Úvod > Aktuality > Festival židovské kultury v Holešově nabídne i Šumaře na střeše

Festival židovské kultury v Holešově nabídne i Šumaře na střeše

Vydáno 29. července 2016 Památky
Od úterý 26. července do neděle 31. července se koná další ročník tradičního Festivalu židovské kultury Ha-Makom v Holešově na Kroměřížsku. Divadelní představení pod širým nebem a další skvělý program nabídne festival o tomto víkendu.
Festival návštěvníkům nabídne možnost prohlédnout si židovské památky v Holešově, program obsahuje i odborné přednášky, besedy a koncerty s židovskými kořeny.

Sobotní večerní program přinese venkovský šraml Pohlednice z Anatěvky inspirované muzikálem Šumař na střeše. Koná se na zámeckém nádvoří (v případě nepříznivého počasí v Kině Svět Holešov). Vstupné 90,- Kč (děti, studenti 60,- Kč).

Již tradičně dostanou účastníci možnost ochutnat židovské speciality, v nabídce restaurace Na starém pivovaru bude i pečivo a košer víno. V rámci festivalu bude opět cesta za poznáním, tentokrát do Boskovic. Přihlášky a informace na tel.: 571 160 890.

Židovská obec byla v Holešově již v 15. století. Tamní rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice. V polovině 19. století žilo v Holešově 1700 Židů. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté. Židovská menšina však po sobě ve městě zanechala několik kulturních památek, nejvýznamnější jsou Šachova synagoga s unikátní lidovou výzdobou a židovský hřbitov s 1500 náhrobky.
Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga ze 16. století patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale také v celé České republice. Jelikož je tato synagoga dnes už jedinou synagogou tzv. polského typu, která se takto v originále zachovala až dodnes, bývá označována dokonce jako světový unikát.

Židovský hřbitov v Holešově

Židovský hřbitov v Holešově

Židovský hřbitov v Holešově má zřejmě svůj původ již ve 2. polovině 15. století. Nejstarší dochovaný identifikovaný náhrobek je přitom z roku 1646. Nynější židovský hřbitov se rozprostírá na původním pohřebišti.

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Přijďte navštívit překrásný barokní zámek Holešov. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si překrásné zrekonstruované i nezrekonstruované historické prostory zámku. Uvidíte také zámeckou hvězdárnu, ve které vás uvítá hvězdář v barokním kostýmu jako průvodce, je zde také studovna.

Další aktuality

24.12.
2017
Na Štěpána tradičně otevírá své brány hrad Buchlov

Na Štěpána tradičně otevírá své brány hrad Buchlov

Východní Morava | Památky
20.12.
2017
Na obnově Libušína se pracuje i v zimě

Na obnově Libušína se pracuje i v zimě

Východní Morava | Památky
20.12.
2017
Vydejte se za betlémy na zámek do Vizovic

Vydejte se za betlémy na zámek do Vizovic

Východní Morava | Památky