Úvod > Aktuality > Barum Czech Rally bude opět jednou z nejlépe obsazených soutěží evropského šampionátu

Barum Czech Rally bude opět jednou z nejlépe obsazených soutěží evropského šampionátu

Vydáno 23. srpna 2017 Zážitky
Barum Czech Rally Zlín je dlouhodobě jednou z nejvýznamnějších motoristických akcí v České republice a její tradice úzce souvisí s popularitou rallysportu v naší zemi. Celkem 151 soutěžících ze 22 evropských států je na seznamu přihlášených posádek na 47. ročník Barum Czech Rally Zlín, který se pojede koncem srpna a bude součásti FIA Mistrovství Evropy v rally (ERC) a TrueCam Mistrovství České republiky v rally 2017 (MCR). Barumka je tak opět jednou z nejlépe obsazených soutěží evropského šampionátu a vrcholem české soutěžácké sezony. Součástí letošní Barum Czech Rally Zlín bude premiérově jízda pravidelnosti vozidel s elektrickým a hybridním pohonem.

Poslední srpnový víkend bude na Zlínsku patřit rychlým vozům. Od 25. do 27. srpna se tam utkají nejlepší závodníci evropského okruhu. Barum Czech Rally Zlín přinese opět dech beroucí souboje na silnici i zajímavé zážitky pro návštěvníky.

K největším favoritům se řadí pětinásobný vítěz zlínské rally a obhájce prvenství Jan Kopecký (Škoda Fabia R5) z továrního týmu Škoda Motorsport, úřadující evropský šampion a současný lídr ERC Kajetan Kajetanowicz z Polska (Ford Fiesta R5), dále Bruno Magalhaes z Portugalska (Škoda Fabia R5), Rus Alexej Lukjaňuk a Francouz Bryan Bouffier (oba Ford Fiesta R5). Kartami na předních příčkách určitě zamíchají Lotyš Nikolaj Gryazin, Němec Marijan Griebel, Francouz Sylvain Michel, Polák Grzegorz Grzyb, Slovák Martin Koči (všichni Škoda Fabia R5) nebo Španělé José Mária López a José António Suárez (oba Peugeot 208 T16). Čeřit vodu může i vítěz legendárního závodu 24 hodin Le Mans Romain Dumas z Francie (Porsche 997 GT3), bývalý okruhový tovární jezdec značek Audi a Porsche.

Barum ralleyZ české špičky se představí vedle Kopeckého dále Václav Pech, Miroslav Jakeš (oba Ford Fiesta R5), Tomáš Kostka, Pavel Valoušek, Jan Černý, Vojtěch Štajf (všichni Škoda Fabia R5). Po třech letech se vrací na barumku legenda českého rallysportu a trojnásobný vítěz zlínské rally Roman Kresta.

Ve startovním poli najdete i "sedmičku" zástupkyň něžného pohlaví za volantem, na letošní Barumce se představí i bývalý mistr světa v ledním hokeji Martin Špaňhel (Honda Civic VTi) nebo televizní moderátor Tomáš Hauptvogel (Opel Adam Cup).
 

Green Rally letos poprvé

Hybrid BarumSoučástí letošní Barum Czech Rally Zlín bude premiérově jízda pravidelnosti vozidel s elektrickým a hybridním pohonem. Mezi aktuální trendy ve světě automobilismu patří v posledních letech zkoumání možností alternativních pohonů, které by mohly v budoucnu nahradit spalovací motory. Barum rally chce s tímto proudem držet krok, proto se organizátoři rozhodli v rámci klasické rally uspořádat rovněž tuto soutěž. Ve světě již nějakou dobu existuje Světový pohár FIA Alternative Energies Cup, kterému se Green Rally v mnohém podobá.

BarumJízda pravidelnosti v rámci Green Rally je určena výhradně pro posádky s vozidly, která mají platnou registraci pro provoz na veřejných komunikacích. Jedná se o plně elektricky poháněné vozy a hybridní vozidla s kombinovaným spalovacím a elektrickým pohonem. Green Rally se pojede ve dvou dnech, v sobotu 26. srpna a v neděli 27. srpna 2017. Nejde o klasickou rally, nýbrž o jízdu pravidelnosti, při které posádky absolvují některé z klasických rychlostních zkoušek Barum rally, okořeněnou o speciální úkoly. V sobotu povede trať pouze po jedné trase v Březové, kde posádky pojedou dvě kola. V neděli bude těchto zkoušek hned šest. V dopoledním programu jsou to Březůvky, Biskupice a Luhačovice, kde proběhne společné focení všech závodníků, prohlídka Luhačovic a návštěva wellness v hotelu Alexandrie, následovaná obědem ve Francouzské restauraci na stejném místě. V odpolední části další tři tratě Březůvky, Bohuslavice a Synot Auto. Diváci se mohou těšit na průjezd těchto vozidel také na zlínském náměstí Míru, kde je naplánován cíl, který proběhne těsně před dojezdem hlavního pole Barum Czech Rally Zlín.
 

Baťovo impérium

Po sportovních zážitcích se vydejte na procházku městem, je totiž rozhodně o co stát. Zlín je ojedinělým souborem funkcionalistické architektury, který podle amerického vzoru vybudovala obuvnická firma Tomáše Bati. Hlavní atraktivitou je muzeum bot a botiček všech typů z nejrůznějších dob i koutů světa. Významnou stavbou je sedmnáctipatrový Baťův mrakodrap neboli Jednadvacítka, která byla své doby jednou z nejvyšších budov v Evropě. Jedinečnost této stavby objevíte ve výtahu, který ukrývá pojízdnou kancelář. Tato kancelář nesloužila jedinému člověku, ale používali ji různí manažeři, kteří jezdili do jednotlivých pater a šetřili tak čas svých podřízených.

Zlín však není jen město obuvnických památek. Předností Zlínského kraje je zámek a zoologická zahrada v Lešné, která se vyznačuje originálním členěním areálu podle kontinentů. Během jednoho dne tak můžete navštívit Afriku, Yucatán, Amazonii či Etiopii.

21 - Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

21 - Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.

Baťova vila ve Zlíně

Baťova vila ve Zlíně

Vila Tomáše Bati se začala stavět v roce 1909 a dokončena byla v roce 1911. Nechal si jej postavit geniálni podnikatel Tomáš Baťa, zakladatel Baťových obuvnických závodů. Chtěl pro sebe a svou rodinu vybudovat příjemné sídlo, kde by mohl odpočívat a stále vidět svou továrnu.

Barum Czech Rally Zlín 2018

Barum Czech Rally Zlín 2018

48. ročník automobilové rally zařazené do seriálu FIA ERC. Atraktivní super rychlostní zkouška přímo v ulicích města, nejmodernější speciály S2000 a R5, jakožto i historické legendy.

Lázně Luhačovice - nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice - nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně České republiky a nejnavštěvovanější lázně Moravy s více než 300 let trvající lázeňskou tradicí. Luhačovice jsou pravým místem k celoroční relaxaci a aktivnímu odpočinku s pestrými možnostmi kulturního i sportovního vyžití.