Úvod > Aktuality > Tradiční obchůzku Tří králů a zpívání koled nabídne v sobotu skanzen v Kouřimi

Tradiční obchůzku Tří králů a zpívání koled nabídne v sobotu skanzen v Kouřimi

Vydáno 3. ledna 2018 Památky
V souladu s lidovou tradicí připravili v Muzeu lidových staveb v Kouřimi obchůzku Tří králů a zpívání koled na konci vánočního období. Přijďte v sobotu 6. ledna do kouřimského skanzenu a rozlučte se s Vánoci.
Pořady ve skanzenu Kouřim budou o tradicích výročních i rodinných, o zvycích, obřadech, vztazích mezi lidmi v minulosti, o prosté moudrosti našich předků, o lidovém stravování. 
 
Obchůzky s Tříkrálovou kolední hrou se konají v 11.00, 13.00 a 15.00 hodin, v 12.00 a 14.00 hodin bude začínat společné zpívání koled s Michaelem Pospíšilem. Po vesnici obchází kantor a žáčci s kolední hrou, ke zpěvu koled chutná vánočka s muzikou. Kovář buší do kovadliny, hospodyně besedují při přástkách, i tkadlec klape - na cukr, na kafe. Jak to bylo s hvězdou či kometou se dozvíme, když si ji vyrobíme ze slámy či drátků. Který král je který? Zkusíme si ho vymalovat jako svatý obrázek. Chalupou zavoní františek, do papírového betléma doputují figurky Tří králů a fanfrnoch zabručí, že "Nastává nám novej rok". 

Dále proběhne povídání o křesťanské tradici i pověrách, novoročních lidových zvycích a věštění budoucnosti. Pro děti i dospělé jsou připraveny výtvarné a řemeslné dílny.
Kostel sv. Štěpána v Kouřimi

Kostel sv. Štěpána v Kouřimi

Již sedm a půl století je chrám sv. Štěpána Prvomučedníka v Kouřimi architektonickou i duchovní dominantou města. Stavba se dodnes zachovala v relativně autentické podobě, která napovídá mnohé o charakteru raně gotického stavitelství.

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb v Kouřimi je jediným skanzenem v České republice, který shromažďuje stavitelské památky z celého území Čech. Většina objektů je vybavena expozicemi, jež dokumentují bydlení a hospodaření na venkově. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.