Úvod > Aktuality > Užijte si běžky na Šumavě
Zimní sporty

Užijte si běžky na Šumavě

  • Vydáno7. ledna 2020
Během tohoto víkendu byla na Šumavě upravena řada tras pro běžky. Sněhu zatím není mnoho, cca 5 až 35 centimetrů, přece však už leckde najdete pěkné stopy. Zajímavou uprávou je, že lesníci správy Národního parku Šumava hodlají přes zimu udržovat i stezky pro pěší turisty.
Šumava na běžkáchŠumava nabízí ideální podmínky pro zimní turistiku na běžkách. Zimní krajina Šumavy je svým reliéfem velice vhodná pro běžecké lyžování, které je nejlepší v Česku. Pozvolná stoupání, mírné sjezdy charakteristické pro rozsáhlé šumavské pláně a nadmořská výška kolem 1 000 metrů jsou po většinu zimy zárukou jak dobrých sněhových podmínek, stejně tak i dostupnosti pro všechny kategorie běžkařů. Pokud patříte k milovníkům pohybu v bílé stopě, můžete si už nyní vybrat některou z upravovaných tras. Není jich zatím příliš mnoho, ale zima je teprve na svém začátku...

Tak například v okolí Kvildy najdete starší stopy na loukách směrem na Horskou Kvildu. Výška sněhu se zde pohybuje od 5 do 35 cm. Spojnice pod Jezerní slatí je mimo začátek v dobrém stavu, Tetřeví cesta je s opatrností slušně sjízdná a trasa od Tetřeví cesty k Prameni Vltavy, na Stráž a Bučinu je v dobrém stavu. Úsek Bučina – signálka je s opatrností sjízdný (zledovatělé stopy), na signálce je stav stop dobrý.

Běžky KvildaPěknou projížďku si užijete také ve stopě z Modravy na Březník, kde je sněhu dost a trasa je krásně upravená. Od rozcestí u Ptačí nádrže na Černou horu na začátku Vltavské cesty je pár míst s vyoranými kameny od rolby, ale celkově se jede velmi dobře.

Na Zadově najdete upravené stopy na Churáňovských loukách. Výška sněhu je zatím cca 11 cm, sníh je prachový se zmrzlým podkladem. Stopy se zatím upravuijí pouze na lyžařském běžeckém stadionu a na horní a střední churáňovské louce. Trasy byly upraveny pouze skutrem a na bruslení. Kvalita tras je zhoršená, místy sjízdné jen s opatrností.
 

Nejoblíbenější šumavské trasy na běžkách

Běžky ŠumavaCelková délka strojově udržovaných šumavských lyžařských tras je zhruba 600 kilometrů, z toho na území národního parku je to asi 380 kilometrů.  K nejkrásnějším výletům patří trasa ze Zadova na Kvildu, kolem Prášilského jezera na Poledník, přes Hůrecké slatě na Pancířský hřbet  či z Modravy k samotě Březník.

Běžkaři nejvíce využívají 140 kilometrů dlouhé Šumavské magistrály, která spojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu. Dvakrát týdně se v případě příznivých podmínek budou v zimě upravovat i nástupní místa v jednotlivých obcích.
 

Šumava v zimě schůdná i pro pěší

Šumava v  ziměCelou zimu je pro pěší upravována trasa z Kvildy na Bučinu. Kromě cesty na Bučinu, kterou v zimě využívají dokonce i někteří cyklisté, připravuje Správa NP pro pěší na letošní zimu novinku. Ve směru od Kvildy k Horské Kvildě, což je pro běžkaře téměř dálnice, chce kromě běžeckých stop upravovat i cestu pro pěší. Tímto směrem je celoročně otevřené jelenárium, kam chodí hodně lidí, dále už cesta v zimě tolik využívána není, nicméně směr k Horské Kvildě je i v zimě pro pěší zajímavou trasou.

Běžky ŠumavaTrasy pro pěší upravuje každou zimu i sousední Modrava. Jde o trasy z Modravy na Modravský most směrem na Březník a Modrava – Rybárna, lesní správa Srní pak protahuje cestu mezi Rybárnou a Rokytou. Letos už bohužel kvůli nově umístěným zábranám na hradlovém mostě nebude možné pro pěší protahovat cestu podél Vchynicko-tetovského kanálu od hradlového mostu na Rokytu. Zábrany na most umístila Správa Národního parku Šumava kvůli řidičům, kteří nerespektovali zákaz vjezdu.

Prášilech se na údržbě tras pro pěší domluvili s tamní lesní správou národního parku. Bude se upravovat cesta z Prášil na Gsenget, z Vysokých lávek přes Hůrku do Nové Hůrky a z Velkého Boru na Javoří pilu. Železnorudští upravují po pěší cestu z Železné Rudy na Debrník, pro pěší i cyklisty cestu z Železné Rudy na Špičák, bez údržby je ponechána cesta ze špičáckého sedla na Černé jezero.
Luzenské údolí na Šumavě

Luzenské údolí na Šumavě

Jedno z nejpůsobivějších šumavských údolí rozprostírající se mezi horami Velká Mokrůvka, Luzný, Hraniční hora a Špičník, se nachází přibližně 8 km jižně od Modravy. Vstupní branou do údolí je Březník, zakončuje ho impozantní kuželovitý vrchol Luzného.

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala – jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.

Hájenka na Knížecích pláních

Hájenka na Knížecích pláních

Knížecí pláně (Fürstenhut) jsou zaniklou obcí na Šumavě. Obnovenou stavbou je zde bývalá hájovna (dnes penzion Hájenka), která se tak nyní nachází v centru Národního parku, na holé planině v nadmořské výšce 1021 metrů těsně u hranice s Německem.

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Pramen Vltavy na Šumavě – pramen nejdelší české řeky

Pramen Vltavy na Šumavě – pramen nejdelší české řeky

Pramen Vltavy se nachází při jihovýchodním svahu Černé hory u hranic s Německem, nedaleko horské obce Kvilda na Šumavě. K samotnému prameni vede z Kvildy modře značená turistická stezka v délce cca 6 km.

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy

Modravské pláně leží v první zóně národního parku, a i když tu vede značné množství cest a silniček, nejsou z důvodu ochrany vegetace a zvěře přístupné. Žijí zde chránění živočichové jako tetřev hlušec, chrostíci, ještěrky, vážky, myšivky horské nebo rys ostrovid.

Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou

Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou

Lyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km.

Šumavou na běžkách – kolem Prášilského jezera na Poledník

Šumavou na běžkách – kolem Prášilského jezera na Poledník

Výlet v těžším terénu zahrnuje výrazné převýšení, které je třeba překonat při výstupu na Poledník. Odměnou za námahu je výjimečný kruhový výhled z rozhledny na Poledníku. Dalšími zajímavostmi na trase jsou Prášilské jezero a Vchýnicko-Tetovský plavební kanál.

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník

Nenáročný výlet je vedený výhradně po strojově udržovaných cestách v centrální části Národního parku Šumava. Cestou si prohlédnete Modravské slatě, samotu Březník a navštívíte bývalou sklářskou osadu Filipovu Huť.

Šumavou na běžkách: Běžecký stadion a přilehlé závodní tratě na Churáňově

Šumavou na běžkách: Běžecký stadion a přilehlé závodní tratě na Churáňově

U meteorologické stanice na Churáňově se nachází běžecký areál s udržovanými běžeckými stopami. Areál leží v nadmořské výšce 1095 metrů a slouží také jako výchoziště lyžařských stop do okolí. Je zde jedno z nástupních míst Šumavské magistrály.

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

Šumavou na běžkách – z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Šumavou na běžkách – z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Trasa v oblasti Železnorudska vede přes Hůrecké slatě do údolí Křemelné, odkud přes zasněžené pláně vystoupáte na horský hřeben k vrcholům Můstek, Habr a Pancíř.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Nejen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem

Také milujete čokoládu i marcipán a mohli byste je mlsat nekonečně dlouho a ve všech podobách? Tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat tam, kde se dá s čokoládou hrát. Zastavíme se v čokoládových dílnách, muzeích a expozicích. Můžete si vybrat, zda se budete jen dívat, nebo si sami vytvoříte sladké mlsání. Stačí si vybrat.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika