Úvod > Aktuality > Užijte si Litoměřice: oslavy 800 let města, osm příběhů a osm akcí
Památky

Užijte si Litoměřice: oslavy 800 let města, osm příběhů a osm akcí

  • Vydáno13. května 2019
Důvodů proč navštívit Litoměřic určitě najdete spoustu a nemusí to být právě letošní slavnosti 800 let trvání města. Byla by ale škoda nepřijet v době, kdy se koná některá ze zajímavých akcí. Navíc si připomenete osm příběhů, které město provází, a také historickou perličku o jednom omylu.
Slavné výročí oslav 700 let od založení Litoměřic se totiž konalo v roce 1927 chybně. Historik a archivář Jindřich Tomas (1927–2010) v 60. letech minulého století objevil listinu papeže Honoria III., v jehož listině z roku 1219 je první zmínka o osadě na soutoku Labe a Ohře. Další výročí 750 let Litoměřic se už slavilo náležitě v roce 1969.
 

Osm století, osm příběhů

Oslavy 800 let už začaly, budou probíhat celý rok a vyvrcholí v září, v týdnu zakončeném třetím zářijovým víkendem a tradičním vinobraním. V informačním centru už nyní seženete hrnky, trička, kalendáře, šátky, tašky a další upomínkové předměty, speciální sady piva, čokolády i vína. Mimochodem, víno se bude hodit: v plánu je totiž pokus o zapsání Litoměřic do České knihy rekordů s největším společným přípitkem. Posílit řady všech rekordmanů můžete právě v září. O zajímavbé akce nebude nouze: například oblíbený videomapping na budově muzea představí všech osm století Litoměřic a osm různých příběhů, osobností a období. První příběh vás zavede na počátek 13. století, kdy osadě udělil Přemysl Otakar I. městská práva. Od té doby se Litoměřice pyšní jedním z největších náměstí v Čechách.

Už jste je navštívili? Pokud ano, pak určitě znáte i jednu z dominant města, radnici s věží ve tvaru kalicha. Připomíná vinařské tradice, které se v Litoměřicích udržely dodnes: potvrzuje to například expozice vinařství na litoměřickém hradě nebo vinná réva, jíž jsou osázeny terasy na městských hradbách a parkánech. Historickému centru daly dnešní podobu zejména renesance a baroko: zastavte se v muzeu ve Staré radnici, v domě U Černého orla, u kostela Zvěstování Panně Marii, kostela sv. Václava, u kostela sv. Vojtěcha či u velkolepé rezidence litoměřických biskupů s katedrálou sv. Štěpána a přístupnou vyhlídkovou věží.
 

Osm litoměřických akcí pro malé i velké

Nechce se vám čekat na září? Přijeďte třeba hned. Projdete se po městě, rozhlédnete se z vyhlídkových věží, dáte si něco dobrého v místních restauracích či kavárnách a užijete si některou z mnoha jiných akcí. V pátek 17. května začíná umělecký, kulturně vzdělávací a osvětový festival ALLfest – Alchymistické Litoměřice, akce plná výstav, divadelních představení, přednášek, diskuzí, workshopů a tvořivých dílen, zaměřená na téma láska, vzájemnost a empatie. Tak jako jiná místa v Evropě i Litoměřice prožijí v pátek 24. května svou letošní Noc kostelů a následující den můžete vyrazit na turistický pochod okolím města; odměnou budou pamětní listy s připomenutím výročí 800 let města.

noci z pátku 31. května na sobotu 1. června nastane Litoměřická muzejní noc, v sobotu 1. června se chystá tradiční Dětský den se sportovním jarmarkem, kde se představí všechny sportovní kluby a oddíly ve městě, na hradě se pak tentýž den koná Litoměřický hrozen, výstava vín z Čech a Moravy.

Pokud do Litoměřic zamíříte s dětmi, zastavte se v Galerii loutek v gotické věži s cimbuřím zvané Jezuitská hvězdárna, která bývala součástí litoměřického opevnění. Výlet si naplánujte tak, abyste stihli Bezva Fest; rodinný festival pro děti od nejmenších po teenagery s velmi rozmanitým programem proběhne v sobotu 8. června na Střeleckém ostrově a kromě dvou hudebních scén a atrakcí si užijete sportovní, divadelní a herní zónu či veletrh hraček. V pátek a v sobotu 21. a 22. června vám krásu Litoměřic představí desítky barevných zvětšenin na Mírovém náměstí; výstava fotoklubu Porta potrvá skutečně pouhé dva dny!
 

Výlety kolem Litoměřic pešky, na kole nebo po vodě

Biskupské i veletržní Litoměřice

Biskupské i veletržní Litoměřice

Historickou slávu královských Litoměřic připomínají gotické, renesanční i barokní stavby, chráněné v městské památkové rezervaci. Téměř všechny je naleznete v historickém městském jádru, které je ohraničené z velké části dochovaným gotickým opevněním.

Biskupská rezidence v Litoměřicích

Biskupská rezidence v Litoměřicích

Litoměřičtí biskupové nechali vystavět nádhernou rezidenci, která dnes tvoří panorama Litoměřic.Byla vystavěna v 11. století podle plánů Giulio Broggia v letech 1683-1701.

Galerie loutek v Litoměřicích

Galerie loutek v Litoměřicích

Galerie loutek se nachází v tzv. Jezuitské hvězdárně. V galerii je vystaveno kolem stovky loutek. Návštěvníky obklopují desítky pohádkových bytostí, králů, princezen, rytířů i čertů.

Hrad Kalich nad obcí Třebušín

Hrad Kalich nad obcí Třebušín

Hrad Kalich zbudoval roku 1421 v místě staršího opevnění slavný husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. Hrad měl plnit funkci strategického opěrného bodu husitů v oblasti, jakož i hejtmanova osobního sídla.

Kalvárie Tři kříže u Velkých Žernosek

Kalvárie Tři kříže u Velkých Žernosek

Skalnatý ostroh Kalvárie se vypíná nad pravým břehem Labe s krásnou vyhlídkou na Českou bránu. Pro tři kříže, stojící na vrchu a zmiňované již v rku 1587, se vžil také název Tříkřížový vrch. Je součástí stejnojmenné přírodní rezervace Kalvárie, vyhlášené roku 1993.

Labská stezka v Českém středohoří

Labská stezka v Českém středohoří

Cyklostezka (Labská stezka CT 2, EuroVelo 7) začíná ve Štětí, vede přes Roudnici nad Labem, Terezín, Litoměřice, Velké Žernoseky, Ústí nad Labem, Děčín přes Hřensko, odkud pokračuje dále do Německa.

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí cca 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Litoměřická vinařská oblast

Litoměřická vinařská oblast

Litoměřická vinařská doblast je jednou ze dvou podoblastí vinařské oblasti Čechy. Litoměřice vždy byly velkým historickým soupeřem Mělníka v obchodování. Stejně tak soupeřila tato města i v obchodu vínem, hlavně na trzích v Praze.

Litoměřické vinobraní 2024

21. 9.
Litoměřické vinobraní 2024

Oslavy vína a burčáku za doprovodu historického a kulturního programu pro nejširší veřejnost proběhnou v září. Užijte si příjemné a pohodové zážitky s vínem a hudbou v centru královského města Litoměřice.

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu – k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.

Litoměřický hrozen 2024

2. 5.
Litoměřický hrozen 2024

Mimořádnou příležitost ochutnat na jednom místě několik desítek vzorků kvalitních vín z Čech a Moravy všem zájemcům nabízí Litoměřický hrozen.

Oblastní muzeum v Litoměřicích

Oblastní muzeum v Litoměřicích

Muzeum se nachází ve starobylé budově bývalé renesanční radnice. Stavba byla koncem roku 2023 prohlášena národní kulturní památkou. V současné době je návštěva možná v omezeném režimu z důvodu přípravy nové stálé expozice.

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích

Galerie byla pro veřejnost zpřístupněna v roce 1958 a řadí se tak k nejstarším regionálním muzeím umění v České republice. Její integrální součástí je Muzeum insitního umění, Diecézní muzeum v Litoměřicích a kostel Zvěstování Panny Marie.

Agrofrukt Kamýk a vinné sklepy Litoměřice – vinice klášterních sklepů Litoměřice

Agrofrukt Kamýk a vinné sklepy Litoměřice – vinice klášterních sklepů Litoměřice

Víno se v Litoměřicích začalo vyrábět již v roce 1057 a dodnes je vyráběno ve starobylém sklepě z první poloviny 13. století. Ve středověku byly Litoměřice po Praze druhým největším vinařským městem v Čechách. V jejich katastru bylo 400 ha vinic a vinice byly všude v okolí, zejména v labském údolí.

Vyhlídková věž Kalich v Litoměřicích

Vyhlídková věž Kalich v Litoměřicích

Krásný výhled na Litoměřice a jeho okolí se naskýtá z vyhlídkové věže Kalich umístěné na litoměřické radnici v Domě pod bání. Kalich, který se stal symbolem města, má připomínat zdejší vinařskou tradici.

Výstava Zahrada Čech 2024

13. 9.18. 9.
Výstava Zahrada Čech 2024

48. ročník veletrhu Zahrada Čech zaměřený na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody se uskuteční od 13. do 18. září 2024.

Další aktuality

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Ústecký kraj | Památky

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Ústecký kraj | Příroda

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Ústecký kraj | Příroda

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 6. dubna 2024 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která v loňském roce prošla generální rekonstrukcí za podpory finančních prostředků Evropské unie. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2024.
Ústecký kraj | Zážitky

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 3. 4. do 7. 4. 2024 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
Ústecký kraj | Životní styl

50 tipů, kam na výlet v okolí Ústí nad Labem

Vyrazili jste do Ústí nad Labem na prázdniny, nebo ve městě žijete a rádi byste někam na výlet? Portál Kudy z nudy pro vás připravil výběr toho nejlepšího co v okolí krajské metropole najdete. Můžete navštívit hrady a zámky, projít se po naučných stezkách, nebo si pořádně zasportovat.
Ústecký kraj | Zážitky

Zámek Benešov nad Ploučnicí letos slaví 500 let Horního zámku

V roce 1524 byla dokončena výstavba nejstarší zámecké budovy v Benešově nad Ploučnicí, a v roce 2024 to je tedy přesně 500 let, co si zde tuto slavnostní událost připomínají. V rámci tohoto výročí si pro návštěvníky zámek přichystal mnoho speciálních akcí. Okenice po dlouhé zimě zámek poprvé otevírá o Velikonocích od 28. 3. do 1. 4. 2024, během dubna bude mít otevřeno o víkendech.
Ústecký kraj | Památky

Zámek Libochovice se po zimě již otevírá

Od posledního březnového víkendu je možné navštívit barokní zámek Libochovice v malebné krajině dolního Poohří lemované romantickými kopci Českého středohoří. Otevřeno je zde denně od 29. 3. do 1. 4. 2024, během dubna pak o víkendu, vždy od 9:00 do 15:00 hodin.
Ústecký kraj | Památky