Úvod > Aktuality > Staroměstské a Václavské náměstí se na Štědrý den ponoří do vůně rybí polévky

Staroměstské a Václavské náměstí se na Štědrý den ponoří do vůně rybí polévky

Vydáno 21. prosince 2017 Gurmánská turistika
Ani v letošním roce nezapomenou v průběhu Štědrého dne pořadatelé největších vánočních trhů v České republice na příjemnou tradici. Ta je spojena s rozléváním rybí polévky návštěvníkům Staroměstského a Václavského náměstí. Štědrovečerní polévku si mohou zájemci vychutnat na obou místech od 11 do 13 hodin.
Rybí polévkaCelkem 3000 porcí rybí polévky nabídnou kuchaři na Štědrý den na Staroměstském i Václavském náměstí (2000 na Staroměstském náměstí a 1000 porcí na Václavském náměstí). Lidé bez domova, potřební, ale i návštěvníci Vánočních trhů v centru města mohou ochutnat tradiční štědrovečerní pokrm od 11. do 13. hodin.

Základem je silný vývar, který se připravuje z 300 kilogramů kaprů a 50 kilogramů rybích hlav. Nechybí ani zelenina, která je osmažená na másle. V takovémto objemu polévky je zpracováno přes 100 kilogramů kořenové zeleniny. Samozřejmostí jsou jikry a mlíčí, poctivá máslová jíška, koňak a v neposlední řadě místní specialita – karamel. K podtržení celkového dojmu a chutě je polévka zjemněna smetanou. Pomyslnou třešinkou jsou pak křupavé krutonky. Kapři letos pochází z rybářství Zbiroh významného šlechtického rodu Colloredo – Mansfeld.
 

Štědrý den v duchu tradic s Českou mší vánoční Jakuba Jana Ryby

Pokud by se vám zachtělo procházky až navečer, poté, co doma rozbalíte dárky, neváhejte a vydejte se k hlavnímu pódiu na Staroměstské náměstí. Od 21:00 hodin je na programu Česká mše vánoční Hej, mistře! Jakuba Jana Ryby v podání čtyř desítek účinkujících. Vánoční atmosféru trhů tak dokreslí – sbor Vox Pragae, orchestr Praga Sinfonietta a sólisté pražských operních scén.

Stánky s produktovým zbožím budou otevřené na Štědrý den maximálně do 15 hodin, stánek s občerstvením pak do 22 hodin. Na první a druhý svátek vánoční budou prodejní domky otevřené od 12 do 22 hodin.

V dalších svátečních dnech si pak mohou přijít návštěvníci poslechnout zvonohru Petra R. Manouška (25. prosince od 18 hodin). Děti se mohou 26. prosince od 17:30 do 17:45 těšit na Večerníčka České televize.
Staroměstské náměstí v Praze - nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze - nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

Oslavy vánočních svátků v Praze se ponesou v duchu tradic a lásky k přírodě, ale zásluhou moderních technologií budou mít nádech 21. století. Centrum metropole se oblékne do přírodních prvků s živými stromky i vůní jehličí a bílé střechy prodejních domků navodí zimní atmosféru.

Vánoční trhy Praha 2018

Vánoční trhy Praha 2018

Největší vánoční trhy v České republice můžete letos už po patnácté navštívit na Staroměstském a Václavském náměstí. Tradice, vánoční atmosféra, dětská dílnička, bohatý vánoční program a dobré jídlo.

Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze

Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze

Vánoční oslavy v centru Prahy se opět nesou v duchu typických lidových Vánoc. Návštěvníci se zde setkají s českými tradicemi, českými soubory a českými výrobky. Prodává se zde výhradně vánoční zboží, jako jsou ozdoby, svícny, jmelí, věnce či svíčky.

Další aktuality