Úvod > Aktuality > Utečte adventnímu shonu! 5 tipů, kde vás prostoupí pravý duch Vánoc

Utečte adventnímu shonu! 5 tipů, kde vás prostoupí pravý duch Vánoc

Vydáno 6. prosince 2017 Kultura
Udržet si pozitivní adventní náladu v předvánočním spěchu není vždy snadné, ale není to ani nemožné! Portál Kudy z nudy vám přináší pětici tipů, kde znovu nalézt klid a kouzlo vánočních svátků.

Lidové Vánoce v přerovském skanzenu

Skanzen lidové architektury ve středočeském Přerově nad Labem je místem, kde čas běží výrazně pomaleji. Bodejť by ne – nacházíme se ve vesničce ve středním Polabí v období od sklonku 18. do poloviny 20. století.

V areálu, který tvoří 33 historických objektů, můžete celoročně poznávat život zdejšího lidu a nyní v předvánočním čase také způsob, jakým prožíval období adventu a svátků. V interiérech chalup se před vašimi zraky odehrají scény, které vám odhalí starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od Vánoc do Tří králů. Uvidíte, jak kdysi vypadal vánoční trh, jak probíhala příprava na svátky v lidové kuchyni i samotný Štědrý den s věštbami, pověrami i štědrovečerním koledováním.

Vánoční výstavu Lidové Vánoce v Polabí doplňují staré i současné betlémy z nejrůznějších materiálů, ukázky vánočních dekorací, návody na výrobu vánočních ozdob a drobných dárků.

Atmosféru staročeských Vánoc tam můžete nasávat od pátku do neděle od 9:00 do 16:00 hodin. Poslední vstup do areálu doporučujeme v 15:00 hodin. Základní vstupné je 90 korun, snížené 45 a rodinné 250 korun.
 

Vánoční dům v Karlových Varech – místo, kde cinkot rolniček nikdy neutichá

Vánoční důmVánoční dům na zámečku v městské části Karlových Varů - Doubí je jednou z mnoha zvláštností tohoto lázeňského města. Je prvním a jediným místem v zemi, kde radost z Vánoc nikdy nekončí. V jeho útrobách najdete celoročně nepřeberné množství zářivých vánočních dekorací. Každý kout doubeckého zámku má jinou barvu – od klasické červené přes modrou, bílou, moderní měděnou až po slavnostní zlatou. Zajít sem můžete pro inspiraci i za nákupy denně od 10 do 20 hodin.

Každý kout doubeckého zámku má jinou barvu – od klasické červené přes modrou, bílou, moderní měděnou až po slavnostní zlatou. Najdete tady hlavně ukázky ruční tradiční výzdoby, jako jsou klasické ozdoby na stromečky, adventní věnce, stuhy, svícny, andílky a postavičky z betlémů. Děti potěší rozesmátí sněhuláci v kulichu a svítící ozdobené stromy.
 

Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

VánoceGalerie Mariette sídlící v předzámčí zámku Vizovice vystavuje každoroční Vánoční výstavu a široké veřejnosti prezentuje ve dvou výstavních sálech um tradiční české výroby foukaných skleněných vánočních ozdob. Výstavu můžete navštívit do 23. prosince.

Ozdoby, které jsou ve Vizovicích k vidění, pochází od výrobců ze severních Čech a většina vznikla přímo na zakázku galerie Mariette tak, aby se příchozí seznámili s těmi nejaktuálnějšími módními trendy ve zdobení vánočních stromků. Trendy určuje speciální organizace EFSA – Evropská asociace floristů a výrobců dekorací. Ta každoročně vydá své doporučení ohledně stylu, barev i použitých materiálů. Každý si pak z tohoto doporučení může vybrat to, co ho nejvíce oslovuje.
 

Živý betlém a Štěpánská koleda ve valašském skanzenu

Adventní čas nadešel také ve Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm – Valašském muzeu v přírodě, které patří k nejstarším svého druhu ve střední Evropě. Chcete-li poznat Valašsko takové, jaké bylo před 100 a více lety, nasměrujte své kroky právě do Rožnova na východě Moravy.

Živý betlémV jedné z expozic muzea, v Dřevěném městečku, se můžete vánočně naladit o víkendu 16. a 17. prosince 2017. Po oba dny, vždy od 17 hodin, tam sehrají Živý betlém, lidovou hru o narození Ježíše podle Evangelia svatého Matouše. Účinkují tanečníci, zpěváci a muzikanti z rožnovských souborů Javořina, Radhošť a Soláň, Valášek z Kozlovic, mužský sbor Kosáci z Ratiboře, Žesťová kvintet Josefa Blinky a členové Jezdeckého klubu Valašsko. Vstupné činí 80 Kč pro dospělého, snížené bude za 60 Kč a dětské za 40 Kč.

Na druhý svátek vánoční, v pátek 26. prosince 2017, se Dřevěné městečko rozezní Štěpánskou koledou. Valašský soubor písní a tanců Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm připravil letos koncert s názvem Rosu dejte nebesa v kostele sv. Anny ve 13 a 15 hodin.
 

Vánoce v Betlémské kapli v srdci Prahy

VánoceVánoční výstava v prostorách Betlémské kaple patří k pražskému adventu stejně jako dárky k Vánocům. Letos vám ukáže jak se kdysi vařilo.

Představí se vám klasické vánoční pokrmy: černý kuba, muzika, hubník, peřinky, jahelník, pučálka, kapr načerno, kapr namodro a podobně. Během výstavy se počítá s předváděním přípravy některých starých vánočních pokrmů, jako jsou kuba, muzika, pučálka, hubník a pod.

Pozornost bude věnována perníkům, ať to budou perníky na jídlo, dekorativní, nebo na hraní (tzv. „drůbežky“). Vystaveny budou i různé druhy perníkového koření a perníkových forem. Na výstavě nebudou samozřejmě chybět ani betlémy. Opět budou vystaveny betlémy ze všech možných materiálů. Důraz bude letos kladen na betlémy z různých těst: slaného, vizovického, perníkového, kynutého, chlebového (tzv. příbramští chlebáčci) a pod. Cyhbět nemohou betlémy z bílkového sněhu, marcipánu nebo sušených plodů.

Výstavu můžete navštívit denně od 9 do 18 hodin, základní vstupné je 80 korun, děti zaplatí 40 Kč.