Úvod > Aktuality > Týden vědy a techniky: Akademie věd zve na největší vědecký festival
Zážitky

Týden vědy a techniky: Akademie věd zve na největší vědecký festival

  • Vydáno5. listopadu 2023
Na kus řeči s mladými vědci, do laboratoří i chodeb badatelských institucí, na přednášky, workshopy i koncert či ochutnávku cizokrajných jídel – letošní ročník festivalu Týden Akademie věd ČR láká návštěvníky na opět plně prezenční program po celé republice. Začíná v pondělí 6. a trvá až do neděle 12. listopadu 2023. Vstup je tradičně zdarma, na většinu akcí je ale nutné si udělat rezervaci.
ústav chemieOrganizátorem Týdne vědy a techniky je Akademie věd České republiky. Program festivalu připravují všechna akademická pracoviště a přes padesát spolupracujících institucí ve všech regionech. Největší vědecký festival v Česku představí to nejlepší ze světa výzkumu přístupnou – zábavnou i poučnou – formou. Lidé můžou zajít do některého z ústavů na dny otevřených dveří, které většinou provází samostatný bohatý program. Letos jsou všechny akce konečně opět prezenční, takže můžete vyrazit za vědou téměř kamkoli a vybrat si, co vás nejvíce zajímá i jaká forma vás baví.
 

Rozmanitý program pro všechny v Praze a okolí

Dveře svých ústavů během Týdne Akademie věd ČR mají otevřena téměř všechna pracoviště. Zájemci se prostřednictvím přednášek, workshopů a exkurzí seznámí s pracovním prostředím vědců a jejich aktuálním výzkumem. Všechny aktuální programy naleznete na webové stránce tydenavcr.cz. Během festivalu se můžete zastavit například v Matematickém ústavu AV ČR, kde vám od pondělí do pátku přiblíží, co je těžké na lineárních rovnicích? Ústav fyziky atmosféry AV ČR přes týden pořádá přednášky na téma "krupobití". Čemu se vlastně říká kroupa a jak v konvekční bouři vzniká? Kde se kroupy vyskytují nejčastěji a kdy jsou nebezpečné? Spolu s vědci se podíváte se, jak vypadají a kde se vyskytly nebo jaké jsou možnosti detekce krup meteorologickými radary. Stejný ústav ukáže zájemcům, jak vypadá a jak vzniká hudba sfér.

Ústav dějin umění AV ČR zve všechny zájemce na výstavu Obrazy Písma Svatého: Ikony ze sbírky Ústavu dějin umění Akademie věd ČR. Přístupná je po všechny dny Týdne Akademie věd ČR z ulice Husova a Na Perštýně 24 hodin denně. Výstava přestavuje výběr z nevystavených a tak veřejnosti běžně nepřístupných ikon (sbírka čítá celkem 84 kusů a pochází z pozůstalosti tzv. Kondakovova ústavu).

Den otevřených dveří v ÚOCHB pro veřejnost se koná v sobotu 11. 11. na Praze 6 na Flemingově náměstí, kde Ústav organické chemie a biochemie AV ČR sídlí. Rozsáhlý program nabídne exkurze do laboratoří, prezentace a přednášky, ve kterých vědecké skupiny představí své projekty, zajímavé přístroje či techniky, které používají. Mimo jiné také zjistíte, jak se vyrábí vyrábí vědecká aparatura – vědci pro svoji práci využívají velké množství nejrůznějších přístrojů a nástrojů, z nichž některé nelze jednoduše koupit. Proto má ÚOCHB vlastní Vývojové centrum, které se věnuje jak výrobě drobností, tak vývoji a sestavování komplexních přístrojů.

Aerodynamická laboratoř v Novém Kníně (Jatecká 511) vám ukáže vysokorychlostní aerodynamický tunel a obslužné technologie, výzkum pro energetické strojírenství. Vědci vám ukáží měřící zařízení a obslužné technologie.Laboratoř bude otevřena v úterý 7. a v sobotu 11. listopadu od 9:00 do 14:00 hodin, rezervace jednotlivců není nutná.


Exkurze na observatoře v Kopistech a Panské vsi

nová vesV sobotu a neděli 11. až 12. 11. budete mít zvláštní příležitost navštívit jindy uzavřenou observatoř Kopisty. Observatoř Kopisty se nachází mezi MostemLitvínovem v blízkosti hnědouhelných dolů, Chemopetrolu Litvínov a jezera Most. Stanice byla vybudována pro monitorování podmínek šíření exhalací v této velmi exponované lokalitě. V současné době je mimo klasická meteorologická měření stanice zajímavá svým 80m stožárem na měření profilu větru. Pouze v sobotu 11. 11. bude přístupná telemetrická Stanice Panská Ves. Zde získáte informace o historii příjmu vědeckých družic v ÚFA a programu družic MAGION, prohlédnete si parabolické antény a přijímací místnosti, uvidíte ukázky ionosférických měření a příjmu magnetosférických hvizdů. Rezervace je nutná jen u větších skupin.
 

Dny otevřených dveří Archeologického ústavu AV ČR v Brně

Zdroj foto: Události OstravaV Archeologickém ústavu AV ČR Brno (Čechyňská 363/19) vás v sobotu 11. 11. rádi provedou svým pracovištěm, ukáží vám laboratoře kovů a keramiky i s originálními nálezy, depozitáře knihovny i archivu, dozvíte se, jak probíhá proces prohlášení lokality za kulturní památku a mnoho dalšího. Budete si moci také prohlédnout unikátní zlatý nález šperku z období mladší doby bronzové a odborníci vám přiblíží toto specifické historické období, v němž kovy již hrají nezastupitelnou úlohu v každodenním životě obyvatel našeho území. Exkurze začínají v 9:00; 10:00; 11:00; 13:00 a 14:00 hodin – prohlídku je nutné rezervovat. Vystavený unikátní nález ozdoby hlavy pochází z Opavska. Je vyrobena ze zlatého tepaného plechu a vznikla v době bronzové, asi 1300 – 800 př. n.l. Zlatý diadém našel zemědělec při sklizni řepy.
Milešovka – královna Českého středohoří

Milešovka – královna Českého středohoří

Věděli jste, že ještě v 18. století byla Milešovka považována za nejvyšší horu České republiky? I když dnes víme, že tomu tak není, nejvyšší hora Českého středohoří si svůj titul královny opravdu zaslouží. Upozornění: rozhledna je z důvodu rekonstrukce do odvolání uzavřena.

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Další aktuality

Motýlí ráje v Česku: objevte místa, kde vám budou létat motýli kolem hlavy

I když jste už viděli řadu motýlích výstav, jejich křehká krása a úžasné barvy křídel vás nepřestanou fascinovat. Kde tedy právě nyní můžete obdivovat zářivý svět exotických motýlů? To vám prozradí Kudy z nudy.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Veveří – Eichhorn 1945 , Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Brněnské dostihy 2024, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (20.4. – 21.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Vzácné dřevořezby z Křížové cesty na Bezdězu , Setkání amerických automobilových veteránů na Sychrově , Den země v Zoo Ostrava 2024, Mezinárodní den památek na hradě Šternberk, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Užijte si Mezinárodní den památek a historických sídel – tipy na prohlídky s průvodcem

Mezinárodní den památek a historických sídel se na celém světě slaví každoročně 18. dubna. Podporuje naše znalosti o rozmanitosti kulturního dědictví, upozorňuje na křehkost památek a podporuje úsilí potřebné k péči o ně, jejich ochraně a zachování.
Zážitky

S dětmi na výlet za zážitky za každého počasí: zábavní parky, kde se děti vydovádí

Zabavit děti je občas pěkná dřina. Pomohou vám interaktivní parky, které byly postaveny přímo pro nejmenší: Zábavní parky, interaktivní herny, vzdělávací expozice – nabídka je v této oblasti opravdu široká. Tato místa dnes dětem vychází vstříc a nabádají, aby si mládež vše vyzkoušela. Experimenty jistě osloví nejen děti, ale i dospělé.
Zážitky

Nejlepší a největší čarodějnice – přehled kouzelných míst, kde si užijete letošní čarodějnice

Možná už přesně víte, kde si užijete letošní pálení čarodějnic, možná si necháte poradit. Portál Kudy z nudy je na poslední dubnovou noc řádně připravený a nápady se to u nás jen hemží. Pojďte se podívat na pár tipů, kde nebude o zábavu nouze. Některé akce se konají již o víkendu před čarodějnicemi.
Zážitky

Užijte si s dětmi zábavu pod střechou

Tropické vedro nebo naopak déle trvající déšť a chladno nemusí vždy znamenat konec zábavy pro vás nebo vaše děti. Pojďte se podívat na místa, kam můžete vyrazit během horkých letních dnů anebo naopak v průtrži mračen se svými dětmi, a užít si společně skvělý den!
Zážitky

Česko ve filmu: Prázdniny s Broučkem pro všechny milovníky karavaningu

Film Prázdniny s Broučkem si zamilují všichni ti, kdo vyráží na výlety a dovolené ve svém milovaném karavanu. Právě jeden takový červený veteránský dědeček vyrobený v roce 1972 se objeví na plátnech kin – jmenuje se Brouček a je to hlavní hrdina filmu, který vypráví o pořádném dobrodružství obytňákem! V hlavních rolích se objeví i Bára Poláková, Lukáš Příkazký, Barbora Dragounová a František Sládek.
Zážitky