Úvod > Aktuality > Stezky v korunách stromů: velké novinky, oslavy narozenin i menší kousky

Stezky v korunách stromů: velké novinky, oslavy narozenin i menší kousky

Vydáno 16. července 2017 Zážitky
Na začátku července se na okraji Janských Lázní v Krkonoších otevřela nová Stezka v korunách stromů. Podobné atrakce jsou tak v Česku už tři, ta nejstarší – Stezka korunami stromů na Lipně – dokonce bude zanedlouho slavit už páté narozeniny.
Kdy? Letní oslava narozenin proběhne na Stezce korunami stromů na Lipně tradičně 20. července. Letos datum připadá na čtvrtek a všední den možná těžko zapadne do vašich plánů na dovolenou. Nevadí, lipenská stezka nabízí bohatý program na celé léto, například prodlouženou otevírací dobu nebo večerní koncerty. Než vás ale s letním programem seznámíme podrobněji, pojďme se podívat na nejnovější přírůstek do Krkonoš.
 

Nová stezka v Krkonoších

Krkonošská Stezka korunami stromů vyrostla na okraji Janských Lázní na úpatí Černé hory mezi Hoffmanovou boudou a Zlatou vyhlídkou, ve smíšeném lese , kde se kromě borovic, smrků a jedlí nacházejí jeřáby a další druhy listnatých stromů. Nejstarší stromy jsou až sto let staré a tyčí se do třicetimetrové výšky. Vyhlídková plošina je převyšuje o 15 metrů a nabízí nové výhledy na východ, jih a západ. Ostatně s pětačtyřicetimetrovou vyhlídkovou věží, délkou 1 300 metrů a chodníky vedoucími až 23 metrů nad terénem se krkonošský projekt řadí k největším v Evropě. Na rozdíl od dvou starších stezek se tu podíváte i pod zem, ke kořenům lesních velikánů, a můžete studovat mikrosvět půdy od kořenů až po nejmenší živočichy. Stezka je v celé své délce bezbariérová a jsou na ní desítky zastávek s informacemi o krkonošském lese a několik adrenalinových stanovišť se sérií různých překážek, stejně jako na stezkách na Lipně i na Dolní Moravě se tu dolů můžete vrátit sklouznutím po tobogánu. Otevřeno je denně kromě Štědrého dne a vstupné stojí 220 Kč pro dospělé a 180 Kč pro děti od 3 do 14 let a seniory nad 65 let, využití tobogánu vás vyjde na 50 Kč – ale pozor, děti na něj mohou až od šesti let.
 

Lipenská stezka slaví narozeniny

páté narozeniny oslaví ve čtvrtek 20. července Stezka korunami stromů v Lipně nad Vltavou, která se stala jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v jižních Čechách a na Šumavě. Od 10 do 17 hodin vás čeká nabitý program, v něm nebudou chybět kejklíři, klauni, animace pro děti nebo bublinář a těšit se můžete i na dvě narozeninové pohádky Studia dell´Arte; v 10.30 to bude Zlatovláska, v 15 hodin Sněhurka. Neměli byste si nechat ujít ani krájení obřího narozeninového dortu, které proběhne před Stezkou přesně ve 13 hodin. Hned vzápětí vystoupí zpěvačka Tonya Graves, která se po šestnácti letech působení v kapele Monkey Business vydala na sólovou dráhu a vy si teď můžete v originálním prostředí vychutnat její nezaměnitelný hlas.

Doplňme ještě pár užitečných informací: otevřeno je celý rok kromě Štědrého dne, základní vstupné stojí 210 Kč, zlevněné pro děti od 3 do 14 let a seniory nad 65 let 180 Kč, rodinné vstupné vás vyjde na 550 Kč a sklouznutí na tobogánu (pro děti od šesti let) na 50 Kč. Ke stezce se dostanete pěšky nebo na kole, ale můžete využít také lanovku nebo speciální autobus; základní jednosměrná jízdenka stojí 95/70 Kč, obousměrná 110/85 Kč.

Pokud o oslavu narozenin přijdete anebo nechcete zažít atrakci zaplněnou k prasknutí, vydejte se sem jindy, třeba každé prázdninové úterý, kdy nasvícená Stezka korunami stromů nabízí prodlouženou otevírací dobu až do 23 hodin, anebo při víkendových nočních koncertech různých žánrů. Začínají vždy ve 20 hodin, lístky jsou v ceně vstupného a nemusíte mít strach z návratu, poslední lanovka jede vždy až ve 23.30.
 

Stezka v oblacích na Dolní Moravě

Obě zmíněné stezky vyhlížejí vcelku krotce ve srovnání se Stezkou v oblacích na Dolní Moravě. Pětapadesát metrů vysoká stavba totiž nestojí na úpatí kopců, ale na horském hřebenu v nadmořské výšce 1 116 metrů poblíž horní stanice lanovky Sněžník. Otevřeno tu je od prosince 2015 a místo pravidelných okruhů vás čekají dřevěné cesty, které se různě proplétají a míjejí (prý napodobují let nočních motýlů), a také pár adrenalinových zastávek v podobě sítě nad propastí nebo průlezu síťovým rukávem mezi patry. Z vrcholku stezky se otvírá fantastický výhled nejenom na Králický Sněžník s údolím řeky Moravy a nejbližší okolí, ale jsou vidět i Jeseníky nebo Krkonoše. Ti odvážnější mohou k cestě dolů využít 100 metrů dlouhý tobogán s okýnky a několika klopenými zatáčkami. A mimochodem, i v létě se vám vyplatí teplé oblečení, hodně tu fouká a na jaře a na podzim vás nahoře může překvapit sníh – o zimě samozřejmě nemluvě.

Kolik vás to bude stát? Pokud využijete lanovku pro cestu ke stezce i zpět, stojí lístek pro dospělé 350 Kč a pro děti od 3 do 15 let 190 Kč. Bez lanovky (tedy když je stezce vystoupáte pěšky nebo vyjedete na kole) 200/120 Kč, rodinné vstupné s variantou s lanovkou a bez ní vyjde na 790/500 Kč, jízda na tobogánu pak stojí 50 Kč. Ovšem pokud vás napadne, že byste se nahoru nechali vyvézt a dolů sešli po svých, neušetříte vůbec nic, jedna jízda letní lanovkou stojí 150/70 Kč.
 

Menší stezky v korunách stromů

  • Adrenalin a zábavu slibuje nově otevřená Kamzíkova stezka, která rozšířila nabídku rekreačního areálu Hlubočky v Hrubé Vodě na Olomoucku. Není třeba žádné jištění, stezka je vybavená řadou bezpečnostních prvků a nabízí deset různých překážek převážně z přírodních materiálů. Novinkou je i zábavný park s vodními prvky a podzemním bludištěm.
  • Dalším místem, kde se podíváte do korun stromů, je Beskydské nebe, naučná stezka s téměř stometrovou lávkou ve výšce až šestnáct metrů nad zemí. Kromě lávky tu najdete několik zastavení, kde poznáte život ptačích obyvatel okolních stromů. Atrakce vznikla na pomezí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic v lesoparku Horečky nad roklí potoka Vlčák. Zašlou slávu připomíná nedaleký skokanský můstek, na němž kdysi trénoval a soutěžil legendární skokan na lyžích Jiří Raška, najdete tu rovněž okruh zážitkových cyklotras Beskydských trailů.
Po malé stezce, vedoucí po lávkách mezi korunami stromů, se můžete projít v areálu u sv. LinhartaKarlových Varech. Přírodní lanové centrum s několika lezeckými okruhy doplňuje bývalá výletní restaurace s kavárnou, vyhlídkový altán, dendrologická stezka a několik obor s jeleny, divokými prasaty či daňky, nad nimiž vedou visuté můstky. V letních měsících se můžete projít po malé stezce, vedoucí po lávkách mezi korunami stromů. Cesta vede až do výšky 15 metrů nad zemí a postarají se o vás instruktoři s jisticími lany a další výbavou.
Lipno Card - karta hosta (1)

Lipno Card - karta hosta

Lipno Card je karta hosta, která vám umožní plnohodnotně prožít váš pobyt na Lipensku, poznat hlavní atraktivity regionu, užít si zábavu, relaxovat a získat nové zážitky. Karta má celoroční platnost, tzn. že jejích výhod můžete využít i v létě!

Kamzíkova stezka u Olomouce

Kamzíkova stezka u Olomouce

13 metrů nad zemí se najdete zábavný systém prolézaček, chodníků, žebříků a lan. 15 metrovou skluzavkou se poté dostanete opět na výchozí bod. Vhodné pro děti i dospělé.

Naučná stezka Beskydské nebe

Naučná stezka Beskydské nebe

Naučná stezka Beskydské nebe je dlouhá 1 800 metrů a zahrnuje v sobě expozici siluet dravců pod zastřešením pódia amfiteátru, dřevěnou lávku nad roklí potoka Vlčáku s expozicí Život v korunách stromů a dalších šest zastavení v rámci celé lokality Horeček.

Stezka v korunách stromů v areálu svatého Linharta

Stezka v korunách stromů v areálu svatého Linharta

Návštěvníci Branaldovy stezky v korunách stromů vystoupají do výšky až 15 m a budou mít možnost vidět ptactvo, kde raší pupeny, šišky a další zajímavosti. Pokud máte strach z výšek, nemusíte se obávat. Na místě se vás ujme instruktor, který vám nabídne bezpečnostní jištění.

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky

Obora sv. Linhart, která se rozkládá na ploše téměř 70 hektarů, kromě klasické pozorovatelny nabízí i ojedinělý pohled na zvířata a krajinu, a to shora. K tomu účelu slouží soustava můstků, která místy vyvede stezku až do šestimetrové výšky.

Komentované prohlídky expozice NS Beskydské nebe - Život v korunách stromů

Komentované prohlídky expozice NS Beskydské nebe - Život v korunách stromů

Zájemci o skupinovou komentovanou prohlídku expozice Naučné stezky Beskydské nebe Život v korunách stromů duben - říjen 2018 si mohou již rezervovat termíny prohlídky v Turistickém informačním centru Frenštát pod Radhoštěm.

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích Dolní Morava

Na Dolní Moravě se v prosinci 2015 otevřela nová stavba, která návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. "Stezku v oblacích" najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1116 metrů.

Noční koncerty na Stezce korunami stromů Lipno

Noční koncerty na Stezce korunami stromů Lipno

Jižní Čechy je kraj plný krásných míst, ale také výborných muzikantů. Nejspíše je podle jmen nebudete znát z televize ani z velkých rádiových stanic, ale o to více vás překvapí jejich umění.

Stezka korunami stromů v Janských Lázních

Stezka korunami stromů v Janských Lázních

Stezka korunami stromů vznikla na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Vyhlídková věž, která nabízí rozhledy do okolního stromoví i na Janské Lázně, je vysoká 45 metrů, vodorovná část stezky se nachází ve výšce 24 metrů. Po trase mezi korunami stromů ujdete 1 511 metrů, dolů se lze dostat tobogánem.

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 - 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.