Úvod > Aktuality > Svatováclavské slavnosti opět roztančí Český Krumlov

Svatováclavské slavnosti opět roztančí Český Krumlov

Vydáno 18. září 2016 Kultura
Poslední zářijový víkend bude v Českém Krumlově patřit oslavám svatého Václava, patrona české země, pivovarníků a vinařů. Letošní 15. Svatováclavské slavnosti od pátku 23. do neděle 25. září nabídnou nespočet zážitků pro děti i dospělé. Rušno bude v celém městě včetně českokrumlovských klášterů. Dokonalou tečkou za celou akcí může být i zážitek z noční návštěvy muzeí a galerií, umocněný působivým doprovodným programem. Bohaté vyžití nabídne poslední zářijový víkend doslova celé město!

Pestrou nabídku kulturního vyžití přinese do Českého Krumlova poslední zářijový víkend. 

Patřit bude oslavám svatého Václava, patrona české země, pivovarníků a vinařů. 15. Svatováclavské slavnosti nabídnou od pátku 23. do neděla 25. září více než tři desítky zážitků.

V areálu unikátního trojklášteří, přímo na klášterním dvoře, se bude tančit! V pátek i v sobotu tady vystoupí účastníci Mezinárodního folklórního festivalu.
 

Noc otevřených muzeí

Letošní novinkou Svatováclavských slavností je, v rámci Noci otevřených muzeí, noční prohlídka expozice Klášterů Český Krumlov. V sobotu od 20 do 24 hodin bude zpřístupněn okruh Život a umění v krumlovských klášterech a výstava Znovuzrození českokrumlovských klášterů.

V Kavárničce U klarisek budou k ochutnání neodolatelné domácí dobroty ze švestek - švestkové knedlíky, koláče a povidlové buchty. Procházka řemeslnou uličkou v Klášteře klarisek nabídne ukázky tradičních řemesel – kovářského, brašnářského, hrnčířského či sedlářského, s možností výroby vlastního výrobku.

Kláštery v Českém Krumlově byly vyhlášeny Památkou roku 2015. Sdružení historických sídel, které prestižní cenu každoročně uděluje, ohodnotilo projekt rozsáhlé rekonstrukce, její provedení i to, jak areál ožívá. Historický soubor klášterních budov v Českém Krumlově se rozprostírá na ploše severního meandru řeky Vltavy, rozlohou zaujímá druhé místo po krumlovském zámku. Stálé expozice a klášterní zahrady jsou otevřeny denně.  

Speciální exkurze vás zavedou na běžně nepřístupná místa

Od pátku do neděle budete mít příležitost poznat Český Krumlov na speciálních komentovaných prohlídkách. Průvodci vám ukáží celé město a nechají vás nahlédnout i do míst, která nejsou běžně přístupná.

V sobotu večer vyrazte na Svatováclavskou noc otevřených muzeí a galerií. Mezi 20. a 24. hodinou si můžete prohlédnout třeba českokrumlovský hrad a zámek, Městské divadlo, synagogu, regionální muzeum nebo Museum Fotoateliér Seidel, které přichystalo program také na sobotní a nedělní den. Při takzvaném Svatováclavském fotografování zažijete atmosféru počátku 20. století a získáte historickou fotografii do svého rodinného alba.

Během celého dne bude probítat  Setkání Václavů a Václavek - registrace a podpis Václavů a Václavek v Pamětní knize Svatováclavských slavností v Infocentru na náměstí Svornosti. V 18.00 hodin se koná společné setkání a fotografování všech dorazivších Václavů a Václavek a vyhlášení výsledků.
 

Schwarzenberská granátnická garda

Město Český Krumlov nechalo v roce 2016 pro granátníky obnovené hradní stráže – Schwarzenberské granátnické gardy, vyhotovit nová portepee, tradiční ozdoby granátnických šavlí ve slavnostních barvách města Český Krumlov a schwarzenberského rodu, modré a bílé. 

Předání portepee krumlovským granátníkům z rukou starosty města proběhne symbolicky v průběhu Svatováclavských slavnostní, jež mají v našem městě staletou tradici a o jejichž oživení se v době První republiky zasloužili právě schwarzenberští granátníci.

Ceremonie, jež by se měla v budoucnu opakovat vždy s nově přijatými granátníky, bude zakončena společným zpěvem staré hymny země České, Svatováclavského chorálu, jenž je v Českém Krumlově pravidelně zpíván již od 17. století a je tak jedním ze symbolů našeho města.

V průběhu celých Svatováclavských slavností můžete na Náměstí svornosti navštívit podzimní Svatováclavský jarmark.
Regionální muzeum v Českém Krumlově

Regionální muzeum v Českém Krumlově

Bohaté archeologické, umělecké, řemeslné, etnografické a umělecko-průmyslové sbírky dokumentují historii města Českého Krumlova.

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, místo, kde se zastavil čas. Odborníci i laici se mohou seznámit s unikátním fotografickým dílem Josefa Seidla a jeho syna Františka, které čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově

Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově

Svatováclavské slavnosti jsou poctou svatému Václavovi, patronu české země, vinařů a pivovarníků a oslavou Dne české státnosti.

Egon Schiele Art Centrum - mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Egon Schiele Art Centrum - mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Vedle dokumentace o životě a díle Egona Schieleho a celoroční výstavy jeho prací nabízí Egon Schiele Art Centrum na ploše 4 000 m² výměnné výstavy klasického a současného umění 20. století.

Pivovar Eggenberg v Českém Krumlově

Pivovar Eggenberg v Českém Krumlově

Tradice vaření piva v Českém Krumlově sahá k samým počátkům města. V roce 1560 je vystavěn v předhradí nový pivovar a o rok později sem regent Jakub Krčín zavádí nezávadnou, velmi kvalitní vodu, jejíž zdroj pivovar využívá pro vaření piva dodnes.

Další aktuality