Úvod > Aktuality > Užijte si léto v klášterních zahradách: filmy, koncerty, festivaly a výstavy
Památky

Užijte si léto v klášterních zahradách: filmy, koncerty, festivaly a výstavy

  • Vydáno15. července 2019
K létu patří zahradní slavnosti – proč si tedy nevychutnat nezaměnitelnou atmosféru klášterních zahrad? Zaměření akcí je různorodé a program bohatý, navíc si užijete i skvělé jídlo, zábavu pro dospělé i děti nebo se projdete rajským dvorem osvětleným svíčkami a pochodněmi.

Filmy, prohlídky a koncerty: klášter v Dolních Kounicích

ve čtvrtek 18. července můžete přijet do středověkého ženského kláštera Rosa coeli v Dolních Kounicích na Středověkou noc s promítáním filmu Král Artuš – legenda o meči. Takzvaná Růže nebeská má podmanivé kouzlo i za denního světla, a což teprve večer, kdy rajskou zahradu rozzáří svit svíček a pochodní? Navíc se říká, že citlivější lidé tu cítí příval pozitivní energie a že jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách dokáže vylepšit náladu i těm největším mrzoutům. Ověřit si to můžete také ve čtvrtek 22. srpna, kdy Středověkou noc doplní další film: Hobit – neočekávaná cesta, anebo v pátek 30. srpna při koncertu Brněnského filharmonického sboru. A pak jsou tu také noční prohlídky: letos v létě můžete přijet v sobotu 27. července od 20 hodin a 31. srpna od 19.30 hodin.
 

Hudba, koncerty a dílny pro děti: klášter Sázava

Jak vypadá místo, kde svatý Prokop oral s čertem? Pro odpověď si zajeďte do kláštera v Sázavě, třeba do klášterní zahrady. Světce s čertem a s pluhem by sem dnes pustili jen těžko: táhne se tu měkký travnatý koberec, vzrostlé listnaté stromy nabízejí ve svém stínu místo pro odpočinek, relaxaci a rozjímání. Navíc přímo v centru zahrady objevíte obří kamenný čtyřlístek aneb základy kostela sv. Kříže z 11. století. Zahrada bývá volně přístupná zdarma a odehrávají se tu také některé z mnoha letních akcí. Přijet můžete třeba ve středu 31. července na koncert australské didgeridoo a africké harfy Ondřeje Smeykala, v neděli 4. srpna budete mít možnost nahlédnout do ikonopisecké dílny Martina Damiana, a od 22. do 25. srpna poběží kreativní písmomalířské dílničky pro děti i dospělé. Na konci prázdnin se pak v rychlém sledu odehraje v pátek 30. srpna letní open air koncert keltské hudby v klášterní zahradě a v sobotu 31. srpna Archeoden aneb akce plná středověké práce a zábavy pro rodiny s dětmi a Hradozámecká noc.
 

Zahradní party a Mendel-včelař: Starobrněnský klášter

Celodenní narozeninová party světoznámého vědce G. J. Mendela s hudbou, jídlem, open air pokusy a koncerty, zakončená světelnou show, to je letní festival v zahradě Starobrněnského klášteraBrně. Každý rok připomíná výročí narozenin Gregora Johanna Mendela, které připadají na 22. červenec, a každý rok má jiné zaměření. Loni hrála hlavní roli věda, letošní festival se jmenuje Mendel je včelař. Hlavní program se odehraje v sobotu 20. července v zahradě opatství, kde můžete celý den navštívit stánky Mendlova muzea nebo olomouckého interaktivního muzea vědy Pevnost poznání. O originální občerstvení se postará Food festival, k tomu si užijete třeba odpolední pokusy VIDA science centra a pohádky. Mendelovo muzeum zve na výstavu Včely a květy, v Mendelově včelíně se pak chystají komentované prohlídky a včelařské workshopy. Chybět nebude ani přehlídka velkých fyzikálních objevů a technologických převratů z doby Mendelova života!
 

