Úvod > Aktuality > Svatováclavské slavnosti opět roztančí Český Krumlov

Svatováclavské slavnosti opět roztančí Český Krumlov

Vydáno 25. září 2017 Kultura
Poslední zářijový víkend bude v Českém Krumlově patřit oslavám svatého Václava, patrona české země, pivovarníků a vinařů. Letošní 16. Svatováclavské slavnosti od čtvrtku 28. září do neděle 1. října nabídnou nespočet zážitků pro děti i dospělé. Rušno bude v celém městě včetně českokrumlovských klášterů. Dokonalou tečkou za celou akcí může být i zážitek z noční návštěvy muzeí a galerií, umocněný působivým doprovodným programem. Bohaté vyžití nabídne poslední zářijový víkend doslova celé město!

Pestrou nabídku kulturního vyžití přinese do Českého Krumlova poslední zářijový víkend. 

Patřit bude oslavám svatého Václava, patrona české země, pivovarníků a vinařů. 16. Svatováclavské slavnosti nabídnou od čtvrtku 28. září do neděle 1. říjnavíce než tři desítky zážitků.

V areálu unikátního trojklášteří, přímo na klášterním dvoře, se bude tančit! V pátek i v sobotu tady vystoupí účastníci Mezinárodního folklórního festivalu.
 

Program 2017 - hudba, jídlo, netradiční zážitky

Program letošních Svatováclavských slavností otevřou mimořádné prohlídky kostela sv. Víta a kaple sv. Václava a Svatováclavská mše svatá ve čtvrtek 28. září. Ve státní svátek si budete moci prohlédnout mimo jiné také schwarzenbergské archivní vinné sklepy v renesančním domě na V. zámeckém nádvoří, kde je pro zájemce připravena rovněž degustace vína. V poutním areálu na Křížové hoře nad Českým Krumlovem můžete zažít Svatováclavskou noc s působivým osvětlením a koncertem.

Novinkou Svatováclavských slavností jsou Pivovarské slavnosti v Pivovarské zahradě, které slibují prezentaci piv z produkce Historického pivovaru Český Krumlov. Pivovar Český Krumlov navazuje na tradici vaření piva v Českém Krumlově, která je prakticky spojena se vznikem města už od 13. století. Za obnovením vaření piva v Českém Krumlově stojí hlavně vášeň pro poctivé české pivo a snaha navrátit věhlas krumlovského piva z dob jeho největší slávy za vlády Rožmberků a Schwarzenbergů. Představen bude světlý ležák 11°, světlý ležák Premium 12° a tmavý nakuřovaný ležák Premium 12°.

Ruku v ruce s dobrým pitím jde i dobré jídlo, to je letos v režii Českokrumlovského sdružení kuchařského, které v Pivovarské zahradě nabídne pečený bůček s karamelovými jablky a pečenou cibulí, konfitovanou kachnu s marinovaným zelím a opečenou kedlubnou, pečený hovězí krk s dýňovým pyré a mnoho dalšího ze špičkové gastronomie. Program potěší i milovníky vína, kteří budou moci letos nově ochutnat okolo 50 vzorků vín z Čech, Moravy, Rakouska, Itálie, Německa, Bulharska, Černé Hory. Ochutnávka proběhne v Klášterní zahradě formou žetonů, které budou k zakoupení na místě. Od čtvrtka 28. září až do neděle 1. října zaplní náměstí Svornosti svatováclavský jarmark s tradičním zbožím a pochutinami nejrůznějšího druhu. V Klášterech Český Krumlov Vás jistě zlákají k návštěvě švestkové hody, k ochutnání budou švestkové knedlíky, koláče, povidlové buchty nebo také švestkové pivo.

Hudební produkce Svatováclavských slavností ctí folk. Návštěvníci si budou moci vychutnat skutečnou folkovou legendu, vystoupí tu Žalman & spol., který působí na hudební scéně téměř půl století. Objeví se ale i bluegrassová kapela Semtam a premiéru veřejného koncertu zažije v pátek českokrumlovská kapela Urquhart. Páteční a sobotní program se ponese na folklórní vlně, kdy účastníci Mezinárodního folklórního festivalu oživí svým tanečním uměním ulice a zákoutí historického centra Českého Krumlova. Letos sem zavítají soubory z Nového Zélandu, Indie, Izraele, Chorvatska a z českých souborů vystoupí soubory z Plzně, Českých Budějovic a krumlovská Jitřenka a Růže.

Kláštery v Českém Krumlově byly vyhlášeny Památkou roku 2015. Sdružení historických sídel, které prestižní cenu každoročně uděluje, ohodnotilo projekt rozsáhlé rekonstrukce, její provedení i to, jak areál ožívá. Historický soubor klášterních budov v Českém Krumlově se rozprostírá na ploše severního meandru řeky Vltavy, rozlohou zaujímá druhé místo po krumlovském zámku. Stálé expozice a klášterní zahrady jsou otevřeny denně.  
 

Speciální exkurze vás zavedou na běžně nepřístupná místa

Od pátku do neděle budete mít příležitost poznat Český Krumlov na speciálních komentovaných prohlídkách. Průvodci vám ukáží celé město a nechají vás nahlédnout i do míst, která nejsou běžně přístupná.
V programu Svatováclavských slavností nebudou chybět tradiční prohlídky města s průvodci, sobotní setkání a fotografování Václavů a Václavek, Svatováclavské focení v Museu Fotoateliér Seidel a zejména pak oblíbený svatováclavský večer otevřených muzeí a galerií s volným vstupem do vybraných expozic. Tradičně se ke Svatováclavským slavnostem připojují také krumlovští voroplavci, kteří představí model starého vltavského voru, aby si každý mohl prohlédnout, jak plavení dříve fungovalo.Neobvyklou podívanou chystají také českokrumlovští dobrovolní hasiči, kteří letos slaví 80. výročí založení sboru. V centru města v Široké ulici předvedou hašení požáru. Dalším výročím, které se připojuje ke Svatováclavským slavnostem, je 25leté působení Lesní správy v Českém Krumlově. Lesy ČR pro sportovní nadšence i rodiny s dětmi připravily 25km pochod jihovýchodní částí Kletě s doprovodným programem a lesní pedagogikou.

 

Schwarzenberská granátnická garda

Město Český Krumlov nechalo pro granátníky obnovené hradní stráže – Schwarzenberské granátnické gardy, vyhotovit nová portepee, tradiční ozdoby granátnických šavlí ve slavnostních barvách města Český Krumlov a schwarzenberského rodu, modré a bílé. 

Předání portepee krumlovským granátníkům z rukou starosty města proběhne symbolicky v průběhu Svatováclavských slavnostní, jež mají v našem městě staletou tradici a o jejichž oživení se v době První republiky zasloužili právě schwarzenberští granátníci.

Ceremonie, jež by se měla v budoucnu opakovat vždy s nově přijatými granátníky, bude zakončena společným zpěvem staré hymny země České, Svatováclavského chorálu, jenž je v Českém Krumlově pravidelně zpíván již od 17. století a je tak jedním ze symbolů města.

V průběhu celých Svatováclavských slavností můžete na Náměstí svornosti navštívit podzimní Svatováclavský jarmark.
Regionální muzeum v Českém Krumlově

Regionální muzeum v Českém Krumlově

Bohaté archeologické, umělecké, řemeslné, etnografické a umělecko-průmyslové sbírky dokumentují historii města Českého Krumlova.

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, místo, kde se zastavil čas. Odborníci i laici se mohou seznámit s unikátním fotografickým dílem Josefa Seidla a jeho syna Františka, které čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Pivovar Krumlov v Českém Krumlově - bývalý Eggenberg

Pivovar Krumlov v Českém Krumlově - bývalý Eggenberg

Tradice vaření piva v Českém Krumlově sahá k samým počátkům města. V roce 1560 je vystavěn v předhradí nový pivovar a o rok později sem regent Jakub Krčín zavádí nezávadnou, velmi kvalitní vodu, jejíž zdroj pivovar využívá pro vaření piva dodnes.

Egon Schiele Art Centrum - mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Egon Schiele Art Centrum - mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Vedle dokumentace o životě a díle Egona Schieleho a celoroční výstavy jeho prací nabízí Egon Schiele Art Centrum na ploše 4 000 m² výměnné výstavy klasického a současného umění 20. století.