Úvod > Aktuality > Svatý Martin 2017: dvacet slavností, kde ochutnáte první mladé víno

Svatý Martin 2017: dvacet slavností, kde ochutnáte první mladé víno

Vydáno 5. listopadu 2017 Gurmánská turistika
Ať už svatý Martin letos přijede na bílém nebo blátivém koni, opět s sebou přiveze svatomartinské víno, lampionové průvody, plesy a hody. Pozadu samozřejmě nesmí zůstat husy – svým kejháním prý světce kdysi natolik rušily při kázání, že za to dodnes za trest končí na pekáčích.
Možná ten příběh znáte jinak, ale vlastně je to jedno – zkrátka je nejvyšší čas vybrat si, kam se na svatomartinské víno a husu vypravíte právě vy. Klíčovým časem je samozřejmě magické datum 11. listopadu, zpravidla v jedenáct hodin a jedenáct minut, kdy se první mladá vína otvírají. Budete ctít tradice nebo to tentokrát zkusíte trochu jinak?
 

Na oslavy vlakem

A když jinak, proč ne třeba vlakem? Víte, že se do svatomartinských oslav zapojují obě nejznámější úzkokolejky? Parní vlak s lokomotivou Malý štokr vyrazí v sobotu 11. listopadu z nádraží Třemešná ve Slezsku v 10.45 a doveze vás na Svatomartinské hody v Bohušově, v místním rekreačním areálu a v Penzionu pod Duby; na zpáteční cestu se vlak vydá deset minut po třetí hodině odpoledne.

Svatému Martinovi naproti se můžete vydat také Svatomartinským parním vlakem, který z Jindřichova Hradce pojede podzimně vybarvenou Českou Kanadou do Nové Bystřice. Až se vrátíte, ještě stihnete Svatomartinské hodování na jindřichohradeckém náměstí Míru, ochutnávky svatomartinských vín a svatomartinských menu, připravených místními restauracemi.
 

Festival otevřených sklepů a Svatomartinský Mikulov

Chutná vám víno přímo u vinaře ve vinném sklepě? Pak pro vás máme dobrou zprávu: letošní mrazy ani deště úrodu raných odrůd nepoškodily, a tak se očekávají opět přes dva miliony lahví svatomartinského vína. Mladá i starší vína můžete ochutnat v autentickém prostředí na Festivalu otevřených sklepů Svatý Martin na Mikulovsku. V Dolních Dunajovicích, Perné, Bavorech, Mikulově a Sedleci otevře o víkendu 11. a 12. listopadu své sklepy jednatřicet vinařů.

Pokud se na jižní Moravě coby zemi vínu zaslíbené můžete chvíli zdržet, udělejte to. Proč? Třeba kvůli Svatomartinskému Mikulovu, několikadenní akci, která nenabídne jen obvyklý příjezd svatého Martina s družinou, svatomartinský jarmark a gastronomické speciality, ale také možnost nahlédnout do nejrůznějších památkových objektů a bohatý program pro celou rodinu. Akce začne už v pátek 10. listopadu a potrvá do neděle 19. listopadu. Svatomartinský košt si užijete také v Brně, v Uherském Hradišti se bude žehnat svatomartinským vínům Slovácka a při Svatomartinských slavnostech na zámku ve Slavkově u Brna si pochutnáte na víně i na zabijačkových specialitách, různých masových delikatesách, klobásách, paštikách, husích a kachních játrech a dalších laskominách. Vinné sklepy Valtice pořádají Svatomartinskou degustaci přímo v areálu vinařství ve vinařské stodole.
 

Další svatomartinské slavnosti

Festival vína Český Krumlov

Festival vína Český Krumlov

Přehlídku vytříbených tuzemských i zahraničních vín, podzimní oslavu Svatomartinských vín, gastronomické lahůdky, ale také přátelská setkání se znalci vína a jedinečnou atmosféru v okouzlujících kulisách historického města - to vše a mnohem více nabízí Festival vína v Českém Krumlově.