Koncerty a pozorování oblohy: klášter Kladruby

Také barokní klášter Kladruby pořádá řadu letních akcí: přijet můžete třeba v pátek a v sobotu 19. a 20. července na Benediktinské dny aneb oživené noční prohlídky, tradiční Monastýrování aneb prohlídky kláštera se soutěží (v pátek a v sobotu 26. a 27. července) a také série koncertů v rámci 42. ročníku hudebního festivalu Kladrubské léto v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie. V sobotu 31. srpna přijeďte na Hradozámeckou noc, pro niž klášter připravuje program ve spolupráci s Hvězdárnou v Rokycanech a Plzni. Těšit se můžete na pozorování slunce, mobilní planetárium, komentovanou prohlídku klášterního kostela anebo pozorování noční oblohy.
 

Prohlídky, výstava a koncerty: Broumovský klášter

Plánujete letní výlet do Broumovského kláštera? Možná vás bude zajímat, že řeholníci nesměli areál kláštera opouštět a zahrada byla jediným místem, kde se mohli procházet. Záhony pro zásobování klášterní kuchyně už sice neexistují, ale zahrada před několika lety prošla velkou revitalizací. Opravy se dočkaly všechny historické stavby včetně kuželníku, altánu, vodárny, dřevníku nebo malebného zahradního domku. Zahrada je přístupná zdarma, konají se tu open air koncerty (9. srpna Karel Plíhal, 14. srpna Dagmar Voňková) a až do konce září se můžete přijít podívat na výstavu sochařských děl Jakuba Golla a Jiřího Kobra. Nezapomeňte ani na noční hrané prohlídky kláštera, které provází celé letní prázdniny.
 

Barokní festival a večer pro klášter: klášter Chotěšov

Už jste si prohlédli bývalý klášter premonstrátek v Chotěšově? V sezoně se tu konají prohlídky, výstavy a nejrůznější kulturní akce, například v sobotu 3. srpna Večer pro klášter Chotěšov.  Podíváte se, jak pokračuje obnova vzácné památky, navštívíte běžně nepřístupná místa a užijete si koncerty, přednášky, divadlo, řemeslný trh, soutěže a další doprovodný program. Chotěšovský klášter je také jednou ze zastávek Letního festivalu barokní kultury v západních Čechách: v sobotu 14. září se tu odehraje zakončení letní barokní sezóny 2019.
 

Muzeum, prohlídky a akce: zámek Žďár

Areál bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských ve Žďáru nad Sázavou můžete navštívit celý rok. Jeho příběh vypráví jedinečné Muzeum nové generace, prohlédnout si můžete i galerii Kinských, stálou výstavu barokního malířství a sochařství anebo se vydat po stopách Jana Blažeje Santiniho. Celé prázdniny probíhají Letní dětské prohlídky, program plný zábavného poznávání pro celou rodinu, v pátek a v sobotu 26. a 27. července se na zámeckém nádvoří koná Festival pod Zelenou horou a od 5. do 8. srpna se tu zastaví Kinematograf bratří Čadíků s filmy Čertí brko, Hastrman, Trabantem tam a zase zpátky a Bohemian Rhapsody. Druhý srpnový víkend nastane ten pravý čas na tradiční žďárský festival folkové a country hudby Horácký džbánek.
 
Areál s poutním kostelem Navštívení Panny Marie v Horní Polici

Areál s poutním kostelem Navštívení Panny Marie v Horní Polici

Mariánská Police je významné barokní poutní místo nedaleko České Lípy. Zahrnuje kostel, zvonici, ambit, arciděkanství a pomník Wenzela Hockeho. Je zde uctívána soška Panny Marie, nalezená podle legendy na břehu řeky Ploučnice.

Augustiniánský klášter Borovany – prohlídky s průvodcem

Augustiniánský klášter Borovany – prohlídky s průvodcem

V Borovanech na Českobudějovicku objevíte zrekonstruovaný bývalý augustiniánský klášter. Kromě prohlídek budov areálu kláštera se zde v průběhu turistické sezóny konají kulturní akce v interiérech nebo v přilehlé zahradě. Připravuje se obnova augustiniánského pivovaru.

Augustiniánský klášter Šternberk

Augustiniánský klášter Šternberk

V těsné blízkosti šternberského hradu leží bývalý augustiniánský klášter. Současná podoba někdejšího kláštera pochází z 18. století a je výsledkem tvůrčí aktivity jeho posledních proboštů. Handkeho občanské sdružení nabízí prohlídky tohoto kláštera.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Borůvková zahrada s čítárnou v Borovanech

Borůvková zahrada s čítárnou v Borovanech

Jedinou borůvkovou zahradu v České republice můžete od května navštívit v Borovanech u Českých Budějovic. Zahrada se nachází v těsném sousedství bývalé prelatury kláštera v přilehlém parku. Najdete zde sbírku 8 odrůd zahradních neboli kanadských borůvek.

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

V areálu firmy Sonnentor v Čejkovicích, která se zabývá výrobou bio-čajů a koření, najdete bylinkovou zahradu sv. Hildegardy ve stylu středověkých klášterních zahrad, které se vyznačovaly pravidelnou geometrií a hlavně funkčností.

Cisterciácký klášter Osek

Cisterciácký klášter Osek

Klášter Osek po rekonstrukci opět vítá návštěvníky. Klášter patří do Kongregace Nejčistšího srdce Panny Marie, v jejímž čele stojí cisterciácký klášter Sostrup v Dánsku. O chod kláštera se stará Kruh přátel kláštera Osek.

Dominikánský kostel a klášter Nanebevzetí Panny Marie v Uherském Brodě

Dominikánský kostel a klášter Nanebevzetí Panny Marie v Uherském Brodě

Původně gotický klášterní kostel s dlouhým presbytářem, vybudovaným patrně v 1. polovině 14. století, byl mnohem vyšší, než je dnešní chrám. Po několikerém vypálení a zpustošení v době husitské a v průběhu třicetileté války, byl kostel radikálně přestavěn v období raného baroka, v 17. století.

Dům hostů – ubytování v Broumovském klášteře

Dům hostů – ubytování v Broumovském klášteře

Dopřejte si nevšední zážitek z ubytování v Broumovském klášteře. Dům hostů nabízí 22 pokojů v bývalých mnišských celách. Celková kapacita ubytovacího komplexu je 70 lůžek.

Farní kostel sv. Andělů strážných ve Veselí n. Moravě – prohlídky s průvodcem

Farní kostel sv. Andělů strážných ve Veselí n. Moravě – prohlídky s průvodcem

Od léta 2013 máte nově možnost navštívit kostel sv. Andělů strážných a zúčastnit se komentované prohlídky s průvodcem.

Františkánský klášter v Hájku u Červeného Újezda

Františkánský klášter v Hájku u Červeného Újezda

Františkánský klášter Hájek se zahradou a loretánskou kaplí, ležící osamoceně ve východní části obce Červený Újezd, zhruba 17 km západně od Prahy. Do kláštera vede poutní cesta z pražské Lorety.

Františkánská zahrada v Praze

Františkánská zahrada v Praze

V samém centru Prahy, mezi Václavským a Jungmannovým náměstím, se ukrývá jedna z nejpříjemnějších zahrad otevřených pro veřejnost, kde je možné usednout na lavičku, přečíst si knihu nebo si pohrát s dětmi.

Františkánský klášter v Hostinném

Františkánský klášter v Hostinném

V areálu barokního Františkánského kláštera v Hostinném najdete Městské muzeum věnované historii františkánů, rodákům a významným osobnostem města. Jedná se o jedinou dochovanou památku Wolfganga Dienzenhofera, jednoho z nejvýznamnějších architektů evropského baroka.

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně

Raně barokní komplex kostela a jednopatrových klášterních budov byl postaven v letech 1676 – 1678. Pozdně barokní kaple sv. Kříže s čtyřkřídlým ambitem byla ke kostelu připojena v letech 1761 – 1763. S klášterním kostelem je spojena slavná opočenská pouť zvaná Porciunkule – lidově porcinkule.

Klášter františkánů s muzeem v Kadani

Klášter františkánů s muzeem v Kadani

Na ostrohu nad řekou Ohří na jihozápadním okraji Kadaně se nachází klášter františkánů Čtrnácti svatých pomocníků. Je nejstarším poutním místem Čtrnácti sv. Pomocníků na území českého státu a od roku 1995 patří mezi národní kulturní památky ČR.

Kateřinská zahrada v Praze

Kateřinská zahrada v Praze

Zahrada se nachází u kostela sv. Kateřiny a bývalého kláštera řádu obutých augustiniánek. V současné době se v objektu nachází psychiatrická léčebna, v níž zemřel Bedřich Smetana. Kateřinská zahrada představuje neznámý, až zapomenutý kus přírody v centru Prahy.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova

Klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova

V Předklášteří u Tišnova leží klášter Porta coeli, kde i dnes zde žije komunita sester cisterciaček. V areálu kláštera se nachází Podhorácké muzeum, ve kterém mohou návštěvníci zhlédnout několik stálých expozic.

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním i historicky a umělecky místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru a krásu místa .

Klášter sester premonstrátek v Doksanech

Klášter sester premonstrátek v Doksanech

Chcete se dozvědět více o premostrátech, jejich historii a v neposlední řadě o přísném řeholním životě sester? Pak neváhejte a navštivte jedinečnou památku svého typu, klášter Doksany.

Klášter v Rajhradě u Brna

Klášter v Rajhradě u Brna

Klášter v Rajhradě u Brna patří mezi nejstarší a nejznámější kláštery na Moravě. Klášter sloužil odedávna jako centrum kultury a vzdělanosti. Dnes zde můžete navštívit opatský chrám sv. Petra a Pavla a Památník písemnictví na Moravě s historickou knihovnou.

Klášter Zaječov – Klášter augustiniánů (Svaté Dobrotivé)

Klášter Zaječov – Klášter augustiniánů (Svaté Dobrotivé)

Augustiniánský klášter nechal v roce 1262 založit Oldřich Zajíc z Valdeka na místě, kde se mu dle legendy zjevila Panna Marie. Své jméno získal klášter v roce 1327, kdy sem byly převezeny z pražského augustiniánského kostela sv. Tomáše ostatky sv. Dobrotivé (sv. Benigny).

Klášterní Hradisko v Olomouci

Klášterní Hradisko v Olomouci

Bývalý klášter Hradisko byl založen roku 1078 pro řád benediktýnů ze Strahova, který byl v roce 1150 vystřídán řádem premonstrátů. Klášterní komplex tvořila hlavní budova kláštera a kostel sv. Štěpána s řadou dalších objektů, z nichž se dodnes dochoval pouze bývalý hospodářský dvůr a letní refektář.

Klášterní vinohrad v Kadani

Klášterní vinohrad v Kadani

V zahradách Františkánského kláštera v Kadani najdete Svatováclavskou vinici, kde bylo v roce 1998 obnoveno pěstování révy vinné. Areál zahrad slouží veřejnosti v návštěvních hodinách po celý rok a dále k oslavám Svatováclavského vinobraní, masopustu a k dalším akcím.

Klášterní zahrada na Břevnově

Klášterní zahrada na Břevnově

Zahrada břevnovského kláštera, někdy zvaná také Markétská je společně s klášterem chráněna jako národní kulturní památka ČR. Dělí se na dolní (klauzurní) část a horní sad. Dolní část je otevřena během dne, horní sad můžete navštívit kdykoliv. Pavilon Vojtěška je přístupný pouze s průvodcem.

Klášterní zahrada v Chebu

Klášterní zahrada v Chebu

Zahrada v areálu františkánského kláštera byla po celkové obnově zpřístupněna pro veřejnost v roce 2002 poté, co sloužila dokonce i jako školní zeleninová zahrada.

Klášterní zahrada ve Vrchlabí

Klášterní zahrada ve Vrchlabí

Zahrada, spojující někdejší augustiniánský klášter ve Vrchlabí (dnešní Krkonošské muzeum Správy KRNAP) a vrchlabský zámecký park nabízí místo k odpočinku, zábavě i vzdělávání.

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

Konventní zahrada v Klášterním Hradisku

Konventní zahrada v Klášterním Hradisku

Unikátní barokní zahradu najdete v areálu armádní nemocnice na Klášterním Hradisku v Olomouci. V zahradě se nachází dvě kašny, jejichž motivy se vztahují k barokní symbolice magických čtyřek, která se prolíná celou zahradou.

Letní slavnosti staré hudby 2024

16. 7.6. 8.
Letní slavnosti staré hudby 2024

Nenechte si ujít 25. ročník letních slavností staré hudby od 16. července do 6. srpna 2024. Jedná se o největší a nejdéle působící festival staré hudby v Praze. Jedinečný zážitek nabízí nejen krásnou hudbu, ale také barokní divadlo a tanec.

Festival Krumlov 2024

12. 7.3. 8.
Festival Krumlov 2024

Během 32 let existence se festival stal jedním ze tří největších festivalů vážné hudby v České republice a nabídl 565 koncertů a představení, během nichž se představilo téměř 13 000 účinkujících ze 40 různých zemí.

Milevský klášter bratří premonstrátů – nejstarší klášter jižních Čech

Milevský klášter bratří premonstrátů – nejstarší klášter jižních Čech

Milevský klášter, založený roku 1187, je nejstarším na jihu Čech. Přes všechny vzestupy i pády, kterými během historie prošel, si však zachoval své genius loci. Klášterní bazilika je jedinou románskou bazilikou v jižních Čechách a neméně pozoruhodný je i kostel sv. Jiljí, který se v areálu nachází.

Netradiční prohlídka kláštera sv. Voršily s ochutnávkou vín

5. 7.
Netradiční prohlídka kláštera sv. Voršily s ochutnávkou vín

Prohlédnete si část kláštera, která není běžně přístupná veřejnosti, a to klášterní kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova a zrestaurovanou fresku v kopuli nad hlavním schodištěm ve 2. patře kláštera sv. Voršily. Navíc ochutnáte víno z kutnohorských vinic.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Otevřená zahrada

Otevřená zahrada

Otevřenou zahradu najdete v samém centru Brna, pod hradem Špilberkem. Je ideálním místem pro odpočinek, vzdělání i zábavu.

Park Kajetánka na Břevnově

Park Kajetánka na Břevnově

Park Kajetánka na pražském Břevnově prošel revitalizací a nyní nabízí příjemné místo k relaxaci. Součástí parku je i jezírko a bývalá usedlost Kajetánka, která se přeměnila v restauraci. Do parku je umožněn vjezd vozíků zdravotně postižených osob.

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.

Za poklady Broumovska 2024

1. 5.31. 8.
Za poklady Broumovska 2024

Festival klasické hudby Za poklady Broumovska otevírá každé léto brány unikátní skupiny broumovských kostelů, které rozezní sobotními podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí.

Bývalý klášter premonstrátek v Louňovicích pod Blaníkem

Bývalý klášter premonstrátek v Louňovicích pod Blaníkem

V roce 1149 byl založen želivským opatem Gotšalkem na území dnešních Louňovic pod Blaníkem ženský premonstrátský klášter jako protějšek mužského premonstrátského kláštera na Želivi.

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.

Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Další aktuality

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky