Úvod > Aktuality > Unikátní expozice zoologických zahrad lákají k návštěvě i v zimě
Příroda

Unikátní expozice zoologických zahrad lákají k návštěvě i v zimě

  • Vydáno18. prosince 2023
Nechte se zlákat unikátními expozicemi některých z našich zoologických zahrad a vydejte se na cestu za dobrodružstvím a poznáním. Dnes vám portál Kudy z nudy nabídne informace o unikátech, se kterými se můžete v našich zoologických zahradách potkat. Uvidíte, že zimní počasí výletům do zoo rozhodně nebrání, stačí si vybrat.

Zoo Praha: vzácný dikobraz či hadi psohlavci Batesovi

V Zoo Praha se na podzim 2023 narodilo mládě dikobraza palawanského. Dvoutýdenní přírůstek i oba jeho rodiče mohou návštěvníci pohodlně pozorovat v teple pavilonu Indonéská džungle. Mládě je chovatelsky cenné – tento endemit filipínského ostrova Palawan je jediným druhem starosvětského dikobraza, který je zapsán na Červeném seznamu ohrožených druhů. Za jeho klesajícími počty stojí lov i odlesňování. V pořadí jde o desáté mládě tohoto druhu, které se zde od počátku chovu v roce 2015 narodilo.

Další ojedinělý druh, který v pražské zoo můžete vidět, jsou psohlavci Batesovi. Tito svrchu smaragdově zelení a zespoda citronově žlutí hadi obydleli pavilon Terárium. Choulostivý druh pocházející z Amazonské nížiny se pyšní proporčně nejdelšími zuby mezi nejedovatými hady. Fascinující je také jeho podoba s obyvatelkou sousední expozice, s nepříbuznou krajtou zelenou, která pochází z opačného konce světa. V Zoo Praha teď návštěvníci tento jev – tzv. konvergentní evoluci – spatří na vlastní oči.
 

Rezervace Dja, Darwinův kráter a Rákosův pavilon v pražské zoo

V pražské zoo můžete od roku 2022 navštvíít její největší pavilon – Rezervaci Dja, kterou najdete v horní části zoologické zahrady. Svůj název Dja je podle konkrétní oblasti v Kamerunu, kde se Zoo Praha dlouhodobě podílí na ochraně přírody a realizuje svůj projekt Toulavý autobus. Pavilon je domovem rodinné skupiny goril nížinných a dalších druhů střední Afriky, jako jsou guerézy, kočkodani, osináci, kaloni, talapoini, štětkouni či zlatohlávci. 
ďábel medvědovitýDarwinův kráter se milovníkům zvířat otevřel v roce 2020. Název i pojetí nové expozice tasmánské a australské fauny inspiroval Darwinův kráter, který se nachází v Tasmánii a vznikl po dopadu meteoritu zhruba před 700–800 tisíci lety. Expozice představuje více než dvě desítky druhů zvířat, z nichž nejvýznamnější jsou ohrožení ďábli medvědovití – označovaní také jako „tasmánští čerti“. Zoo Praha je teprve druhá v Evropě, která tyto největší dravé vačnatce získala přímo z Tasmánie. Atraktivní však jsou bezpochyby i další části expozice, zejména průchozí výběh klokanů

PapoušciNa konci září 2019 otevřela Zoo Praha nový výjimečný pavilon exotického ptactva. Ten návštěvníkům nabízí průchozí expozice, ve který jsou jeho opeření obyvatele doslova na dosah ruky. Rákosův pavilon s ojedinělou kolekcí vzácného exotického ptactva dostal jméno po chovateli ptactva a příznivci pražské zoo Stanislavu Rákosovi. Domov v něm našlo 42 ptačích druhů, většinou papoušků. Ty doplňují další ptačí druhy daného biotopu. Unikátní je, že konkrétní oblasti odpovídají i rostliny a další materiál použitý v jednotlivých expozicích. Mistry kanadských žertíků jsou nestoři kea. Zatímco na Novém Zélandě turistům hravě odmontovávají stěrače z aut, v Rákosově pavilonu baví návštěvníky tím, jak se hašteří mezi sebou navzájem nebo se přetahují o potravu s dalšími obyvateli expozice – husicemi rajskými či flétnáky australskými. Zábavnou podívanou představuje také to, jak si tito inteligentní papoušci sami vylepšují jídlo – chodí si jej totiž namáčet do vody.
 

