Úvod > Aktuality > Šumavský Špičák zahajuje letní sezonu
Zážitky

Šumavský Špičák zahajuje letní sezonu

  • Vydáno15. června 2021
V úterý 15. června 2021 zahajuje největší horský areál v Plzeňském kraji – Ski&Bike Špičák, každodenní provoz. Prodlužuje se doba provozu lanovky ve všední dny od 9 do 17 hodin, o víkendech a svátcích pak až do 18 hodin. Pro pěší se nově otvírají cesty z vrcholu Špičáku na ledovcová jezera!
Bikepark ŠpičákŠumavský Špičák zahajuje letní denní provoz v úterý 16. června 2021. Otevřeny budou všechny tratě bikeparku, rozhledna a v provozu lanovka. Turisté mohou využívat také ostatní aktivity (dětské hřiště u chaty Hanička s tubingem, půjčovna vybavení a servis kol, komentované výlety na elektrokolech s průvodcem a občerstvení).

Bikeři mají k dispozici všech 6 tratí bikeparku a turisté pak lanovku na vrchol Špičáku, kde funguje i rozhledna. Letos byla mj. po třech letech dokončena modernizace oblíbeného trailu „Black Friday“, tentokrát v jeho dolním úseku. Bikery tam čekají nové atraktivní zatáčky a skoky.     

Středisko už znovu nabízí i své ubytovací kapacity (cca 90 míst v horských chatách Hanička, Blaženka a v objektu své tělocvičny). Zájem o tyto služby není před prázdninami velký, ale červenec a srpen se již rychle plnhí. Volná místa přesto zatím pořád jsou. V areálu kompletně zmodernizovali prostornou tělocvičnu a její vybavení, takže nyní nabízí optimální zázemí pro celoroční soustředění sportovních oddílů nebo mimoškolní akce.
 

Letošní „Evropák“ v downhillu a další závody

Bikepark ŠpičákOd července do září se v každém z těchto tří měsíců pojedou ve Ski&Bike Špičák významné cyklistické závody. Mistrovství České republiky (MČR) v downhillu je naplánováno na 10. až 11. července.

V druhé polovině srpna 20. až 22. 8. se po ročním odmlce způsobené pandemií vrací iXC European Downhill Cup (Evropský pohár ve sjezdu horských kol). V ČR se v této disciplíně nejede lepší podnik s tak bohatou mezinárodní účastí.

Září je už také několik let ve Ski&Bike Špičák časem pro další disciplínu spojenou s horskou cyklistikou – cyklistickým endurem: Enduro Race, který se letos koná 11. a 12. 9. 2021. V areálu a jeho okolí se pojede celkem pět rychlostních zkoušek.


Ze Špičáku na ledovcová jezera pouze pěšky

černé jezeroKromě dosud otevřené rozhledny, bikeparku a dalších aktivit střediska je od půlky června největším lákadlem pro veřejnost otevření jedněch z nejhezčích turistických tras z vrcholu Špičáku na nejznámější ledovcová jezera – Černé a Čertovo. Potrvá do 15. září, kdy se kvůli ochraně místní přírody (podmínky stanovené CHKO Šumava) vrací provozní režim opět jen na víkendy a svátky a obě cesty se zase pro turisty uzavřou.
 
Trasy představují zhruba čtyřkilometrové výšlapy (na kole se po nich jezdit nesmí) a obě jsou pro letní turistiku opět připravené jako naučné stezky. K Černému jezeru vede přes jedno z hlavních evropských rozvodí (místopisně Rozvodí) Datlíkova stezka, k Čertovu pak Zajícova. Optimální je vyjet lanovkou na vrchol Špičáku a přes mezi zastávku na rozhledně se pak vydat k jezerům.
Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Pověstmi opředené Čertovo jezero ledovcového původu leží na jihovýchodním svahu Jezerní hory, poblíž Železné Rudy. Jako jediné ze šumavských jezer náleží k povodí Dunaje.

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky

Podniknout výlet k Černému jezeru by měl každý, kdo se ocitne v krásném prostředí Šumavy. Největší české přírodní jezero ledovcového původu totiž poskytuje jeden z nejhezčích zážitků při toulkách šumavskou přírodou.

Datlíkova stezka – naučná stezka ze Špičáku k Černému jezeru

Datlíkova stezka – naučná stezka ze Špičáku k Černému jezeru

K Černému jezeru vede čtyřkilometrová trasa pro pěší, která kopíruje státní hranici. Doplňují ji kvízy pro děti, jimiž je provází zdejší živočich datlík tříprstý.

Lanovka na Špičák v Železné Rudě

Lanovka na Špičák v Železné Rudě

Lanovka vás přepraví ze Sport areálu Špičák až na vrchol Špičáku (1202 m). Přepraví zde bez problémů pěší i cykloturisty, paraglidisty a tělesně postižené turisty. Přeprava kol a kočárků je zde zdarma. V zimě lanovka přepravuje pouze lyžaře a běžkaře.

Rozhledna šumavský Špičák

Rozhledna šumavský Špičák

Rozhledna postavená roku 2014 na šumavském Špičáku měří 26,5 metru a na její vrchol vede celkem 135 schodů. Svou výškou převyšuje všechny okolní stromy a nabízí tak jedinečný výhled na Šumavu z obou stran, za jasného počasí lze dohlédnout i Dachsteinské Alpy.

Naučná stezka Špičák – Černé jezero

Naučná stezka Špičák – Černé jezero

Nenáročná trasa vás provede po zpevněné komunikaci z parkoviště Špičácké sedlo až k Černému jezeru se zaměřením na přírodovědu, využití vodní energie a historii.

Bikepark Špičák v Železné Rudě

Bikepark Špičák v Železné Rudě

Šumava nabízí stovky kilometrů tras pro horská kola. Bikepark Ski&bike Špičák – Železná Ruda se nachází v pohoří Šumavy ve Sport areálu Špičák, který je vzdálen 5 km od Rudy směrem na Nýrsko.

Naučná stezka Po stopách zajíce na Šumavě

Naučná stezka Po stopách zajíce na Šumavě

Naučná stezka v délce 4 km je určena dětem a vede z vrcholu Špičák přes Rozvodí k Čertovu jezeru a zpět k lanovce. Celkem 10 stanovišť s kvízem zahrnujícím zdejší rostliny, stromy, živočichy a jiné zajímavosti.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura