Úvod > Aktuality > Prozkoumejte městské podzemní chodby: klidné i adrenalinové tipy na prohlídky podzemí
Památky

Prozkoumejte městské podzemní chodby: klidné i adrenalinové tipy na prohlídky podzemí

  • Vydáno27. července 2022
Co s takovými dny, kdy prší anebo je tíživé dusno? Vypravte se s portálem Kudy z nudy do podzemí – a tím nemyslíme jeskyně a úhledné cesty a schodiště, ale opravdové podzemí pod řadou historických měst se vším, co k němu patří. Se strašidly, pavouky, záhadami a podivnostmi všeho druhu.
Podzemních prostor najdete v Česku víc, než byste čekali. Pod zemí se projdete v hornických muzeích, ve starých dolech, v kolektorech i v hrázích vodních nádrží. Pro milovníky tajemna a historie jsme se tentokrát soustředili na procházky v podzemí měst.
 

Opravdu velké labyrinty: Znojmo, Brno, Jihlava, Plzeň a Tábor

Do většiny míst se při běžných prohlídkách nedostaneme a sami nezměříme nic, a tak musíme věřit odborníkům. Ti tvrdí, že nejrozsáhlejší podzemí mají ve Znojmě – chodby prý dosahují celkové délky mezi 25 a 30 kilometry. Klasická prohlídková trasa znojemským podzemím je obohacená o pár pohádkových scén se skřety, čerty, alchymisty, pavouky a kostlivci, trvá přibližně hodinu a je přístupná celoročně; základní vstupné je 130 Kč, zlevněné 80 korun. Druhé největší je jihlavské podzemí se záhadnou světélkující chodbou. Otevřeno tu je od dubna do října, mimo sezonu na objednávku, za vstupenku pro dospělé zaplatíte 80 Kč, zlevněná stojí 50 Kč.

plzeňské podzemíRozsáhlý a patrně nejupravenější z velkých podzemních systémů je labyrint pod Zelným trhemBrně s celou řadou expozic a exponátů; na trase projdete vězením, středověkou krčmou, alchymistickou laboratoří i vinným sklepem. Otevřeno je celoročně, vstupné je 180 pro dospělé a 90 Kč pro děti.

Celoročně je přístupné Plzeňské historické podzemí s expozicí knihtisku, funkční replikou vodního kola a fragmenty ze zbouraných domů; vstupenka stojí 150 Kč pro dospělé a 100 Kč pro děti. Dospělí navíc dostanou poukázku na ochutnávku piva ve vybraných plzeňských restauracích. Od začátku ledna až do konce prosince můžete projít také středověké podzemí pod centrem Tábora. Vstup se nachází v Husitském muzeu v budově pozdně gotické radnice, základní vstupné je 150 Kč, snížené 100 Kč.
 

Menší a méně známá podzemí: Světlá, Mělník, Jirkov, Žlutice a další

Menší středověké podzemí objevíte například ve Světlé nad Sázavou; chodby měří přibližně 200 metrů a otevřeno je tu během hlavní sezony, mimo ni pouze jediný den v týdnu. Vstupné je 60 Kč pro dospělé a 30 Kč pro děti, studenty a seniory.

Přibližně 850 metrů měří městské sklepy v Jirkově; vznikly během 16. století, projít si je můžete od května do října a vstupné je 70 / 40 Kč. Příliš rozsáhlé není ani mělnické podzemí, kde je zpřístupněná jen 150 metrů dlouhá chodba, vedoucí ke středověké studni, s průměrem 4,54 metru vůbec nejširší v Česku. Podívat se sem můžete po celý rok, vstupenka pro dospělé je 50 Kč, pro děti, studenty a seniory 25 Kč.

podzemí český brodJen o deset metrů delší jsou podzemní chodby v Týně nad Vltavou, přístupné od května do října. Lístek stojí 60 Kč pro dospělé a 40 Kč pro děti. Historické podzemí s městskou šatlavou navštívíte v hlavní sezoně také ve Žluticích, a to za 80 nebo 50 Kč. Celý rok se dá nahlédnout do podzemíČeském Brodě, kde je cena prohlídky 40 Kč za osobu, děti do 6 let a osoby s průkazy ZTP mají vstup zdarma.
 

Adrenalinové prohlídky podzemí ve Znojmě a Slavonicích

Vraťme se ještě jednou do Znojma, kde vedle klasických prohlídek nabízejí i adrenalinové okruhy. Nejsou pro děti a mladistvé, naopak na své si přijdou milovníci adrenalinu. Má to ale háček: před začátkem prohlídky musíte projít rámem. Kdo neprojde, do podzemí nemůže, protože podmínky jsou opravdu stísněné, často se budete brodit v podřepu vodou, o nezbytné helmě na hlavě nemluvě. Vyzkoušet můžete tři různé trasy, vstupenky stojí od 150 do 280 Kč.

Skvělým místem pro otrlé a hubené jsou také podzemní chodby ve Slavonicích. Procházet budete středověkými odvodňovacími chodbami, a tak o vlhko nebude nouze, jenže chodby měří v průměru jen 150 cm na výšku a 40 až 60 cm na šířku. Otevřeno je jen v letních měsících, vstupné je 100 Kč pro dospělé a 80 Kč pro děti, studenty a seniory.
 

Podzemní chodby v Brně i Praze

Vodojemy Žlutý kopecNejsou to úplně klasické podzemní chodby pod histrickou zástavbou, ale určitě stojí za to se do nich podívat! Řeč je o podzemním labyrintu, který vznikal původně jako vodojem. Monumentální prostory vodojemů ukryté ve svahu brněnského Žlutého kopce mohou fanouškům fantasy žánru připomínat Morii z Tolkienovy trilogie Pán prstenů. Nejstarší nádrž, umístěná nejvýchodněji při ulici Tvrdého byla vystavěna společně s pisáreckou úpravnou vody a vodojemem na Špilberku mezi roky 1869 a 1872 jako vodojem pro nižší ze dvou tlakových pásem v Brně. Termíny komentovaných prohlídek jsou dostupné na webu TIC Brno. V roce 2022 jsou prostory v rekonstrukci, otevřou se na podzim.

čistírna bubenečStará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Během prohlídky uvidíte dochované prostory s pozůstatky původních technologických zařízení, a to jak pro vlastní čištění odpadních vod a související provoz (např. kalové hospodářství), tak pro zajištění pohonu strojů (parní strojovna a kotelna). Mimo samotné prohlídky je možné objednat jízdu na prámu v podzemí a jištěné výstupy na komín.
Podzemní chodby v Týně nad Vltavou

Podzemní chodby v Týně nad Vltavou

V jihočeském Týně nad Vltavou se nacházejí středověké podzemní chodby, které se linou od městského zámečku, přes nádvoří až pod náměstí, kde bývala sklepení měšťanských domů.

Táborské středověké podzemí

Táborské středověké podzemí

Rozsáhlé sklepy z 15. a 16. stol. byly vyhloubeny ve skalním podloží v hloubce až 16 metrů a jsou zajíma­vou technickou památkou pozdního středověku. Prohlídková trasa má délku přibližně 500 metrů a vznikla v roce 1947 propojením sklepů pod Žižkovým náměstím v Táboře.

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století raženy ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva, zásob potravin a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 12 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.

Středověké podzemí ve Světlé nad Sázavou

Středověké podzemí ve Světlé nad Sázavou

Nádhernou ukázku patrně středověkých razicích prací, o jejichž smyslu a účelu se můžeme jen dohadovat z analogie k obdobným dílům z jiných měst uvidíte ve Světlé nad Sázavou.

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.

Znojemské podzemí láká na unikátní adrenalinové trasy v labyrintu chodeb

Znojemské podzemí láká na unikátní adrenalinové trasy v labyrintu chodeb

Milovníci adrenalinových zážitků si přijdou na své v pověstném znojemském podzemí, kde si mohou vybrat ze tří dobrodružných tras, které podzemím vedou. Jedná se o opravdu krkolomné trasy, které vedou úzkými chodbami, vodou a blátem. Zájemci je zdolávají po kluzkých hrbolatých schodech či malými průlezkami, kde je nutné lézt po čtyřech.

Plzeňské historické podzemí – poznejte život pod městem

Plzeňské historické podzemí – poznejte život pod městem

Rozmary počasí vás při návštěvě plzeňského podzemí nemusí zajímat – otevřeno je kromě ledna po celý rok. Fascinující cestu v labyrintu chodeb, sklepů a studní budovaných od 13. století obohacuje expozice knihtisku, funkční replika vodního kola nebo fragmenty ze zbouraných domů.