Zoo Ostrava: Chrám gibonů či Pavilon Tanganika 

Chovatelsko-expoziční zařízení pro vzácné gibony bělolící bylo v Zoo Ostrava otevřeno v roce 2022. Nese název Vadtha ni, což v laoštině znamená Chrám gibonů. Stavba je z části zpodobněna jako opuštěný chrám, který postupně zarůstá vegetací.

Tanganika hrošiV Zoo Ostrava si nenechte ujít unikátní expozici Tanganika. Tam najdete africká zvířata, která jsou aktivní jak ve dne, tak v průběhu noci. Z denních zvířat se pokocháte pohledem na hrochy obojživelné, v současnosti jsou v zoo tři, nebo krokodýly štítnaté. Krokodýli jsou specializovanými lovcemi ryb, ve skutečnosti však uloví zdravou rybu ve volné vodě jen s velkými obtížemi, což v Zoo Ostrava umožňuje s nimi společně chovat i endemické druhy ryb z jezera Tanganika. V zadní části pavilonu je nainstalována kostra hrocha, která představuje anatomii erbovního zvířete Zoo Ostrava z trochu jiné stránky. Součástí expozice je i tzv. Noční Tanganika v zadní části pavilonu, která ale nyní prochází rekonstrukcí.  
 

Zoo Plzeň: Altán plovoucích ryb, expozice Filipíny a Svět v podzemí

V Plzeňské zoologické zahradě objevíte několik neobyčejných expozic, například Altán plovoucích ryb s expozicí asijských drobných živočichů a altánem v čínském stylu.

Pavilon nazvaný Filipíny otevírá návštěvníkům svět velkých volně poletujících tropických motýlů z Filipín a další součástí pavilonu jsou také krokodýli z Filipín. Dále zde uvidíte také vodní želvy, agamy, gekony, varany, hady a další zvířata. Speciální expozice v pavilonu představuje brakické vody a mangrovy, kde žijí obojživelné ryby – lezci. Ti jsou schopni pohybu a pobytu mimo vodu, zejména a v bahně. Expozice má formu skleníku a je rovněž plná tropických rostlin.

koník skleníkovýUnikátem je i další expozice, která vznikla pod Asijskou zahradou. Svět v podzemí nabízí pohled nejen do hluboké historie tohoto místa, ale také současné představení podzemních prostor, jako jsou štoly, jeskyně, sklepy, podzemní studny, hrobky, kanály a podzemní řeky. Seznámí vás také se životem v půdě. Setkáte se také s řadou zajímavých druhů: ropuškami baleárskými, čolky luristánskými, koníky skleníkovými či cvrčky jeskynními. Zdejší studnu obývají jeskynní tetry (nenápadné ryby), v ukázce kanálu nechybí potkani. Podzemní prostory Karibiku jsou domovem pro stonožky obrovské, sklípkany havajské či ropuchy síťkované.
 

Zoo Brno: Beringie – mezi Sibiří a Aljaškou

Když pořádně mrzne, co se vypravit za severskými a polárními zvířaty? Zoo Brno nabízí náhled do těchto severských oblastí v expozici nazvané Beringie. V areálu Kamčatky jsou umístěny expozice medvědů kamčatských, rosomáků sibiřských, lišky polární a sovice sněžné a dalších zvířat, která se vyskytují zejména na Kamčatce, Čukotce a Aljašce.

Ve střední části expozice vyrostla tradiční usedlost tvořená dřevěnými kamčatskými chalupami. Zde si prohlédnete i fotografickou výstavu o Kronocké biosférické rezervaci, součásti světového dědictví UNESCO, která se rozkládá na východním pobřeží poloostrova Kamčatka.

Sobi polárníExpozice zabírá celý zalesněný svah kopce od západního okraje Zoo a žijí v ní i další živočišné druhy – např. sobi, losiorli. Součástí areálu je i výběh ledních medvědů. Nechybí zde ani výběh vlků arktických, kanadských bobrů, rysů kanadských i liška polární
 

Zoo Zlín: Zátoka rejnoků

rejnokA teď už zase pěkně do tepla. Nejvyhledávanější expozice zlínské zoo vznikla v roce 2014 na místě bývalého pavilonu opic nedaleko zámku Lešná. Svým pojetím a rozlohou nemá v celé Evropě obdoby. Mořské rejnoky druhu siba ománská nejen uvidíte v prostorném bazénu, ale můžete si je pohladit a dokonce i nakrmit. Navíc jsou k vidění mláďata, která zoo odchovala jako první v Evropě. V pavilonu jsou umístěná i menší akvária s bezobratlými živočichy (krevety, sasanky, koráli, ježovky) a mořskými rybami (klauni, bodloci, klipky).

zátoka rejnokůExpozice je unikátní i díky technologii přípravy a udržování kvality mořské vody. Pokud chcete rejnoky nakrmit, stačí si v pavilonu zakoupit za 40 Kč kelímek s krmnou dávkou. Ta je složena z krevet, kousků ryb nebo olihní. S ohledem na počet zvířat a kvalitu vody se každý den uvolňuje do prodeje pouze omezený počet dávek. Při denní návštěvnosti vyšší než 3 tisíce osob se už proto nemusí dostat na každého zájemce. Doporučujeme návštěvu buď ve všední dny nebo o víkendech brzy dopoledne
 

Safari Park ve Dvoře Králové: Do výběhu žiraf či do West Cape

Žirafy v Safari ParkuSafari Park ve Dvoře Králové nad Labem zpřístupnil v prosinci 2019 novou zimní expozici žiraf. Až dosud totiž žirafy zimu trávily v zázemí. V pavilonu můžete sledovat skupinu žiraf síťovaných. Z vyvýšené lávky, která vede napříč celou halou, jim dokonce pohlédnete přímo do očí! 

Žirafy patří k jedněm z nejvyšších suchozemských živočišných druhů. Samci dosahují velikosti od 4,8 až do 5,5 metru a váží až 900 kilogramů. Při pití se žirafa musí široce rozkročit a hluboce předklonit. Pokud budete mít štěstí a zdejší žirafí samičky chuť, půjdou spolu s vámi podél lávky přes celou expozici. Žirafy patří ke konzervativnějším zvířatům, proto návštěvníky prosíme, aby se k žirafám chovali ohleduplně. Do pavilonu také platí přísný zákaz vstupu psům.

zoo ve Dvoře Králové se těší na příští jaro, kdy snad budou moci návštěvníkům ukázat mláďata tučňáků. Tři mláďata tučňáka brýlového vyrůstají v budkách a hnízdních norách průchozí expozice nového celku West Cape. V hnízdech zůstanou až do přepeření do nesmáčivého šatu.

Tučňáci brýloví do Dvora Králové přijeli v létě 2022. Hejno obydlelo největší expozici pro tučňáky v rámci českých zahrad. Vzhledem odkazuje k přístavnímu městu Luderitz v Namibii a zvířata v ní žijí obklopená prvky lidské civilizace. Přírodu v sevření člověka ukazuje celá expozice West Cape, která tak upozorňuje na stále větší tlak lidí na přírodu. Uvidíte tu hyeny skvrnité, čápi sedlaté, hnízdící plameňáky růžové, nesyty africké a další druhy.
 

Zoo Olomouc: Pavilon netopýrů a výběh medvědů s vlky

Jedním z unikátů Zoologické zahrady Olomouc je od roku 1999 pavilon netopýrů. Žijí v něm velmi vzácní kaloni zlatí a ještě několik dalších druhů zvířat s noční aktivitou – výreček malý, klokánek králíkovitý, mirikina bolivijská a fenek. Atypická stavba má zajímavý charakter. Okolo středové ubikace s fenky je chodba pro návštěvníky. Po vnějším obvodu je prostor pro všechna ostatní zvířata. Hned za vchodem objevíte samostatná ubikace pro mirikiny.

kaloň netopýrZbytek pavilonu je určen pro kaloně zlaté, které od návštěvníků odděluje pouze 120 cm vysoké sklo, ostatní prostor není ničím krytý. Kaloni zde mohou volně prolétávat nad chodbou pro návštěvníky a vznášet se jim přímo nad hlavami. Jakmile do budovy někdo vstoupí, je provázen příjemnou relaxační hudbou, atmosféru doplňuje barevné nasvícení jednotlivých kójí a "hvězdná obloha" na stropě. Pavilon má obrácený světelný režim, aby si návštěvníci mohli netopýry prohlédnout při plné aktivitě.

vlci v BrněDalší neobyčejnou expozicí je společný výběh medvědů a vlků. Výběh s protékajícím potokem, ve kterém medvědi a vlci žijí, je dostatečně veliký a členitý k tomu, aby se v něm mohla zvířata vzájemně sobě vyhnout, kdyby jim těsná blízkost vadila. Za dobu jeho existence se zde úspěšně odchovalo desítky vlků a v roce 2017 se poprvé rozmnožil i mladý pár medvědů baribalů, z jejichž počínání vzešla 2 mláďata.

Zajímavým druhem, na kterého narazíte v zoo naproti Safari Amerika, je urzon kanadský. Vzhledem může sice lehce připomínat dikobraza, ale po důkladném prohlédnutí zjistíte, že tomu tak úplně není. Urzon je zvíře pověstné tím, že jeho chov v lidské péči není úplně snadný, a právě to bylo před lety výzvou pro olomoucké chovatele. Za 15 let chovu bylo v olomoucké zoo odchováno celkem 14 mláďat, z nichž některá v zoo zůstala a některá odešla do různých evropských zoologických zahrad. Letošní malý urzon se narodil 13. dubna.
 

Zoo Jihlava: Australská farma

Australská farmaAustralská Farma v Zoo Jihlava je zvláštní expozicí, která přibližuje návštěvníkům život na australském venkově z přelomu 19. a 20. století. Zahrnuje "opuštěnou" obytnou budovu, přilehlý sad, ohrady pro ovce i několik přístřešků. V některých žijí méně známá australská zvířata – kunovci či ledňáci. Po okolí jsou staré zemědělské stroje, u farmy najdete originální poštovní schránku, konve na mléko i malou zahrádku.

Vše vypadá, že je staré nejméně půl století. Rezavé střechy i větrné čerpadlo, opršelé dřevěné stěny, stará nádrž na vodu… Pro upřesnění dodejme, že tato expozice byla postavena v roce 2012.

V Zoo Jihlava se ke konci roku 2023 otevřela nová expozice, která nese název České poklady. Tento komplex je věnován našim národním plemenům. Z lokálních druhů v expozici naleznete několik druhů králíků – českého luštiče, českého strakáče černožlutého a českého červeného, ale také slepice české kropenky či benešovské holuby
Komentovaná krmení a setkání v Zoo Praha

27. 4.28. 4.
Komentovaná krmení a setkání v Zoo Praha

Navštivte zvířata tehdy, kdy jsou nejaktivnější, a odhalte zajímavosti z jejich života. Setkání s oblíbenými zvířaty doplněná poutavým vyprávěním se konají po celý den. Do března 2024 probíhají komentovaná krmení a setkání o všech víkendech a svátcích.

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Krokodýlí zoo Protivín

Krokodýlí zoo Protivín

Navštivte největší evropskou kolekci krokodýlů, aligátorů, kajmanů a gaviálů. Soukromý zemědělec a zároveň i chovatel ing. Miroslav Procházka vybudoval v centru Protivína na Písecku první krokodýlí zoo v České republice. Uvidíte 23 druhů krokodýlů z 25 popsaných na Zemi na ploše 2000 m².

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy. Pozorovat jeleny je možné také z pozorovací vyhlídkové věže, které je přístupná i během jelení říje.

Do zoo v zimě? Tipy, kam i v zimě a mrazu vyrazit do zoologické zahrady

Do zoo v zimě? Tipy, kam i v zimě a mrazu vyrazit do zoologické zahrady

Do zoo se můžete vypravit i v zimních měsících – některá zvířata jsou právě v zimě nejaktivnější. Návštěva zoologické zahrady má v zimě i další výhody, třeba menší počet návštěvníků, které zimní počasí ven neláká. K vidění jsou takřka všechna zvířata, která potkáváte v letních měsících. Řada zvířat původem z teplejších oblastí se na české klimatické podmínky již adaptovala a zima jim nevadí. Víte, že nejodolnějším zimním zvířetem v zoo není překvapivě lední medvěd, ale vlk euroasijský? Zimní zoo je úplně jiná! Vyberte si z našich tipů z celé České republiky!

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoologická zahrada Jihlava je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.

Papilonia – motýlí dům Praha

Papilonia – motýlí dům Praha

Interiér Motýlího domu napodobuje džungli v oblasti slavného kambodžského chrámu Angkor Vat a podobné jsou i podmínky, ve kterých tu motýli žijí: teplotu provozovatelé udržují na 30 °C a relativní vlhkost na 80 procentech.

Svět Medúz Arkády Pankrác – největší medúzárium v Evropě

Svět Medúz Arkády Pankrác – největší medúzárium v Evropě

Na střeše OC Arkády Pankrác v Praze 4 objevíte ojedinělou expozici ze světa mořských živočichů – je jí medúzárium Svět Medúz, kde naleznete více než 10 tisíc medúz různých druhů, tvarů i velikostí v 38 akváriích.

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno nabízí celkem 4 základní expozice rozdělené na části Beringia, Karibik, Wallacea a Kalahari. Každá z těchto expozic je směřována na určitý druh zvířat žijících v těchto oblastech. Zoo Brno nemá zavírací den a láká návštěvníky po celý rok!

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Obří akvárium Hradec Králové – procházka deštným pralesem a po dně tropické řeky

Obří akvárium Hradec Králové – procházka deštným pralesem a po dně tropické řeky

Obří akvárium skýtá jedinečnou možnost zhlédnutí flóry a fauny Jižní a Střední Ameriky. Žije zde přes 40 druhů ryb v celkovém počtu okolo 500 kusů a tisíce mláďat. Kromě ryb, které můžete znát ze svých akvárií zde najdete opravdové rarity. Celkový objem výstavní nádrže činí 130 000 l vody.

Zoo Děčín – unikátní expozice Rajské ostrovy

Zoo Děčín – unikátní expozice Rajské ostrovy

Expozice Rajské ostrovy je oddělenou expozicí děčínské zoo, kterou návštěvníci najdou v centru města Děčína (Teplická 19). Nabízí netradiční pohled na vybrané světové oblasti a druhy živočichů a rostlin. K největším lákadlům patří velké mořské akvárium.

Zoo Mořský svět – největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět – největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět na pražském Výstavišti je stálá expozice mořských, ale i sladkovodních ryb a jiných živočichů o celkovém počtu 360 druhů. Od roku 2006 má expozice statut zoologické zahrady.

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoo a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originální je členění areálu podle kontinentů. Projděte si Jaguar Trek, zastavte se u supí voliéry, prozkoumejte expozici Amazonie a pohlaďte si rejnoky!

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Živá voda – prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

Živá voda – prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

V Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka. Kolem sebe tak prosklenou stěnu uvidíte život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo pod hladinu mokřadu.

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.

Další aktuality

20 tipů, kam v Česku za exotikou

Užijte si světové zážitky v Česku! Utéct od každodenní rutiny a starostí a užít si nevšední exotické zážitky můžete i u nás doma. Máme pro vás 20 skvělých tipů na exotické zážitky jako z druhé půlky zeměkoule, které prožijete je přímo u nás doma. Vydejte se za světovým zážitkem třeba už dnes!
Příroda

30 tipů na výlety za pověstmi

Vydejte se do tajemných zákoutí české a moravské krajiny, která od pradávna vzbuzovala v lidech zvědavost a podněcovala jejich fantazii. Poznejte místa opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vypráví z generace na generaci.
Příroda

Vydejte se na výlet do Národní přírodní rezervace

Některý z národních parků nebo CHKO jste jistě v minulosti navštívili. Víte ale, že se na našem území nachází více než stovka Národních přírodních rezervací, které chrání unikátní přírodní ekosystémy se vzácnými organismy i anorganickými fenomény? Kudy z nudy vám nabízí desítky tipů na návštěvu těchto území. Stačí si jen vybrat a užít si pěkný výlet do přírody.
Příroda

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.
Příroda

Zákaz pálení klestu: platí od dubna do konce října kvůli riziku požárů

V souvislosti s oteplováním a klimatickou změnou výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto dbají na prevenci a apelují na návštěvníky. Jejich nedbalost je totiž nejobvyklejší příčinou požárů.
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda