Úvod > Aktuality > Festival židovské kultury v Holešově připomene i T. G. Masaryka

Festival židovské kultury v Holešově připomene i T. G. Masaryka

Vydáno 24. července 2018 Památky
Od úterý 24. července do neděle 29. července se koná další ročník tradičního Festivalu židovské kultury Ha-Makom v Holešově na Kroměřížsku. Divadelní představení pod širým nebem a další skvělý program nabídne festival o tomto víkendu. Festival židovské kultury nese letos podtitul „Sto let republiky“ a připomene mimo jiné T. G. Masaryka. Hlavní výstavou totiž je „Masaryk a Svatá země,“ která představuje na patnácti panelech mnohdy dosud nepublikované fotografie a další archivní materiál z návštěvy prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka do Svaté země v roce 1927.
Holešov Ha MakomFestival návštěvníkům nabídne možnost prohlédnout si židovské památky v Holešově, program obsahuje i odborné přednášky, besedy a koncerty s židovskými kořeny.

Holešov přivítá také mnohé významné osobnosti a výtečné umělce. Město navštíví velvyslanec státu Izrael J. E. Daniel Meron, který mimo Holešova zamíří také do kroměřížských zahrad a lázeňského města Luhačovice. Hudebně zazáří Kateryna Kolcová, Big Band Josefa Hájka a Petera Lipy nebo Lenka Lichtenberg z Toronta, která se představí s koncertem židovských i českých písní.

V neposlední řadě stojí také divadelní představení z poezie Věry Weislitzové, manželky spisovatele Arnošta Lustiga Svět naruby / Takzvaný ráj. Představení budou tvořit jak zmíněné verše, tak písně Katariny Kolcové - Tlusté, doplněné o filmové ukázky ze života v ghettu Terezín a rodinné fotografie V. Weistlitzové. Projekt dále doplní scénická hudba skladatele Jaromíra Vogela a povídání s Pepi Lustigem, synem Arnošta Lustiga.

ŽidV průběhu festivalu bude nádvořím i synagogou znít jazz a chybět nebude ani Kletzmerový večer na nádvoří zámku. Již tradičně dostanou účastníci festivalu Ha-Makom možnost ochutnat tradiční židovské speciality. O gastronomické zážitky se letos bude starat Hostinec na Házené.

Židovská obec byla v Holešově již v 15. století. Tamní rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice. V polovině 19. století žilo v Holešově 1 700 Židů. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté. Židovská menšina však po sobě ve městě zanechala několik kulturních památek, nejvýznamnější jsou Šachova synagoga s unikátní lidovou výzdobou a židovský hřbitov s 1 500 náhrobky.
Zámek v Holešově s hvězdárnou

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Přijďte navštívit překrásný barokní zámek Holešov. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si překrásné zrekonstruované i nezrekonstruované historické prostory zámku. Uvidíte také zámeckou hvězdárnu, ve které vás uvítá hvězdář v barokním kostýmu jako průvodce, je zde také studovna.

Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga ze 16. století patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale také v celé České republice. Jelikož je tato synagoga dnes už jedinou synagogou tzv. polského typu, která se takto v originále zachovala až dodnes, bývá označována dokonce jako světový unikát.

Židovský hřbitov v Holešově

Židovský hřbitov v Holešově

Židovský hřbitov v Holešově má zřejmě svůj původ již ve 2. polovině 15. století. Nejstarší dochovaný identifikovaný náhrobek je přitom z roku 1646. Nynější židovský hřbitov se rozprostírá na původním pohřebišti.