Historický sklepní komplex vinařství Marek v Olbramovicích

Historický sklepní komplex vinařství Marek v Olbramovicích

Historické vinné sklepy v Olbramovicích u Znojma představují unikátní sklepní komplex, který byl ručně vyhlouben v měkkých pískovcových sedimentech během mnoha generací a který nyní dosahuje délky téměř půl kilometru.

Podzemí ve Slavonicích – adrenalin pro milovníky podzemí

Podzemí ve Slavonicích – adrenalin pro milovníky podzemí

Slavonické podzemí je jednou z nejstarších částí města a pravděpodobně souvisí s gotickou zástavbou z 13. století. Podzemní kobky zasahují až pod náměstí, což napovídá tomu, že původní náměstí bylo menší, obestavěné většinou dřevěnými domy.

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.

Vodojemy Žlutý kopec v Brně

Vodojemy Žlutý kopec v Brně

Mysteriózní podzemní katedrály z let 1874, 1894 a 1917. Dva cihlové a třetí betonový vodojem, které nemají v Evropě obdoby a jejich návštěva vyrazí dech! Brněnské vodojemy se nachází pod nenápadnou travnatou plochou parku na Žlutém kopci a nabízí jedinečný zážitek.

Kasematy na Vyšehradě se sálem Gorlice – objevte tajuplné vyšehradské podzemí

Kasematy na Vyšehradě se sálem Gorlice – objevte tajuplné vyšehradské podzemí

Vyšehradská pevnost se začala stavět roku 1654 na základě rozhodnutí císaře Ferdinanda III. Kasematy se nacházejí po obou stranách Cihelné brány, pravá část chodeb ústí do podzemního sálu zvaného Gorlice, který měl sloužit vojákům jako sklad potravin a munice.

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů

Městské muzeum Týn nad Vltavou prošlo rekonstrukcí a v roce 2015 zde byla otevřena nová interaktivní expozice. Jednu z jejích hlavních částí tvoří expozice vltavínů, která patří k největším u nás, je zde přes 1000 kusů.

Pohádkové Peklo Čertovina u Hlinska

Pohádkové Peklo Čertovina u Hlinska

Hledáte originální výlet pro sebe a celou rodinu? Náš podnik, celý vyladěný pekelném stylu, si zaslouží vaši pozornost. Do Pekla se dostanete prostřednictvím našich různorodých programů. Těmi vás provedou naši čerti, jenž vdechují tomuto místu jedinečnost.

Prohlídková štola Lehnschafter v Mikulově u Teplic

Prohlídková štola Lehnschafter v Mikulově u Teplic

Štola Lehnschafter je jedno z nejrozsálejších a nejstarších důlních děl ve starém rudném revíru v Mikulově u Teplic. Ve štole Lehnschafter se těžila stříbrná ruda již od 13. století a skončila zde kolem roku 1851. Důl má celkem 12 pater a je bezmála 250 metrů hluboký.

Pekelné sklepy Žlutice

Pekelné sklepy Žlutice

Pekelné sklepy jsou nezapomenutelný zážitek pro děti i dospělé. Pod historickým jádrem města Žlutice se nalézají podzemní chodby a sklepy, které byly raženy již v dávném středověku a které si oblíbili čerti. Jejich světem vás provedou zábavnou formou místní průvodci.

Unikátní městské sklepy v Jirkově

Unikátní městské sklepy v Jirkově

Z větší části zachované městské historické sklepy v Jirkově vznikaly v letech 1555–1595. Podobných důlních děl je v České republice pět, jirkovské podzemí je z nich nejstarší.

Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem

Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem

Prohlídková trasa v podzemních chodbách pod areálem zámku je více než dobrodružná. Čekají vás podzemní odvodňovací chodby, plné tajemných zákoutí a zvuků.

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Městské podzemí v Telči

Městské podzemí v Telči

Nejen pod většinou domů na náměstí Zachariáše z Hradce, ale také pod částí zámeckého areálu byste našli středověká sklepení. Jednotlivé, někde i dvouúrovňové sklepy, byly propojeny spletitými chodbami, jejichž zpřístupněná část je dlouhá 150 metrů. Je zde také interaktivní expozice o historii města.

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou

V Mělníku je možné podniknout prohlídku části podzemí a středověké studny ze 14. století, která je přístupná pouze 150 metrů dlouhou podzemní chodbou a je nejširší studnou v České republice.

Další aktuality

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky