple s malovaným oltářem. Zajímavá je také knihovna obsahující více než 52 tisíc svazků, mučírna s nástroji tortury a vězení, kde dva roky pobýval slavný alchymista Rudolfa II. Edward Kelley. Hrad je otevřen celoročně mimo měsíc leden. V listopadu, prosinci, únoru a březnu je dostupný pouze o víkendech, od dubna do konce října pak denně kromě pondělí. V zimním období je otevřena pouze trasa Gotické paláce.

 

Za atmosférou první republiky do Mníšku

zámek MníšekKlasicistní zámek Mníšek pod Brdy byl sídlem nižší šlechty, která tu setrvala až do období první republiky. A právě atmosféru této doby můžete na zámku zažít. Dvě prohlídkové trasy: reprezentativní salony (základní okruh I.) a soukromé pokoje (výběrový okruh I.) vás provedou reprezentačními místnostmi a soukromými pokoji posledních majitelů z rodu Kastů. Zámek je otevřen po celý rok kromě ledna od úterý do neděle. Zámek je také znám pohádkovými prohlídkami pro děti, na které je však nutná rezervace předem. Termíny prohlídek zjistíte na webu zámku.
 

Zámek Dobříš zve do anglického parku

park DobříšHonosné interiéry zámku Dobříš bývají turistům dostupné po celý rok. V roce 2022 tomu ale tak nebude – vnitřní prohlídky zámku nebudou tuto sezonu k dispozici z důvodu budování nové prohlídkové trasy. Navštívit ale můžete anglický park s oboru jelence běloocasého. Park je přístupný denně od 7:00 do 21:00 hodin. Nejen děti zde potěší minizoo s handicapovanými zvířaty ze záchranné stanice Hrachov. Do parku se můžete vydat také se svým čtyřnohým kamarádem na vodítku. Anglický park vznikl po roce 1800 na místo původní bažantnice. Kromě protékajícího potoka a řady vzrostlých jehličnanů a listnáčů se zde nachází tzv. Čertův most nebo umělé jeskyně. Dnes je chráněnou přírodní památkou.
 

Novodobý hrad v Červeném Újezdě

červený újezdNovostavba hradu postavená ve stylu rytířské tvrze Červený Újezd láká k prohlídce interiérů, které skrývají rozsáhlé muzeum českého venkova s více než 400 exponáty z každodenního života na vsi minulého i předminulého století. Můžete si tu z blízka prohlédnout větrný mlýn, zvonici, špejchar, vinný sklípek, salaš, milíř či starý dřevařský katr. Zajímavé jsou obytné světničky z různých krajů (Podkrkonoší, Chodsko, Litomyšlsko, Morava, Slovensko, Chebsko) vybavené malovaným nábytkem a selskými kroji. Skanzen je otevřený celoročně, od dubna do poloviny září od čtvrtka do neděle; v zimních měsících od druhé poloviny září do konce března jen během víkendů od 9 do 16 hodin.
 

Za historií i vínem do Mělníka

zámek MělníkZámek, dominanta města Mělníka, je ověnčen bohatou historií a ve známost vešel především svými rozsáhlými vinnými sklepy, které nabízejí možnost exkurze s degustací. Na prohlídce interiérů vás jistě upoutá Velký sál s jedinečnou sbírkou map všech evropských měst 17. století, Velká jídelna svatého Václava zdobená zlatem nebo ložnice automobilového závodníka Jiřího Kristiána. Mělnický zámek a vinné sklepy jsou otevřeny v létě denně, v zimním odbobí (říjen – duben) čtvrtek až neděle od 10:00 do 17:00 hodin. Na Štědrý den je zámek uzavřen, hned další den se však otevírá.

 

Ochutnejte luxus zámku Liblice

LibliceZámek Liblice je jednou z nejcelistvějších památek českého venkovského baroka z dílny italského architekta Giovanna Battisty Alliprandiho, který v roce 1699 vypracoval, na podnět tehdejšího majitele panství, Arnošta Pachty z Rájova, osobitý projekt nového sídla. Zámek dnes nabízí ubytovací služby, francouzská zahrada, anglický park, obora jsou však přístupné všem zájemcům denně do 22 hodin. Pravidelné prohlídky zámeckých interiérů s výkladem probíhají celoročně každou neděli vždy ve 12:00 a 15:00 hodin, sraz je u recepce. 
 

Za Rudlofem II. do Brandýsa

Zámek Stará BoleslavCísařský a královský zámek Brandýs nad Labem byl v minulosti oblíbeným sídlem habsburských panovníků, kterým zámek patřil až do roku 1918. Sgrafitová výzdoba zámku se řadí k nejvýznamnějším renesančním památkám Čech. Císaře Františka I. tu v době napoleonských válek navštívil ruský car Alexandr I. a pruský král Fridrich Vilém III. k jednáním před bitvou u Lipska. Brandýs si velmi oblíbil císař Rudolf II., který jej užíval jako své hlavní mimopražské sídlo. Na prohlídkové trase se v původních císařských pokojích dozvíte mnohé o osudech posledních Habsburků. Zámek je od listopadu do března otevřen o víkendech. Prohlídky se konají každou celou hodinu, od 10:00 do 16:00 hodin, v minimálním počtu 5 osob.
 

Za bohatstvím Kutné Hory do Vlašského Dvora

Kutná HoraKutné Hoře zve na návštěvu Vlašský Dvůr, původně královská mincovna a sídlo panovníků. Expozice s interaktivními prvky, které ocení nejen dětský návštěvník, ale i hravý dospělý je rozdělena na tři tematické okruhy: Záhada ztraceného stříbra, Královská mincovna a Královský palác s filmovými komnaty. V nově zpřístupněném sklepení se ukrývá Záhada ztraceného stříbra, kde si mohou návštěvníci vyzkoušet průchod důlní chodbičkou a také se seznámit s kutnohorskou pověstí na světelných panelech. Do Vlašského Dvora můžete zavítat denně od 10:00 do 16:00, v letních měsících (duben – září) do 18:00, v říjnu a březnu do 17:00 hodin.
 

Proč se říká taxíkům TAXI zjistíte na Loučni

LoučeňBarokní zámek Loučeň je spojený se šlechtickým rodem Thurn-Taxisů, který proslul organizováním poštovní a osobní přepravy. Zámek ve své historii navštívila řada vzácných návštěvníků – rakouský císař František I., americký spisovatel Mark Twain nebo český národní skladatel Bedřich Smetana. Vydejte se na zámek i vy a poznejte, proč se říká taxíkům TAXI a jak vznikla nejtěžší překážka Velké pardubické. Od listopadu do března je zámek otevřen o víkendech, státních svátcích, prázdninách a Vánocích od 10:00 nebo 11:00 do 17:00 hodin, přes týden od 17:00 do 18:00 hodin. V letní sezóně (květen – září) je otevřeno denně od 10:00 do 17:00 (o prázdninách déle). V říjnu a dubnu lze v týdnu přijít od 12:00 do 15:00 hodin.
 

Jižní Čechy

Za zimní romantikou na zámek Hluboká

zámek HlubokáRomantický zámek Hluboká nad Vltavou se řadí k nejkrásnějším zámkům České republiky. V bohatých interiérech můžete obdivovat sály obložené ušlechtilým dřevem s bohatou výzdobou, přepychové lustry, renesanční vitráže, delfskou fajáns, tapisérie nebo ohromnou knihovnu s kazetovým stropem. Hluboká je otevřena celoročně – během léta nabízí pět různých tras, během zimy od listopadu do konce března, pak zimní trasu, a to denně mimo pondělí od 10 do 16 hodin. Zavřeno je pouze v období od 18.12.2022 do 3.1.2023 včetně.
 

Kuriozity i zajímavé výhledy v Českém Krumlově

Český Krumlov hradní muzeumV Českém Krumlově je sezóma rozdělena na letní a zimní. Zatímco v letní lze navštívit šest prohlídkových tras a zámeckou zahradu, v období od října do dubna je k dispozici pouze Hradní muzeum. Poutavá expozice vás zavede do dob pánů z Krumlova, Rožmberků a dalších významných šlechticů, kteří v průběhu staletí ve městě sídlili. K vidění tu jsou obrazy šlechticů, důležité listiny, ale také kuriozity, jakým je například pohřební praporec Jana Kristiána z Eggenbergu. V neposlední řadě vás určitě okouzlí dosud neznámé výhledy na Český Krumlov. Muzeum je otevřeno denně kromě pondělí od 9:00 do 16:00 hodin. Navštívit lze také zámeckou konírnu a sedlárnu na V. zámeckém nádvoří, v bezprostřední blízkosti Zámecké jízdárny. Mezi nejpřitažlivější artefakty patří chwarzenberský vůz pro korunovaci císařovny Marie Terezie v Praze, tažený slavnostně vystrojeným šestispřežím. Pro zapřažené grošáky se dokonce dochovaly postroje včetně ozdobných sametových vyšívaných pokrývek. Další zajímavostí jsou slavnostní sáně tažené koněm v přepychovém postroji.
 

Plzeňsko a Západočeské lázně

Odhalte tajemství zámku Zbiroh

ZbirohZámek Zbiroh, který zároveň poskytuje ubytovací služby, je otevřen všem zájemcům celoročně a nabízí dva prohlídkové okruhy. Ten první vás provede historií, ukáže vám zednářský salonek nebo sál, ve kterém Alfons Mucha namaloval Slovanskou epopej. Druhý okruh, určen pro milovníky tajemství, vás zavede do místností, které sloužily k tajným obřadům SS, do vězeňských kobek a nakonec do prostoru hradní study, která se svou hloubkou řadí mezi jednu z nejhlubších studen v Čechách. Zámek můžete navštívit denně od 10 do 18 hodin.
 

Procházka historií nebo rytířské hody na Vildštejně

vildštejnRománský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších kamenných hradů u nás. První zmínka o něm pochází z roku 1166. Na hradě se nachází hodovna v gotickém stylu, kde se pořádají rytířské hostiny s historickým programem. Ve sklepení si můžete projít archeologickou expozici dějin hradu s ostatky zaživa zazděné Bílé paní. Pro dětské návštěvníky je připravena malá podívaná na domácí i divoká zvířata. Prohlédnout si můžete také hradní vězení, šibenici a středověkou kovárnu nebo muzeum soudnictví a vězeňství na Vildštejně (1850-1950). Hrad je otevřený každý den od 11 do 22 hodin.

 

Temné kobky hradu Loket

hrad loketGotický hrad Loket patří k nejkrásnějším hradům v České republice. Byl vystaven na skalnatém ostrohu, který ze tří stran obtéká řeka Ohře. Ve středověku se mu pro jeho nedobytnost přezdívalo "klíč ku království českému". Často tu pobýval císař Karel IV., poprvé ve 3 letech, když zde byl vězněn. Jako vězení sloužil hrad oficiálně od roku 1889 a i dnes se zde nachází působivá expozice útrpného práva. Na hradě objevíte také meteorit, který na Loket spadl v roce 1422. Hrad je otevřen denně denně od 9 do 16:00 hodin, v létě do 17:00 či 18:30 hodin.
 

Severozápadní Čechy

Zámek Děčín – inspirace Fryderika Chopina

zámek děčínVysoko na skalním ostrohu nad soutokem řeky Labe a Ploučnice se vypíná zámek Děčín, který dlouhou dobu patřil rodu Thun-Hohensteinů. Prohlídka vás zavede do soukromých apartmánů, k nejzajímavějším místnostem patří Modrý sál s nástěnnými malbami a Věžový kabinet s úchvatným výhledem. Zámek ve svých zdech hostil již spoustu známých osobností, například Fryderika Chopina, který zde složil svůj známý Děčínský valčík. Zámek je otevřen od listopadu do února denně od 10 do 16 hodin, v březnu až červnu a od září do prosince od 9 do 17 hodin. Přes prázdniny je otevřeno o hodinu déle.

 

Za porcelánem či loutkami do Klášterce

Zámek Klášterec nad OhříZámek Klášterec nad Ohří patří mezi nejvýznamnější historická sídla v severozápadních Čechách. Zámek rozdělují tři expozice, z nichž jedna se věnuje porcelánu. Děti potěší loutky spisovatelky Vítězslavy Klimkové a Matěje Kopeckého. Prohlédnout si můžete také okruh Atraktivity, který vás zavede do světa středověku. Kdy a jak byly založeny hrady v okolí a proč nás dodnes tak fascinují? Jak vypadalo selské stavení a jak dům ve městě? Zámecké vězení a hladomorna odhalují historii soudnictví a hrdelního práva městečka Klášterec nad Ohří. Zámek má otevřeno od dubna do září denně od 9:00 do 17:00 hodin a od října do března od středy do neděle od 9 do 15 hodin.
 

Hrad Hněvín – symbol města Most

Hněvín MostJednou z největších dominant mosteckého regionu a samotným symbolem města Most je replika starého hradu Hněvín, která slouží jako restaurační zařízení a výletní místo turistů. Areál hradu je celoročně přístupný od 9:00 do 18:00 hodin. V současné době (2022) jsou prostory restaurace a hotelu na hradě uzavřeny. Důvodem je dlouho plánovaná rekonstrukce. Hradní vyhlídková věž je od dubna do října zpřístupněna veřejnosti, a to každý den v době od 9:00 do 18:00 hodin. Od roku 1979 sídlí na hradě hvězdárna, která je v roce 2022 bohužel také uzavřena.

 

Český ráj

Na pohádkový Sychrov i v pondělí

sychrovNovogotický zámek Sychrov sloužil jako rezidence francouzského rodu Rohanů. Reprezentativní zámek navštívila řada významných osobností, například císař František Josef I., arcivévodkyně Marie Terezie i korunní princ Rudolf. Sedmkrát zde také pobýval český hudební skladatel Antonín Dvořák. V zámku můžete obdivovat historický nábytek, kazetové stropy a dřevěné obložení nebo sbírky skla a porcelánu. Na prohlídkové trase nakouknete do ložnice šlechtičen, knihovny, jídelny i pokojíku pro služebnou. Do celého zámku je bezbariérový přístup. Navštívit jej můžete celoročně, včetně pondělí od 10 do 14 hodin, od dubna do října od 9:00 do 16:30 hodin. Ve dnech 24. až 26. 12. je zámek uzavřen.
 

Dětenice ve znamení zábavy

děteniceBarokní zámek v Dětenicích slibuje mimo poučení také pořádnou dávku zábavy. Mimo klasické prohlídky zámku s unikátní sbírkou zbraní můžete nahlédnout od dubna do konce listopadu do pohádky. Běžné prohlídky probíhají celoročně, od října do konce dubna o víkendech od 10:00 do 17:00 hodin, od května do konce září pak denně. Do historie vás přenese i zdejší slavná Středověká krčma s neuvěřitelným programem. Můžete zde také ochutnat Dětenické černé a světlé pivo, které se vyrábí podle unikátního receptu z 18. století. Zázemí pak poskytuje rodinný zámecký hotel Rustikal nebo Středověký hotel, zařazený do řetězce unikátních hotelů světa “Unusual & Unique Hotels of the World“.
 

Princezna i čertice na Starých Hradech

Staré HradyNechte se unést atmosférou pohádkové prohlídky na hradě a zámku Staré Hrady. Čeká tu na vás spousta pohádkových kamarádů, kouzelný pytel pekelně dobrých bonbónů a mnoho dalšího. Staré Hrady jsou otevřeny od října do dubna každý víkend i o svátcích a prázdninách od 10:00 do 17:00 hodin, od května do září od úterý do neděle a o hlavních prázdninách denně. Provede vás tu živá čarodějnice, princezna, čertice, rytíř či čaroděj. A nudit se určitě nebudete! Na hradě a zámku se zabydlelo na třicet druhů draků a dráčků a svou komnatu tu má i Dračí král Rozumbraďák XVI. Během července a srpna se můžete těšit na souboje rytířů dobra a zla – a to každou středu, čtvrtek, sobotu i neděli o letních prázdninách.
 

Vysočina a Jižní Morava

Muzeum nové generace objevíte ve Žďáru

Muzeum nové generaceZámek Žďár nad Sázavou vznikl přestavbou z cisterciáckého kláštera na šlechtické sídlo. Dnes v něm najdete nové muzeum. Muzeum nové generace není jen muzeum, je to klíč k pochopení celého areálu bývalého kláštera a dnešního zámku ve Žďáru nad Sázavou. Po návštěvě máte v ruce všechny indicie ke své cestě! Otevřeno je tu celoročně od května do září denně od 9:00 do 18:00, od října do dubna mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin. Po celý rok se v Muzeu nové generace a v celém areálu zámku Žďár nad Sázavou odehrává velká řada kulturních akcí.

 

Na hrad Špilberk za historií i uměním

hrad ŠpilberkHrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Sedm stálých expozic o historii města Brna, umění a architektuře si můžete vychutnat od dubna do září denně od 9:00 do 17:00 hodin, v zimním období od října do března, je pevnost otevřena denně kromě pondělí. Ve všední dny i o víkendu jsou v tento čas přístupné kasematy, stálé expozice pouze o víkendech. Historická expozice přibližující významné momenty z historie Brna od první zmínky o městě z roku 1091 až po vznik tzv. Velkého Brna v dubnu 1919. Uvnitř východního opevnění hradu v opravených vodojemech, které původně zásobovaly město Brno vodou, se vám otevře Chrám kamene plný kamenných svědků brněnské historie.
 

Lednický zámek a zámecký skleník

zámek ledniceVydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO. Celoročně je zde otevřený okruh Reprezentační sály. Interiéry jsou zdobené vyřezávanými stropy, kolem stěn je dřevěné obložení a nádherný mobiliář nemá v Evropě obdoby. Uvidíte vstupní halu, lovecký salonek, koupelnu, předpokoj, modrý pokoj, dámskou ložnici, čínský pokoj a kabinet, rytířský sál, jídelnu, knihovnu, tyrkysový společenský sál, červený kuřácký salon a modrý taneční sál. Od května do září je otevřeno denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00, od října do prosince a od února do dubna o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin. Od února do prosince se můžete podívat také do zámeckého skleníku, kde stále něco kvete.
 

Knížecí byt ve Valticích

Knížecí byt ve ValticíchV roce 2020 se na zámku Valtice otevřel nový okruh Knížecí byt: Apartmán Františka I. z Liechtensteinu. Milovníkům zámeckých interiérů je dostupný po celý rok: od února do března od pátku do neděle, přes letní sezónu denně mimo pondělí a od října do prosince od středy do neděle od 10:00 do 16:00 hodin. Knížecí byt je poslední částí druhého podlaží zámeckého paláce, která dosud nikdy nebyla zpřístupněna veřejnosti. V deseti komnatách jižního křídla zámku byly zrestaurovány výmalby, dveře, okna, tapety i několik historických kamen. Kromě nábytku, který sloužil pro denní potřebu posledních liechtensteinských knížat pobývajících na zámku, zde bude trvale instalováno i několik vzácných uměleckých předmětů ze sbírek seniorů liechtensteinského knížecího rodu shromažďovaných ve Valticích už od půle sedmnáctého století. Skutečnou raritou je barokní malba na skle zobrazující sv. Filipa při křtu etiopského komorníka.
 

Východní a Severní Morava a Slezsko

Zajímavosti z dějin na Slezskoostravském hradě

Slezskoostravský hradZábavu i poučení skýtá Slezskoostravský hrad. Hradní věž je nejvyšší budovou celého hradního objektu, zároveň je to vstupní prostor do celého hradního areálu. V jednotlivých patrech si prohlédnete stálou expozici historie hradu a města Ostravy, expozice Třicetileté války a období husitství. Nově mají návštěvníci Slezskoostravského hradu možnost vidět expozici „Muzeum záhad“. Expozice vznikla ve spolupráci s českým spisovatelem, scénáristou a záhadologem Arnoštem Vašíčkem. Nová expozice je umístěna v podzemí hradní pevnosti, využívá prostory s expozicí „Permoníků a čertů v podzemí Slezskoostravského hradu“ a nahradila stávající expozici útrpného práva. Hrad je otevřen mimo pondělí denně od 10:00 do 17:00 hodin (v červenci a srpnu od 9:00 do 18:00). Od ledna do února je zavřeno.
 

Národní galerie a Zámecká trasa ve Fryštátu

zámek fryštát podzimUvnitř zámku Fryštát se nacházejí cenné sbírky Národní galerie Praha. Expozice je otevřena celoročně od dubna do října mimo pondělí 10:00 až 17:00, od listopadu do března o víkendech od 11:00 do 13:00 hodin. Ve stejnou dobu můžete přijít i do interiéru zámku na prohlídku I. okruhu "Zámecká trasa". Vletní sezóně jsou zde zpřístupněny další okruhy – Lottyhaus nebo kostel Povýšení sv. Kříže a zámek. Prohlídky začínají vždy v 11.00 a ve 13.00 hodin.
Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad, jehož historie sahá do roku 1166. Moderní historie se píše od roku 2001, kdy byl hrad zrekontruován, znovu otevřen a zpřístupněn veřejnosti.

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Prohlídky zámku, rodinné sbírky rodiny Lobkowiczů a zámeckých vinných sklepů spojené s ochutnávkou vín z vlastních vinic. Proslulé vinice svaté Ludmily nabízí široký výběr vín, nechybí ani prohlídky sklepů včetně degustace. Navštivte naší zámeckou cukrárnu a restauraci s dechberoucím výhledem.

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Hrad leží při soutoku řek Ostravice a Lučiny. Díky své poloze na průsečíku oblíbených cyklostezek je předurčen k tomu, aby se stal vyhledávaným výletním místem nabízející návštěvníkům nejen odpočinek, ale také pohled do ostravské historie.

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Expozici porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze nabízí zámek v Klášterci nad Ohří, kde si můžete prohlédnout jak český porcelán, tak také porcelán z jiných koutů světa, jako z Číny, Japonska, ale i Evropy.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Nemusíte být zanícený biolog, ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku Lednice nadchla. Expozice vás dostane svou bezprostředností, originalitou a autentičností.

Hrad Hněvín v Mostě – krásný výhled na město

Hrad Hněvín v Mostě – krásný výhled na město

Jednou z největších dominant Mostecka a samotným symbolem města Most je replika starého hradu Hněvín, která slouží jako restaurační zařízení a výletní místo turistů. Součástí komplexu je i vyhlídková věž, ze které si prohlédnete krajinu od úpatí Krušných hor až po České středohoří.

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je otevřena pro veřejnost a zrestaurované sály a interiérové expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918.

Zámek Fryštát v Karviné

Zámek Fryštát v Karviné

Dominantou města Karviná je zámek Fryštát. Empírový zámek je jedinečnou památkou svého druhu v ostravském regionu a představuje opravdový unikát, který byl původně předurčen k výlučné industrializaci.

Muzeum venkova na hradě Červený Újezd

Muzeum venkova na hradě Červený Újezd

Hrad byl postavený v letech 2001-02 ve stylu rytířské tvrze. Jeho součástí je Muzeum českého venkova s expozicí dokumentující venkovský život od 17. do 20. století.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Barokní zámek Dětenice v Českém ráji

Barokní zámek Dětenice v Českém ráji

Zámek Dětenice se nachází asi 70 km severovýchodně od Prahy, na okraji Českého ráje. Na zámku se konají historické programy, rokokové plesy a středověké hostiny. V sousedství zámku je opravena historická budova s legendární středověkou krčmou a pivovar, který vyrábí vlastní pivo.

Zámek Liblice – relaxace i gurmánské zážitky

Zámek Liblice – relaxace i gurmánské zážitky

Zámek Liblice je jednou z nejcelistvějších památek českého venkovského baroka z dílny italského architekta Giovanna Battisty Alliprandiho, který v roce 1699 vypracoval, na podnět tehdejšího majitele panství, Arnošta Pachty z Rájova, osobitý projekt nového sídla.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Další aktuality

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky

Nad hlavou jen nebe: 10 tipů na nejzajímavější stavby se skleněnými střechami

Mít nad hlavou jen nebe, a přesto být v bezpečí a v teple. Tak by se stručně dal popsat pobyt v originálně navržených stavbách, které mají místo klasické krytiny neobyčejnou skleněnou střechu. Staveb takového druhu není mnoho, většinou se jedná o církevní budovy anebo o drobné architektonické počiny, které byly vystavěny v souladu s přírodou. V některých případech se jedná o prestižní přístavby související se sklářskou tradicí a není od věci nahlédnout také do elegantních exotických skleníků. Většina těchto míst je otevřená návštěvníkům po celý rok, takže se může jednat o zajímavý výletní cíl i mimo sezónu.
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé.
Památky

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let.
Památky

Připomeňte si Mezinárodní den památek 2024 pěkným výletem

Mezinárodní den památek připadá každoročně na 18. dubna. Mezinárodní den památek byl vyhlášen v roce 1982 organizacemi UNESCO a odborem OSN pro vzdělání, vědu a kulturu. Od té doby jsou každoročně u této příležitosti pořádány konference, přednášky, speciální prohlídky a dny otevřených dveří. Mezinárodní den památek v roce 2024 nabídne zajímavý program a prohlídky jindy nepřístupných prostor či rozšířený komentář odborníků nejen 18. dubna, ale také už o víkendu 13. a dubna. Kam se letos vydat vám poradí Kudy z nudy.
Památky

Království romantických snílků: tipy na výlety do tajemných skalních hradů

Slunečné dny přímo svádějí k toulkám přírodou. Vděčným výletním cílem jsou tajuplné hrady, kterých je po celém Česku opravdu mnoho. Málokterá místa ale vyniknou tak, jako skalní hrady plné chodeb, temných síní, galerií a světniček, vyvrtaných ve skalách i nastavovaných zvenčí. Pojďte s portálem Kudy z nudy prozkoumat ty nejkrásnější z nich!
Památky

Historie českého zločinu: nejznámější vraždy na hradech a zámcích aneb vrah je zahradník

Obětí mordů na českých a moravských hradech a zámcích se stali králové, šlechtici, lazebnice, vojevůdci, důstojníci, ale i obyčejní lidé. Vybrali jsme ty nejznámější zločiny, objasněné i záhadné, a dokonce i takový, který se nikdy nestal. A budete se divit: mezi vrahy je i jeden zahradník!
Památky