Úvod > Aktuality > Mezinárodní den průvodců ukáže brněnskou architekturu i brněnské legendy
TIC v Brne ukáže pri oslavách Mezinárodního dne pruvodcu 12 zajímavých míst
Zážitky

Mezinárodní den průvodců ukáže brněnskou architekturu i brněnské legendy

  • Vydáno18. února 2019
Poznejte architekturu, kostely i osobnosti Brna! Brno je městem, které pro cestovatele, ale i své obyvatele, vydává zajímavé tištěné průvodce. Poznat však profesi průvodců a užít si s nimi osobní setkání můžete v sobotu 23. a v neděli 24. února. TIC Brno pořádá ve spolupráci s Asociací průvodců ČR v pořadí již 16. ročník Mezinárodního dne průvodců.
Město BrnoV rámci oslav Mezinárodního dne průvodců se na mnoha místech v České republice konají různé akce. Průvodci ve spolupráci s turistickými centry pořádají prohlídky po památkách, ulicích a pamětihodnostech měst, hradů, zámků a památek obecně. K oslavám se letos již po patnácté připojuje také Brno. Pokud se tedy chcete dozvědět o Brně něco nového, nebo se podívat se na místa, kam byste sami jen tak nezašli, neváhejte a přijďte v sobotu nebo v neděli, 23. a 24. února, na Mezinárodní den průvodců.

Turistické informační centrum města Brna nabízí hned 20 prohlídkových okruhů městem (17 v češtině a jeden v ruském, anglickém a německém jazyce). Pokud se chcete o Brně dozvědět něco nového, nebo se podívat se na místa, kam byste sami jen tak nezašli, naplánujte si koupi vstupenek. Za symbolickou cenu 30 korun vyrazte se zdejšími báječnými průvodci poznat architekturu, kostely, osobnosti nebo pověsti města Brna. Začátek je v sobotu 23. února v 10 hodin na nádvoří Staré radnice, prohlídky trvají 2 hodiny. Vstupenky se prodávají v informačních centrech v ulicích Radnická 8 a Panenská 1.
 

Na jaké okruhy se můžete těšit?

Mezinárodní den průvodcůProhlídky začínají vždy v 10 a ve 14 hodin. Stavitelství a architekturu ukáží okruhy: Brněnské výstaviště, Vily v Žabovřeskách, či Katedrála sv. Petra a Pavla a Diecézní muzeum.

Osobnosti i legendy Brna představí okruhy: Brněnští rodáci slavní u nás i ve světě, Stopami tří arcinávštěv, Po stopách brněnských pověstí, Brněnské morytáty, Po stopách Francouzů v Brně, Gregor Johann Mendel jako vědec a opat nebo Po stopách Leoše Janáčka.

Prvorepublikové Brno připomenou procházky Brno před 100 lety, Řečkovice včera a dnes anebo Černá Pole a kavárna Era.

Den průvodců BrnoVelmi zajímavý bude okruh Brněnská prvenství, na kterém vám průvodci prozradí, v čem Brno je, či bylo, neobyčejné a unikátní. Pro návštěvníky Brna, kteří město ještě příliš neznají je potom určena prohlídka Historické Brno.

Prohlídkové okruhy Mezinárodního dne průvodců jsou určeny především Brňanům, kteří se o svém městě chtějí dozvědět něco zajímavého. Pokud na některé zájemce vstupenky nyní nezbydou, není nic ztraceno. Pro novou sezónu již Turistické informační centrum města Brna připravuje opakování těch nejúspěšnějších, a také další zajímavé prohlídkové okruhy – tradiční a oblíbený cyklus Jarních komentovaných prohlídek začne již v dubnu.
Vila Tugendhat v Brně

Vila Tugendhat v Brně

Architektonická čistota, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasové technické vybavení, ušlechtilé a exotické materiály, a především vysoká míra zachovalosti – to jsou hlavní atributy, díky nimž byla vila Tugendhat v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

BVV – Brněnské výstaviště

BVV – Brněnské výstaviště

Veletrhy Brno navazují ve svém podnikání na tradici, která byla zahájena v roce 1928 Výstavou soudobé kultury v Československu. Na začátku 20. století vznikl jeden z nejznámějších evropských výstavních areálů. Brněnské výstaviště bylo otevřeno v roce 1928 a patří ke skvostům funkcionalismu.

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců – můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.

Brněnské architektonické stezky

Brněnské architektonické stezky

Naplánujte si procházku brněnskými architektonickými stezkami! Informace o 400 objektech z období funkcionalismu najdete na novém webu, kde je kromě audionahrávek ke stažení zachycena i stručná historie těchto staveb, okolnosti jejich vzniku, životní osudy majitelů i architektů.

Funkcionalistická synagoga Agudas Achim v Brně

Funkcionalistická synagoga Agudas Achim v Brně

V Brně byste kdysi našli hned čtyři synagogy. Dodnes se však zachovala jen jediná. Navštívit ji můžete v ulici Skořepka nedaleko centra města.

Kapucínská hrobka v Brně – za hranicí času: uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Kapucínská hrobka v Brně – za hranicí času: uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Kapucínská hrobka na Kapucínském náměstí v Brně prochází nutnou rekonstrukcí kvůli vlhkosti, otevřít by se měla v květnu 2024.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Další aktuality

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl